in ,

Stok Ciro Oranı Nedir?

Stok devir oranı veya stok ciro oranı, “satılan malın maliyeti” ile “ortalama envanter” arasındaki ilişkiyi gösterir. Sonuç; envanter yönetimi becerisini gösterir.

Stok devir oranı veya stok ciro oranı, “satılan malın maliyeti” ile “ortalama envanter” arasındaki ilişkiyi gösterir. Sonuç; envanter yönetimi becerisini gösterir.

Hem bir aktivite hem de verimlilik oranıdır. Bu oran, stok artışı ve aşırı değerleme gibi stokla ilgili sorunların belirlenmesine yardımcı olur. 

Stok Devir Oranı = Satılan Malın Maliyeti / Ortalama Sayım

Bazı durumlarda, pay “İşlemlerden elde edilen gelir – Brüt kar” olarak hesaplanan “İşlemlerden Alınan Gelir Maliyeti ” olabilir.

Satılan Malın Maliyet = Net Satışlar – Brüt Kar

Ortalama Sayım = (Stok açma miktarı – Stok kapatma miktarı) / 2

Yüksek Oran – Stok devir oranı yüksek ise, stoklara yapılan her yatırım birimiyle daha fazla satış yapıldığını gösterir. Yüksek olumlu olsa da, çok yüksek bir oran, işletme sermayesi sıkıntısı ve yeterli stok eksikliği olduğunu gösterebilir.

Düşük Oran – Düşük stok devir hızı, gereksiz stok birikimi, yatırımın yetersiz kullanılması, stoklara aşırı yatırım vb. Gösterebilir. Bu durum, stokların eski hale gelebileceği ve gelecekteki zararlara yol açabileceği için bu durum için endişe vericidir.

Stok Devir Hızı Nedir?

Stok devir hızı, bir şirketin belirli bir süre içinde stoklarını kaç kez sattığını ve değiştirdiğini gösteren bir orandır. Bir şirket daha sonra , eldeki malları satmak için gereken günleri hesaplamak için dönem içindeki günleri stok devir formülü ile bölebilir . Envanter cirosunu hesaplamak, işletmelerin fiyatlandırma, üretim, pazarlama ve yeni envanter satın alma konusunda daha iyi kararlar almalarına yardımcı olabilir.

Stok Ciro Formülü ve Hesabı

Stok devri= Ortalama envanter / satış

Ortalama envanter = ( BI – Sayım sonu miktarı ) / 2*BI = Başlangıç Envanteri

Şirketler envanter cirosunu şu şekilde hesaplar :

  • Başlangıç ​​envanterinin ve bitiş envanterinin toplamının ikiye bölünmesiyle yapılan ortalama envanterin hesaplanması
  • Satışları ortalama envantere bölmek

Alternatif bir yöntem, satış yerine satılan malın maliyetini (COGS) kullanmayı içerir. Analistler, stok ciro hesaplamasında daha yüksek doğruluk sağlamak için COGS’yi satış yerine ortalama envantere böler; Satışları ortalama envantere bölmek stok devir hızını düşürür. Her iki durumda da, ortalama envanter mevsimsellik etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılır.

ANAHTAR PAKETLER

  • Stok devir hızı, bir şirketin belirli bir süre boyunca stokları kaç kez sattığını ve değiştirdiğini gösterir.
  • Bu, işletmelerin fiyatlandırma, üretim, pazarlama ve yeni envanter satın alma konusunda daha iyi kararlar almalarına yardımcı olur.
  • Düşük bir ciro, zayıf satışlar ve muhtemelen aşırı stoklar, yüksek oranlar ise güçlü satışlar veya yetersiz stoklar anlamına gelir.

Envanter Ciro Ne Ölçer?

Stok devir hızı bir şirketin envanter satma hızını ve analistlerin endüstri ortalamaları ile karşılaştırmasını ölçer. Düşük ciro, zayıf satışlar ve muhtemelen stok artışı olarak da bilinen fazla stoklar anlamına gelir. Satışa sunulan mallarla ilgili bir sorun olduğunu veya çok az pazarlamanın bir sonucu olabilir.

Yüksek oran, güçlü satışlar veya yetersiz stok anlamına gelir. Birincisi arzu edilirken, ikincisi iş kaybına neden olabilir. Bazen düşük stok devir hızı, fiyatların ne zaman artacağı (stokların hızlı yükselen talebi karşılayacak şekilde konumlandırılmış olması) veya kıtlığın öngörülmesi gibi iyi bir şeydir.

Bir şirketin envanter satma hızı, iş performansının kritik bir ölçüsüdür. Envanteri daha hızlı çıkaran perakendeciler daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Bir eşya ne kadar uzun tutulursa, tutma maliyeti o kadar yüksek olur ve tüketicilerin yeni ürünler için dükkana geri dönmeleri gerekecek o kadar az sebep olur.

Hızlı moda işinde iyi bir örnek görülebilir (örneğin H&M, Zara). Bu tür şirketler, işlemleri sınırlandırmakta ve tükenen envanteri hızla yeni ürünlerle değiştirmektedir. Yavaş satış kalemleri, hızlı satış stokuna kıyasla daha yüksek elde tutma maliyetlerine eşittir. Düşük stok devir hızı fırsat maliyeti de var; Satması çok uzun süren bir eşya, daha kolay satabilecek yeni eşyaların yerleştirilmesini engelliyor.

Stok devir hızı ve ölü stok
Stok devir hızı, bozulabilir ve diğer zamana duyarlı malların satışında verimliliği en üst düzeye çıkarmak için özellikle önemli bir veri parçasıdır. Bazı örnekler süt, yumurta, ürün, hızlı moda, otomobiller ve süreli yayınlar olabilir. Kaşmir kazakların fazlalığı, özellikle mevsimler değiştikçe ve perakendeciler yeni mevsim envanteriyle yeniden stoklandıkça satılmamış envanter ve kar kaybına neden olabilir. Bu tür satılmamış stoklar eski stoklar veya ölü stoklar olarak bilinir .

Stok Devir Hızı ve Satın Alma Açık Sistemler
Bazı perakendeciler, stoklarını ve stoklarının yenilenmesini daha verimli bir şekilde yönetmek istedikleri için satın almaya açık bir sistem kullanabilirler. Satın almaya açık sistemler, özünde, mal satın almak için kullanılan yazılım bütçeleme sistemleridir. Bu tür bir sistem, malları izlemek için kullanılabilir ve bir satıcının finansman ve envanter kontrol işlemlerine entegre edilebilir.

Küçük perakendecilerin, ne kadar envanter satın alacağı, envanterin nasıl değerlendirileceği ile ilgili kararları daha iyi yönetmelerine ve gelecekteki envanter alımlarına yardımcı olmalarına yardımcı olabilir. Bu tür bir yazılım belirli bir dereceye göre uyarlanabilir, ancak her türlü ürün için faydalı olmayabilir. Örneğin, mevsimlik ticari ürünler ve moda ile en iyi şekilde çalışabilir, ancak hızlı satan tüketim malları veya temel ürünler ve zımbalar için uygun olmayabilir.

Stok devir hızını karşılaştırırken veya yansıtırken, benzer ürün ve işletmeleri karşılaştırmalısınız. Örneğin, bir otomobil satıcısındaki otomobil devri, bir süpermarket tarafından satılan hızlı hareket eden tüketim mallarından (FMCG) çok daha yavaş dönebilir (atıştırmalıklar, tatlılar, alkolsüz içecekler vb.). Envanter cirosunu indirim veya kapanışlarla manipüle etmeye çalışmak , yatırım getirisini (YG) ve karlılığı önemli ölçüde azaltabileceği için başka bir husustur .

Stok devir hızı nasıl kullanılır?
ABC şirketinin satışlarında 1 milyon dolar ve COGS’de 250.000 dolar olduğunu varsayalım. Ortalama envanter 25.000 ABD Dolarıdır. Şirketin ortalama envanterinde 25.000 dolar bölü 40 ya da 1 milyon dolarlık bir stok devri var. Başka bir deyişle, bir yıl içinde ABC Şirket envanterini 40 kez devretme eğilimindedir. Bir adım daha ileriye atılması, 365 günü envanter cirosuna bölmek, envanterini satmanın ortalama kaç gün sürdüğünü ve ABC Şirketi durumunda ise 9,1 olduğunu gösteriyor.

Alternatif olarak, diğer yöntemi kullanarak – COGS / Sales – stok devir hızı 10 veya COGS’de 250.000 dolar olup, böylelikle stokta 25.000 dolar olur. Envanter bu yaklaşım altında 36.5 gün veya 365/10 için hazırdır.

Gerçek hayattan bir örnek olarak, şubat 2019 itibariyle 12 ay boyunca 512 milyar dolarlık satış ve 308 milyar dolarlık satış yapan Wal-Mart Mağazalarını (NYSE: WMT) düşünün. Son çeyrekte stokları 50.4 milyar dolardı. Wal-Mart’ın satış rakamlarını kullanan stok devir hızı 10.2’dir. COGS kullanarak stok devir sayısı 6.1’dir.

Stok Ciro – Gün Envanter Satışı
Stok devir hızı bir şirketin envanterini ne kadar hızlı satabildiğini (devrettiğini) gösterir. Bu arada, envanter günleri (DSİ), bir şirketin envanterini satışa döndürebileceği ortalama süreye bakıyor. DSİ, esasen belirli bir süre için stok devir işleminin tersidir – (COGS / Envanter) * 365 olarak hesaplanır. Temel olarak, DSI, envanterin bir yıl envanterinde kaç kez olduğunu belirlerken kaç gün sürdüğünü belirler. satılıyor ya da kullanılıyor.

Stok Devir Hızı Kullanmanın Sınırlamaları
Stok devir hızını karşılaştırırken veya yansıtırken, benzer ürün ve işletmeleri karşılaştırmalısınız. Örneğin, bir otomobil satıcısındaki otomobil devri, bir süpermarket tarafından satılan hızlı hareket eden tüketim mallarından çok daha yavaş dönebilir. Envanter cirosunu indirim veya kapanışlarla manipüle etmeye çalışmak , yatırımın ve karlılığın getirisini önemli ölçüde azaltabileceği için başka bir husustur .


Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Web Banner Nasıl Tasarlanır?

Bilmeniz Gereken Instagram İstatistikleri | 2020