in

Google Cloud, platformlar arası veri depolama motoru BigLake’i tanıttı!

Google Cloud, bulut sistemleri düzeyinde birçok kişinin işini kolaylaştıracak yeni bir hizmeti kullanıma sundu.

Google Cloud, platformlar arası veri depolama motoru BigLake’i tanıttı!

Son yıllarda internet kullanımın yaygınlaşması, tüm dünyanın bu ağ üzerinden yürümesinin önünü açtı. Gelişen teknoloji ile birlikte işlem gören verilerin boyutları da büyümeye başladı. Haliyle bulut sistemleri, birçok kişi için kaçınılmaz ihtiyaca dönüştü. Google da bu alanda en önemli isimlerin başında geliyor.

Google, Bulut Veri Zirvesi’nde tanıtımını gerçekleştirdi

BigLake, çoklu bulut depolama ve açık formatlar arasında tek tip erişim kontrolü sağlayarak veri erişimini basitleştiren birleşik bir depolama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer söylemle bulut sistemi sayesinde geliştiriciler, tek bir tek tip depolama motoruna erişebilecek ve verileri taşımaya ihtiyaç duymadan tek bir sistem üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

BigLake, Amazon S3, Azure Data Lake Storage Gen2 ve Google Cloud Storage gibi veri depolarından işlem alabiliyor. Google Cloud’da Veri Tabanları, Veri Analitiği ve İş Zekası Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Gerrit Kazmaier, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı.

Birbirinden farklı göller ve ambarlar arasında verilerin yönetilmesi, silolar oluşturur ve özellikle verilerin taşınması gerektiğinde risk ve maliyeti artırır. BigLake, şirketlerin veri ambarlarını ve göllerini, temeldeki depolama formatı veya sistemi hakkında endişelenmeden verileri analiz etmek için birleştirmelerine olanak tanıyor.

İşleyiş olarak BigLake, politika etiketlerini kullanarak yöneticilerin güvenlik politikalarını tablo, satır ve sütun düzeyinde yapılandırıyor. Hizmet ayrıca ek veri yönetimi yetenekleri sağlamak için Google’ın Dataplex’i ile de entegre durumda çalışmasını yürüyecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Twitter bekleneni yaptı yeni özellik çok sevilecek.

ASUS, GeForce RTX 3090 Ti ekran kartları ile gündemde!