in

Bilmeniz Gereken Instagram İstatistikleri | 2020

Instagram reklamları, haber bültenleri ve hikayeler.. Hepsi çeşitli pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Instagram pazarlama sisteminin ne kadar yararlı olduğunu merak ettiniz mi?

Instagram pazarlamacılığının işletmeler ve markalar için gerçekten yararlı olduğu söyleniyor.  Milyonlarca kullanıcısı olan platformlar için geçerli bir söylem halini alıyor. Instagram reklamları, haber bültenleri ve hikayeler.. Hepsi çeşitli pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Instagram pazarlama sisteminin ne kadar yararlı olduğunu merak ettiniz mi?

Vakit harcadığınız sosyal mecraların potansiyelini, gerçekten ne için kullanıldıklarını anlayarak resmedebilirsiniz. Stratejilerinizi geliştirmek ve kampanyalarınızı oluşturmak için 2020’de bilmeniz gereken en önemli Instagram istatistiklerine bakacağız .

Instagram İstatistikleri: Kullanım

1. Haziran 2018 itibariyle, aylık yaklaşık 1 milyar aktif kullanıcı var. 

1 Milyar büyük bir sayıdır ve Instagram’ı Facebook’un ( 1.4 milyar ) kullanıcı var ve Twitter ( 68 milyon ) ve Pinterest ( 250 milyon ) dahil olmak üzere diğer birçok sosyal paylaşım sitesinin önünde bulunur. Bu kitle sürekli ve istikrarlı bir şekilde büyüyor, dolayısıyla burada bağlantı kurabileceğiniz birçok potansiyel müşteriniz var.

2. 2018 Haziran itibariyle, günde yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcı bulunmaktadır. 

Instagram’daki aylık aktif kullanıcıların yarısı günlük giriş yapıyor ve aktif olarak platforma giriyor. Bu sayı gün geçtikçe artıyor ve hiç azalmayacak gibi duruyor.

3. Beğen düğmesi günde ortalama 4,2 milyar kez vurulur.

Beğen düğmesi günde 4.2 milyar kez vuruluyor, yani ortalama bir kullanıcı gözleminden düğmeye günde bir defadan fazla basılıyor. 

4. Bazı instagram kullanıcıları, ciddi rakkamlarda alışveriş gücüne sahiptir.

Endişelendiğim kadarıyla, Instagram için sahip olduğumuz en önemli bilgi budur: kullanıcıların yüksek bir yüzdelik dilimi, cüzdanlarını açmaya ve kredi kartlarını dağıtmaya ve harcamaya hazırdır ve harcama yapmaya devam etmektedir.

İşte istatistikler:

 • Yılda 75 bin dolardan fazla kazanan insanların %31’i Instagram’da alışveriş yapıyor.
 • Yılda 74 bin ile 50 bin dolar arası kazanan insanların %32’si Instagram’da alışveriş yapıyor.
 • Yılda 49 bin ile 30 bin dolar arası kazanan insanların %32’si Instagram’da alışveriş yapıyor.

Platformda daha sıkı bütçelere sahip olabilecek kullanıcılar olduğu açık olsa da, potansiyel olarak daha yüksek harcanabilir gelirleri olan insanların % 30’una bağlanması büyük bir olasılıktır.

5. 18-29 yaşları arasındaki her üç kullanıcıdan yaklaşık ikisi Instagram kullanıyor.

Şu anda, bu başlık, çok sayıda pazarlamacının ve markanın ilgisini çekmesi için oldukça önemli ve platformdaki yaş grubunun büyük çoğunluğu ile platform daha da değer kazanıyor. Instagram katılım gücü ile diğer platformları geride bırakıyor.

6.  Instagram görüntüleri, Facebook muadillerine göre ortalama% 23 daha fazla katılım elde ediyor. 

Instagram, yüksek erişim oranları ile tanınır, kısmen daha iyi erişim sayesinde, çoğunlukla gerçekten meşgul, coşkulu bir izleyici kitlesi sayesinde. Bu önemli bir sayıdır ve platformun değerini gösterir. Eğer maddeler 6’da bitseydi, Instagram pazarlamacılığı için zaten ikna olurdunuz ancak daha bitmedi.

7.  Instagram’daki markalar düzenli olarak toplam takipçilerinin yaklaşık %4’ünden katılım görüyor.

Bu bilgi tek başına gerçekten iç açıcı değil ama özellikle Türkiye Vatandaş’larının müdavimcilik adeti gün geçtikçe bu verinin artacağını hissettiriyor. Fakat Facebook ve Twitter’ın müdavimleri % 0.1’i geçmediğinden dolayı %4’lük dilim daha iyi görünüyor ne dersiniz?

 8. Markalar Instagram’da, Facebook’ta olduğundan 10 kat daha fazla rabet görüyorlar.

Sadece markalar, Instagram’daki takipçilerinin çoğundan katılım görüyor, aynı zamanda Instagram’da Facebook’tan 10 kat daha yüksek katılım oranları elde ediyorlar. Bu yüzden nitelikli içerik her zaman daha çok kazandırıyor. Kaliteli içeriği görüntülemek isteyen kullanıcılar Facebook yerine 10 kat daha çok Instagram kullanıyorlar.

9. İstatistliklere göre Instagram’ın en yoğun olduğu zaman dilimi 14 ila 15 saatleri arasındır.

Bu karmaşık, ama yine de önemli, bu yüzden onu açmak istiyoruz. Organik olarak yayın yapmak için en iyi zamanlar büyük ölçüde bireysel işinize, zaman diliminize ve ulaşmak istediğiniz kitleye bağlıdır. Bununla birlikte, izleyebileceğiniz bazı genel en iyi uygulamalar vardır ve araştırmaya göre, organik erişime ulaşmak için mutlak en iyi zaman, hafta içi 14 ile 15 saatleri arasındadır.

Hootsuite , aşağıdaki listede sektörlere göre yoğunluk saatlerini bizler için derledi.

 • Seyahat ve Turizm: Cuma, sabah 9 ile 13 arasında
 • Medya ve Eğlence: Salı ve Perşembe, 12 : 00-3 : 00
 • Yiyecek ve İçecek: Cuma günleri 12: 00’de
 • Perakende: Salı, perşembe ve cuma günleri saat 12: 00’de
 • Profesyonel Hizmetler: Cuma, Salı ve Çarşamba 09:00 veya 10:00
 • Kar Amacı Gütmeyen: Salı, öğleden sonra veya 10.00’da
 • Perakende Olmayan E-ticaret: Perşembe, 21:00 veya 16:00
 • İlaç ve Sağlık: Çarşamba ve Pazar sabah 9’da
 • Kişisel Bakım: Cuma ve perşembe, 1, 2 veya 15: 00’te
 • Teknoloji: Pazartesi ve salı, saat 2’de
 • Eğitim: Perşembe, öğleden sonra veya 17:00

Eğer siz’de sanal pazarlamada başarılı olmak istiyorsanız yukarıdaki listeye göz atmalısınız.

10. Video içeren yayınlar, görüntü içerenlere göre yaklaşık% 38 daha fazla ilgi görür.

Bir süredir videonun istisnai olarak ilgi çekici olabileceğini biliyoruz, bu yüzden Instagram’da bundan yararlanın. En iyi sonuçlar için organik yayınlarınıza, Hikayelerinize ve reklamlarınıza daha fazla video ekleyin.

11. Markalar günde ortalama 1,5 kez paylaşım yapıyor.

Bu çalışma , başarılı olmalarına yardımcı olan stratejilerin bazılarını ortaya çıkarmak için 55 farklı en iyi performans gösteren markaya baktı. Bu ilan sıklığı birçok markanın sahip olduğundan daha yüksektir, ancak Story içeriği ve organik içerik paylaşmak tamamen size bağlıdır.

12. Bir gönderinin toplam katılımının % 50’sini almak 19 saate kadar sürebilir .

Yeni stratejileri test ediyorsanız veya yeni, büyük içerikler yayımlıyorsanız, beğenilerin ve yorumların gerçek görüntülenme sayısını görmek için beklemek zor olabilir, ancak hemen gerçekleşmezse endişelenmeyin. Toplam görüntülenme sayısının yalnızca yarısını almanız 19 saate kadar sürebilirSabır bir erdemdir.

13. Kullanıcıların% 70’i Instagram’da bir marka arıyor. 

Instagram’da olmanız gerekiyor çünkü takipçileriniz (ve potansiyel olarak müşterileriniz) aktif olarak sizi orada arıyor. İnsanlar markanızın Instagram’da ne yaptığını görmek ister ve bir profil ayarınız yoksa işlerini kaybedebilirsiniz.

 14. Kullanıcıların% 80’i Instagram’da en az bir marka takip ediyor.

Instagram kullanıcılarının çoğu Instagram’da en az bir markayı takip ediyor; Bu kullanıcıların çok büyük bir bölümünü çok daha fazlası takip ediyor. Sanırım takip ettiğim toplam hesapların % 5’ini oluşturan yaklaşık 15 markayı takip ediyorum. Kullanıcılar ne yaptığınıza ayak uydurmaktan hoşlanır ve Instagram bunu yapmanın en iyi yolu olarak görülür.

15. Kullanıcıların% 60’ı Instagram üzerinden yeni ürünler öğreniyor .

Instagram kullanıcılarının yarısından fazlası, platformdayken yeni ürünler keşfetti ve daha fazla öğrenmeye ve hatta satın almaya bile açık oldular. Bu tam olarak duymak istediğiniz şeydir, çünkü tüm markalar bir platformun zaman içinde doğrudan satışla sonuçlanabileceğini bilmek ister. 

 16. 200 milyondan fazla kullanıcı, en az günde bir kez bir iş profilini ziyaret eder. 

Yine, bu, platformdaki işletme profilleriyle bağlantı kurma isteklerinin yanı sıra insanların şu anda potansiyel olarak bir işletme hakkında, konum, mağaza saatleri gibi doğrudan bir işletme hakkında hayati bilgi edinmek veya onlarla doğrudan iletişim kurmak için kullanmaya istekli olduklarını gösteriyor. Bunu ihmal etmeyin ve sonuç almak için profilinizin biyografisinin optimize edildiğinden emin olun.

17. İşletme profillerine yapılan ziyaretlerin yaklaşık% 66’sı henüz onları takip etmeyen kullanıcılardan geliyor.

Profillerimizin yeni izleyicilerle çekiş kazanmamıza yardımcı olup olmayacağına dair hepimiz şüphelerimiz vardı ve bu istatistik kesinlikle yapabileceklerinin kanıtı. Markalar, henüz takip etmeyen ve onlara aşina olamayacak kullanıcılardan gelen, güçlü bir biyo ve profilin değerini gösteren çok sayıda profil ziyareti görüyor .

18. Instagram kullanıcılarının üçte biri mobil platform üzerinden satın alım yapıyor.

Şu anda, genel olarak, mobil kullanım tüm alanlarda masaüstü bilgisayar kullanım rakamlarını aştı birincisi: aslında alışveriş yapma süreci. Mobil satın alımlar daha yaygın hale gelirken, masaüstü tarihsel olarak onların gerçekleştiği yer olmuştur. Şimdi, Instagram burada oyunu değiştiriyor; Bu nedenle kullanıcıların mobil satın alma yapma olasılıkları, bilgisayar kullanıcılarına göre % 70 daha fazladır. Alış veriş noktalarının ve Hikayelerin, bu olayları hızlandırmak için mobil satın alma sürecindeki gelişmelerle birlikte yardımcı olduğu konusunda çok az şüphe var.

19. Instagram’daki markalı gönderiler için ortalama katılım oranı % 4,3’tür.

Bu, katılım oranlarının sektöre bağlı olarak % 0.15 civarında seyrettiği Facebook dahil diğer platformlardan daha yüksektir . Buradaki katılım oranı, gönderilerinizde bir beğeni veya yorum olarak tanımlanır ve etkileşimli öykü etiketlerine (yalnızca görünümler için değil) verilen yanıtları içerebilir.

20. En az 1 hashtag’a sahip olmak, katılım oranını% 12,6’ya kadar artırabilir.

Bazı markalar gerçekten her gönderi için hashtag yazmak istemiyorlar, ancak aktif bir şekilde takipçilerini büyütmek ve katılımı artırmak isteyen tüm marka hesapları hashtag’lere büyük önem vermeli, çünkü iyi planlanmış bir hashtag bile katılımı ve satınalmayı arttırabilir. Tek bir hashtag’a katılım oranı% 12.6. Bu sadece tek bir cümle için önemli bir sıçrama.

21. Daha uzun hashtag’ler daha fazla sonuç alıyor. 

Ortalama 21-24 karakter içeren karma etiketler, kısa karma etiketlerden daha iyi performans gösterir. Bu muhtemeldir çünkü daha spesifik oldukları için ve sizi niş bir izleyici kitlesine bağlarken daha ilgi çekici ve hatta potansiyel olarak başarılıdırlar. Örneğin #ilovemydogsomuch gibi Hashtag’ler hala çok fazla isabet alıyor, ancak #puppylove gibi birtekrara boğulmak yerine bir şansınız olacak.

22. Markalar, neredeyse normal paylaşımlarda olduğu kadar hikaye paylaşmaktadır .

Hikayeler gerçekten basit bir eklenti özellik olarak başladı, ancak şimdi platformun ayrılmaz bir özelliği haline geldi. Markalar, hikaye içeriği aracılığıyla (özellikle de hikaye etiketleri gibi giderek daha etkileşimli seçeneklerle) izleyicileriyle çok iyi bir şekilde bağlantı kurabiliyorsa, Hikaye sayısının insanların yayınladığı yayın sayısını yakalaması şaşırtıcı değil.

Instagram’daki tüm içeriğin % 46’sı organik yazıların sadece % 54’ünün hikâyeleri görüntüleyerek gelmektedir.

23.  Günlük bazda Hikayeleri izleyen 400 milyon kullanıcı vardır. 

Bu avantajların tümünü hayal edin ve ardından günlük 400 milyon kullanıcıya uygulayın. Günlük aktif Instagram kullanıcılarının% 80’i, yayınlarını kontrol ettikleri sıklıkta hikâye izliyor, bu yüzden onlarla bağlantı kurmak için mesaj göndermeniz gerekiyor.

Tüm bu istatistikleri gördükten sonra, Instagram’ın sahip olduğu inanılmaz pazarlama ve satış gücünü gerçekten inkar edemezsiniz.

Bu yazıdaki tüm istatistikler Hootsuite ve Statista sitelerinden alınmıştır. Kendilerine emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

 1. Since 2012 Mailbanger.com has been selling marketing lists with customer name/contact information to many small and startup businesses.

  we have lists for USA/UK/Australia/Canada and many more countries

  Here are some of our packages:

  2023 USA Business Database:
  https://www.mailbanger.com/us-business-database

  USA Business database with executive contact info – Over 30 million records:
  https://www.mailbanger.com/2020-usa-business-database-executive-edition/

  202-2022 USA Homeowner and Residential – 248 million records:
  https://www.mailbanger.com/2021-usa-homeowner-and-residential-248-million-records/

  108 million USA consumers with age,cell/home phone/address/email:
  https://www.mailbanger.com/108-million-usa-consumers-mega-edition/

  New Cell/SMS Marketing package of over 30 million USA Customers:
  https://www.mailbanger.com/2023-usa-32-million-consumer-cell-phone-numbers-premium-edition/

  USA Charity donors:
  https://www.mailbanger.com/usa-charity-donor-leads

  Australia residential and consumer leads:
  https://www.mailbanger.com/mailing-lists-australia/

  850 000 Weight loss customers:
  https://www.mailbanger.com/weight-loss-diet-leads-lists

  we have many more lists – stop wasting thousands on pay per click or other expensive forms of advertising, and market direct for super affordable prices.

  All lists are updated regularly, buy once and its yours so you can use them for many campaigns. They come in Excel files with sortable categories

  Regards
  Mailbanger.com

 2. Since 2012 Mailbanger.com has been selling marketing lists with customer name/contact information to many small and startup businesses.

  we have lists for USA/UK/Australia/Canada and many more countries

  Here are some of our packages:

  2023 USA Business Database:
  https://www.mailbanger.com/us-business-database

  USA Business database with executive contact info – Over 30 million records:
  https://www.mailbanger.com/2020-usa-business-database-executive-edition/

  2022-2023 USA residential Homeowners list – Over 200 million records
  https://www.mailbanger.com/2021-usa-homeowner-and-residential-248-million-records/

  108 million USA consumers with age,cell/home phone/address/email:
  https://www.mailbanger.com/108-million-usa-consumers-mega-edition/

  New Cell/SMS Marketing package of over 30 million USA Customers:
  https://www.mailbanger.com/2023-usa-32-million-consumer-cell-phone-numbers-premium-edition/

  USA Charity donors:
  https://www.mailbanger.com/usa-charity-donor-leads

  Australia residential and consumer leads:
  https://www.mailbanger.com/mailing-lists-australia/

  850 000 Weight loss customers:
  https://www.mailbanger.com/weight-loss-diet-leads-lists

  we have many more lists – stop wasting thousands on pay per click or other expensive forms of advertising, and market direct for super affordable prices.

  All lists are updated regularly, buy once and its yours so you can use them for many campaigns. They come in Excel files with sortable categories

  Become an Affiliate with Mailbanger and earn 20% – average sale is $500!
  https://www.mailbanger.com/affiliate-center/

  Regards
  Mailbanger.com

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Stok Ciro Oranı Nedir?

En İyi Instagram Biografi Tavsiyeleri | 2020