in , ,

Xiaomi akıllı telefonlara deprem uyarı sistemi geliyor!

Xiaomi deprem uyarı sistemi için harekete geçti. Xiaomi akıllı telefonları, sismik dalgaları önceden tespit ederek uyaracak.

Xiaomi, Endonezya ve Çin destekli kurumlar ile başlattığı bir ortaklık sonrasında, bazı akıllı telefon modellerine deprem uyarı sistemi ekledi. Xiaomi’nin Deprem Erken Uyarısı (EEW) özelliği MIUI 12, 12.5 ve 13 için sunulacak.

İlk olarak Endonezya’da test edilecek Deprem Erken Uyarısı, kullanıcıları yakınlarda yaşanan sarsıntılara karşı önceden koruyabilir. Google’ın hizmetine benzer olan Xiaomi uyarı sistemi, yerel kaynaklardan veri toplayarak çalışıyor.

Xiaomi deprem uyarı sistemi nasıl kullanılır?

Deprem dalgasından çok daha hızlı olan elektrik dalgalarından yararlanan Xiaomi Deprem Erken Uyarısı (EEW) özelliğinin, depremden saniyeler öncesinde uyarı verebildiği ifade edildi. MIUI 12, 12.5 ve 13 için sunulacak sistem; depremin büyüklüğünü, tahmini zamanını ve derinliğini önceden gösterebilecek.

Deprem Erken Uyarısı’nı aktifleştiren Endonezya’daki Xiaomi kullanıcıları, yazılı ve sesli uyarılar alarak önceden korunma şansına sahip olacak. Xiaomi, sistemin en az dört veya daha fazla büyüklükteki depremlerde uyarı vereceğini söylüyor.

Çinli üretici, devlet kurumlarıyla birlikte geliştirdiği deprem uyarı sistemi hakkında şunları paylaştı:

Deprem izleme ajansı bir deprem tespit ettiğinde, erken uyarı bilgilerini özel bir kanal aracılığıyla Xiaomi sunucusuna senkronize edecek. Xiaomi, etkilenen bölgelerdeki kullanıcılara erken uyarı bilgilerini anında iletmek için öncelikli kanalı kullanacak.”

Daha önce de deprem gibi doğal afetler konusunda insanları uyarmak için teknoloji kullanılmıştı. 2016 yılında UC Berkely ve Deutsche Telekom’un geliştirdiği uygulama, sismik sallantıyı önceden algılamak ve kullanıcıları uyarmak için akıllı telefonlardaki ivmeölçerleri kullanıyordu.

MyShake adlı bu uygulamanın sonuçları ise tam olarak beğenilmedi. Uygulamayı yükleyen kullanıcılar, pil gücünü tükettiğini ve tekrarlanan uyarılar verdiğini ve bazen hiç uyarı vermediğini bildirdi. MyShake geliştiricileri ise teknolojilerinin geleneksel sismik ağların yerini alamayacağını kabul etmişti.

Ayrıca Google da benzer bir deprem uyarı sistemine sahip. Google’ın geliştirdiği Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde birer uyarı cihazı gibi davranan telefonlar, depremde kullanıcılara bildirimler gönderiyor. 

Peki ya siz Xiaomi tarafından sunulan deprem uyarı sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Nissan Türkiye için değişiklik! Emre Doğueri Yerine Lübnanlı Genel Müdür Geldi

Elon Musk, yapacağı ilk yeniliği paylaştı! Twitter hissedarı yine gündemde