in

BMW i5 Serisi tamamen elektrikliye geçiyor

Artıları: Mükemmel sürüş/yol tutuş dengesi; eDrive40’ın geniş gücü ve menzili; çok güzel iç mekan; çılgın M60 gücü; hızlı şarj
Eksileri: Küçük, garip şekilli gövde; şüpheli stil, özellikle M60
2024 BMW i5, yeni, yeni nesil 5 Serisinin tamamen elektrikli versiyonudur . Bunları görsel olarak birbirinden ayırmakta zorlanacaksınız; bu, EQE’nin E- Serisi’nden iyisiyle kötüsüyle tamamen farklı bir otomobil olduğu Mercedes’in elektrifikasyon yaklaşımından büyük bir fark. Bu konseptin elbette dezavantajları da var. İçten yanmalı bir araçla aynı gövde yapısını paylaşmak, EQE gibi özel bir EV kadar arka koltuğa veya kargo alanına sahip olmadığı anlamına geliyor. Ancak genel olarak i5 oldukça çekici bir lüks sedandır ve tartışmasız 5 Serisinin kendisinden daha fazladır. Aynı zamanda en iyi elektrikli lüks sedanlardan biridir.

2024 için iki versiyon mevcut: tek motorlu, arkadan çekişli ve maksimum 296 mil menzile sahip eDrive40. M60’ın iki motoru var, dört tekerlekten çekişli ve çok daha az menzilli, ancak eDrive40’tan 258 beygir daha fazla güç üretiyor. Bu, M60’ın ne kadar çılgın olduğunu her şeyden çok anlatıyor; eDrive zaten etkileyici, sizi koltuğunuza çiviliyor. Menzil avantajı ve M60’ın performansının aşırı doğası göz önüne alındığında, eDrive40’ın alınacak i5 olduğunu düşünüyoruz.

Dikkate değer i5 avantajları arasında, bir dakika koza benzeri bir konforla yolda ilerlemenize ve bir sonraki adımda ustalıkla bir kanyon açmanıza olanak tanıyan gerçekten ilham verici bir sürüş hakimiyeti dengesi yer alıyor. Renk değiştiren kaplama parçaları, gizli hava delikleri ve bu süreçte arabanın işlevselliğini elinden almayan büyük, güzel ekranlarla iç mekan da gerçekten harika. Kısacası bu, çok uzun zamandır çıkan en ilgi çekici 5 Serisi.

2024’teki yenilikler neler?

i5, 2024 yılı için yeni bir modeldir ve daha sonra gelecek olan tamamen yeni, yeni nesil BMW 5 Serisinin fiilen tamamen elektrikli versiyonudur . 2025’te çift motorlu, dört tekerlekten çekişli xDrive40’ın geleceğini unutmayın.

i5’in iç mekan ve araç içi teknolojisi nasıl?


İ5’in iç kısmı inanılmaz derecede havalı. İçeri girdiğinizde kapıdan kapıya ve gösterge paneli boyunca uzanan renkli şerit şeridini fark edeceksiniz . Oldukça hoş, ama daha da iyi oluyor çünkü fabrikadan çıktığı günkü gibi kalacak geleneksel bir kaplama paneli değil: Aslında renk tercihinize göre ayarlayabileceğiniz bir ortam aydınlatma paneli. Bir başka güzel ayrıntı da, küçük kauçuk yön kontrolleriyle (sinir bozucu dokunmatik ekran kontrollerine karşı) kontrol edilen gizli hava delikleridir.

i5, BMW’nin iDrive bilgi-eğlence sisteminin en yeni versiyonunu alıyor ve bunun sinir bozucu ve aşırı karmaşık önceki modeline göre büyük bir gelişme olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Menülere çok fazla dalmanıza gerek yok (özellikle ısıtmalı koltukları açmak için) ve genel olarak kullanımı daha kolay. Daha ayrıntılı ayarların (ortam aydınlatma renkleri gibi) bulunmasına yardımcı olmak için doğal ses tanıma komutları mevcutken, i5, BMW’nin eski moda iDrive kontrol düğmesini etrafta tutmayı seçmesinden yararlanıyor. Elbette gereksizdir ve kesinlikle gerekli değildir, ancak bir haritayı yakınlaştırmak/uzaklaştırmak veya kişiler, radyo istasyonları veya şarkılar listesinde gezinmek gibi bir düğmenin daha uygun olduğu eylemler için yine de takdir edilmektedir. Menü kısayol düğmeleri de özellikle Apple CarPlay veya Android Auto’da medya ve navigasyon arasında hızlı geçiş yapma açısından takdir edilmektedir.

i5 ne kadar büyük?


i5, son nesil 5 Serisinden 3,4 inç daha uzun ve 1,4 inç daha geniştir. Yani evet oldukça büyük bir sedan; 7 Serisi 20 yıl önce de aynı uzunluktaydı. Aynı zamanda en bariz rakibi olan Mercedes EQE Sedan’dan 2,3 inç daha uzundur ancak i5, yapısını gazla çalışan 5 Serisi ile paylaştığından, EQE’nin özel EV platformundan önemli ölçüde daha kısa bir dingil mesafesine sahiptir. Bu, arka koltukta daha az bacak mesafesi olduğu anlamına geliyor; teknik özellikler 1,7 inç diyor, ancak testlerimizde Benz’in kesinlikle daha fazlasına sahip olduğu görüldü. Yine de geniş tavan boşluğuna sahip büyük, rahat bir arka koltuk (bu hızlı EQE’nin söyleyemediği bir şey).

BMW’nin teknik özellikleri i5’in 17,3 fit küp bagaj alanına sahip olduğunu söylüyor ancak bu sayının diğer markaların kullandığı kriterler kullanılarak ölçülmesi mümkün değil. Kargo testimizde, standart bagaj testimizdeki altı çantanın tümüne sığamadı ; teorik olarak 17,3 fit küplük bir bagaj için yapılması çok kolay olması gereken bir şey ( Honda Accord’un 16,7 küpü vardır ve 38 litrelik bir soğutucu sığabilir). altı çantanın tümüne ek olarak). BMW’de bu durumla ilk kez karşılaşmıyoruz . Üstelik, uygun büyüklükte bir zemin altı depolama alanı olmasına rağmen alanın kendisi kısa ve garip bir şekle sahip. EQE’nin biraz daha kullanışlı bir gövdesi var .

i5 serisi ve performans özellikleri nelerdir?


2024 BMW i5, elektrikli güç aktarım mekanizmasına karşılık gelen iki modelle sunuluyor: eDrive40 ve M60. Mevcut iki versiyon arasındaki boşluğu etkin bir şekilde kapatacak olan üçüncü bir model olan xDrive40 2025’te gelecek.

i5 eDrive40, arka aksa güç sağlayan tek bir motora sahiptir ve böylece arkadan çekişli hale gelir. 335 beygir gücü ve 295 pound-feet tork üretiyor; bu da bir elektrik motoru için çok fazla bir tork gibi görünmüyor. Bununla birlikte, bu motor yaklaşık 5.000 poundluk i5’i 5,7 saniyede 60 mil / saat hıza çıkarma kapasitesine sahiptir.

eDrive40’ın menzili tekerlek boyutuna bağlıdır. Temel 19 inç tekerleklerle EPA tahmini 295 mil (ve yakıt ekonomisi 32 kWh/100 mil olarak derecelendirilmiştir), 20 inç tekerleklerle (34 kWh/100 mil) 278 mil veya 21 inç tekerleklerle 270 mil gidebilir. -inç tekerlekler (35 kWh/100 mil).

i5 M60’ın her aks için bir tane olmak üzere iki motoru vardır, bu da onu dört tekerlekten çekişli hale getirir. 593 hp ve 586 lb-ft tork üretiyor ve 3,7 saniyede 60 mil/saat hıza ulaşıyor. Menzil, 19 inç jantlarla (37 kWh/100 mil) 256 mil, 20 saniyeyle (38 kWh/100 mil) 248 mil ve 21 saniyeyle (40 kWh/100 mil) 240 mildir.

Her ikisi için de maksimum DC hızlı şarj oranı 205 kilowatt olup, bu da piyasadaki en yüksek hızlar arasında yer alıyor.

i5’i sürmek nasıl bir şey?


i5 eDrive40’ı virajlı bir dağ yolunda sürdükten sonra daha hızlı bir versiyonun olması gerektiğine inanmak zordu. Tek motorlu, arkadan çekişli modelin hızlanması, bu büyük orta boy sedanın çok hızlı gitmesi için fazlasıyla yeterliydi, bu nedenle çift motorlu i5 M60 ile aynı arabaya ilave 258 at sığdırmak biraz çılgınca görünüyor.

Aynı dolambaçlı dağ yolunda i5 eDrive40, BMW’nin son birkaç 5 Serisi neslinde eksik olan dinamik canlılığının bir kısmını yeniden kazandığını gösterdi. Direksiyon hissi hala ihtişamlı yıllarla eşleşmiyor, ancak aslında biraz var. Sürüş ayarından bağımsız olarak efor seviyeleri doğaldır. eDrive40’ın mevcut M Sport süspansiyonunun ilave sönümlemesi, i5’in standart otomatik seviye ayarlı arka aks hava yaylarına ek olarak, gövde hareketlerini etkileyici bir şekilde dengeler, orta köşe tümseklerinin etkilerine direnir ve daha da önemlisi pürüzsüz bir sürüş sağlar.

i5 M60’ın daha da eğlenceli olduğunu söylemeye gerek yok; peki 593 hp ve 586 lb-ft torkla neden olmasın? Dört tekerlekten çekişin eklenen gücü, bu daha da ağır i5’in halıyı kesmesine kesinlikle yardımcı oluyor ve büyük 21 inç tekerleklerde bile M60’ın sürüş kalitesi rahat ve dengeli kalıyor. Bu, M60’ın özel elektronik kontrollü aktif amortisörleri sayesindedir. Her ne kadar bir pist otomobilinden uzak olsa da, M60’ın modele özgü arkadan direksiyonu (2,5 dereceye kadar), daha düşük sürüş yüksekliği ve aktif yuvarlanma stabilizasyonu, 5.247-100 km’lik hızına rağmen onu kapalı parkurda şaşırtıcı derecede çevik ve eğlenceli kılıyor. pound boş ağırlık.

Diğer çoğu EV gibi i5 de çeşitli derecelerde rejeneratif frenleme sağlar . Sürücüler, Drive’dayken varsayılan olarak hizmet verecek birden fazla seviye arasından seçim yapabilir ve ardından elektronik vites değiştiriciyle B modunun daha kolay seçilmesiyle yenileme kadranını tek pedallı sürüşe doğru maksimuma çıkarabilir. Doğal hissi veren fren pedalına sahip, gazla çalışan bir 5 Serisi gibi sürüş yapıyor olsanız bile, işinize yarayacak bir şey bulma şansınız çok yüksektir.

5 güvenlik derecelendirmeleri ve sürücü yardımı özellikleri nelerdir?


Her i5, ileri çarpışma uyarısı, otomatik acil frenleme, kör nokta uyarısı ve şeritten ayrılma uyarısının yanı sıra ön ve arka park sensörlerini içerir. Dur-kalk özelliğine ve şerit merkezleme direksiyon desteğine sahip uyarlanabilir hız sabitleyici, çeşitli paketlerden birine dahildir. Profesyonel Sürüş Yardımı paketi, eller serbest adaptif hız sabitleyici sistemiyle daha da ileri gidiyor.

Bu yazının yazıldığı sırada i5 üçüncü bir tarafça çarpışma testine tabi tutulmamıştı.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

2025 Infiniti QX80, QX Monograph Concept’in özellikleriyle tanıtıldı

2024’deki en iyi elektirikli araçlar