2023 Honda CR-V press kit
in

Honda CR-V e:PHEV Sanki Dört Nal Takılı

Honda’nın ilk plug-in hibriti olan tamamen yeni CR-V e:PHEV’i yol testine tabi tutuyoruz…

Honda CR-V, hayata 1995 yılında öncü bir aile dostu SUV olarak başladı. Konforlu Runabout Aracı’ artık altıncı neslinde ve zamanın bir işareti olarak artık yalnızca tam hibrit (rozetli) olarak mevcut. e:HEV) veya plug-in hibrit (e:PHEV).

Crossover’ların popülaritesi o kadar fazla ki, bugünlerde CR-V’nin rakiplerinin listesi çok büyük ve Toyota RAV4, Kia Sportage, Ford Kuga, Nissan Qashqai ve Hyundai Tucson’u içeriyor.

Önceki nesil otomobilden daha geniş, daha uzun ve daha uzun olan en yeni Honda CR-V’nin keskin hatları ve sportif duruşuyla bugüne kadarki en orantılı model olduğunu düşünüyoruz.

Kabine adım attığınız anda ferah ve hafif bir his verirken, sürüş konumu yola hakim bir görüş sağlıyor.

Standart sekiz yönde elektrikli olarak ayarlanabilen deri koltuklar ve kullanışlı hafıza fonksiyonuyla da konforludur.

Arka koltuklar kayar ve yatar ve mükemmel bacak mesafesi sunar, ancak daha uzun boylu yetişkinler baş mesafesi için mücadele edebilir ve yedi koltuklu seçenek yoktur.

Ayrıca 617 litrelik cömert bir bagaj kapasitesi de mevcut; bu kapasite, 60/40 arka koltuklar katlandığında 1.710 litreye çıkıyor.

CR-V, ön panelde 10,2 inçlik dijital sürücü ekranının yanında yer alan en yeni Civic ile aynı net ve duyarlı 9,0 inçlik merkezi bilgi-eğlence dokunmatik ekranına sahip. Klima kontrolü gibi öğeler için fiziksel düğmeler ve kadranlar da memnuniyetle karşılanıyor ve ayrıca temel sürüş bilgileri için bir baş üstü ekranı da var.

Diğer özellikler arasında çoklu görüş kamerası sistemi, Honda Park Pilotu, ısıtmalı direksiyon simidi, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, soğutmalı ön koltuklar, birinci sınıf Bose ses sistemi ve My Honda+ uygulama bağlantısı yer alıyor.

CR-V aynı zamanda Honda’nın aracın etrafındaki kör noktaları ortadan kaldıran en son güvenlik ve sürücü destek sistemine sahip ilk Avrupa modelidir.

Genel olarak, kabin iyi bir şekilde bir araya getirilmiş ve kalite açısından bir adım atılmış, ancak hala çok fazla plastik ve sert yüzey var.

Honda CR-V e:PHEV, 2,0 litrelik dört silindirli motoru 17,7 kWh pil ve 181 bg üreten tek elektrik motoruyla birleştiriyor.

Tek bir şarjla saf elektrik modunda 50 mil kadar yol kat edebilir, ayrıca bir çekme sürüşü modu da vardır, bu da 1,5 tonluk iyi bir çekme kapasitesine sahip olduğu anlamına gelir.

CR-V e:PHEV’in 0-62mph hızlanması 9,4 saniye sürerken azami hızı 191mph’dir. Teorik olarak 353mpg kapasiteye sahiptir. Gerçek şu ki, pil şarjı bittiğinde ve daha çok tam hibrit olarak çalıştığında yakıt ekonomisi iddia edilen 45,6 mpg’ye düşecek.

CO2 emisyonları 18 g/km kadar düşüktür; bu, daha düşük VED artı şirket aracı sürücüleri için vergi avantajı anlamına gelir.

Tüm plug-in hibritlerde olduğu gibi, pil şarjlı tutulduğunda en verimli hale gelir. Daha kısa yolculuklarda, benzinli motorun aküden elektrik desteği alması veya saf EV modunda çalışması sayesinde etkileyici bir yakıt ekonomisi mümkün oluyor. Ancak daha uzun otoyol yolculuklarında 40 mpg’nin altına düşebileceğini gördük.

Bununla birlikte, 50 millik EV menzili çoğu rakipten daha uzundur ve genel olarak makul bir şekilde dizel eşdeğeri ekonominin kullanılması oldukça mümkündür.

Beş sürüş modu seçeneği mevcuttur: Spor, Normal, Econ, Kar ve Çekme.

Açıkçası Normal modda gayet iyi ancak seyir halindeyken veya otoyollarda Econ’a göz atmaya değer. Ne karda ne de çekme modunda deneme fırsatımız olmadı, off-road da yapmadık.

Ancak tam hibrit CRV’den farklı olarak e:PHEV yalnızca önden çekişli olarak mevcut olduğundan her zaman sınırlamaları olacaktır.

Hibrit sistemin gücünde herhangi bir eksiklik yok ve benzinli motor yalnızca daha fazla hızlanma altında devreye girdiğinde sesli hale geldiğinden çoğunlukla yumuşak.

Elektrikten motor gücüne (ve tam tersi) geçiş sorunsuzdur ve EV ışığının gösterge panosunda bu kadar sık ​​yandığını görmek özellikle tatmin edicidir; bazen sadece seyir halindeyken.

Maksimum 6,8kW şarj oranıyla CR-V’yi 7kW’lık bir ev şarj cihazına taktığınızda yaklaşık 2,5 saatte %0’dan %100’e ulaşırsınız.

Bu modelle bir önceki model arasındaki en büyük fark, yeni iki kademeli otomatik şanzımandır, dolayısıyla eski CVT şanzıman gibi hızlanmada artık yüksek devirler yoktur. Hala mükemmel değil ama büyük bir gelişme.

Yolda iki tonluk CR-V sağlam bir his veriyor; bu nedenle çizginin dışında hızlı, düzenli ve zarif olmasına rağmen pek de çevik değil.

Daha zorlu yollarda acele edin ve biraz gövde eğimi var, ancak bu idare edilebilir. Spor modu, daha iyi yol tutuşu için biraz ekstra performans ve daha sert bir süspansiyon sunar, ancak kabine pompalanan sahte egzoz notunun pek de hayranı değiliz.

Ayrıca sağ ayağınız ağırsa ıslak veya kaygan koşullarda ön tekerlekleri döndürmek çok kolaydır.

Sonuçta CR-V’nin kullanımı kolaydır ve sürüş dinamiklerinden ziyade konfora önem verir.

Çok sayıda kamera ve sensör sayesinde şehir içinde manevra yapmak da çok kolay.

53.995 £’dan başlayan plug-in hibrit CR-V, tam hibritten (45.895 £’dan) daha pahalıdır ve ikincisi Elegance, Advance ve Advance Tech donanımlarıyla mevcut olmasına rağmen şu anda yalnızca e:PHEV’i sipariş edebilirsiniz. en üst sınıfta.

Karar: Honda CR-V e:PHEV etkileyici bir plug-in hibrittir ve önceki nesil modele göre gerçek bir ilerlemedir. Geniş, güvenli, konforlu, pratik ve iyi bir EV yelpazesi ve hibrit ekonomisiyle aileler ve iş sürücüleri için pek çok SUV kriterini karşılıyor.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

2024’deki en iyi elektirikli araçlar

Kia EV9 Yakışıklı mı? Yakışıklı