in ,

ASUS, GeForce RTX 3090 Ti ekran kartları ile gündemde!

Asus, ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti ve TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartları ile karşımıza çıktı. İşte özellikleri

ASUS, GeForce RTX 3090 Ti ekran kartlarını duyurdu

Günümüzde NVIDIA’nın RTX 3060 ve 3070 ekran kartları yoğun ilgi görürken, daha fazla performansa ihtiyacı olanlar için 3090 bulunuyor. Ocak ayında gerçekleştirilen CES 2022’de duyurulan RTX 3090 Ti GPU’nun özelleştirilmiş modelleri duyurulmaya başlandı. Bu kapsamda Asus, ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti ve TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartları ile karşımıza çıktı.

Asus’un duyurusunu gerçekleştirdiği bu modeller standart ve hız aşırtmalı (OC) sürümlerle geliyor. RTX 3090 Ti’da 10,752 ile rekor sayıda CUDA çekirdeği bulunuyor. Kart bu sayede 78 RT-TFLOP, 40 Shader-TFLOP ve 320 Tensor-TFLOP düzeyinde güç sağlıyor. 21 Gbps ile en yüksek hıza sahip olan 24 GB GDDR6X bellek, 1 Tb/s bellek bant genişliği sunuyor.

Nvidia, yeni amiral gemisi GeForce RTX 3090 Ti’yi duyurdu!

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti sıvı soğutmaya sahip

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti kapalı devre sıvı soğutma sistemiyle sıcaklıkları ve gürültü düzeyini sıkı kontrol altında tutuyor. Soğuta sisteminin ilk aşamasını grafik işlemciyi ve dahili GDDR6X belleği kaplayan özel tasarım soğuk plaka oluşturuyor.

Asus RTX 3090 Ti

Bu plaka saf performanstan sorumlu bileşenler için birinci sınıf soğutma sağlıyor. 560 mm tüp ise büyük kasalara veya AIO CPU soğutucu içeren sistemlere bile radyatör takmak için esnek seçenekler sunuyor: 240 mm radyatör ve bir çift 120 mm ARGB fan, yüksek statik basınçlı soğutucu hava akımı oluşturuyor. Üfleyici fan ve ön kapağın altındaki düşük profilli soğutma bloğu, güç dağıtım bileşenlerinin ürettiği ısıyı uzaklaştırıyor. Tüm bu sistem 2,6 yuva yer kaplayan ince bir tasarıma sığıyor.

Güç algılama devreleri, kartın 1 x 16 pimli güç bağlantısıyla PSU’ya takılmadığı durumlarda sabit bir LED ışığıyla kullanıcıyı uyarıyor. Karta yeterli güç gelmediğinde ise bu ışık yanıp sönüyor. İki adet FanConnect II başlığı, kullanıcıların kasa fanlarını ekran kartına bağlayarak GPU yük altındayken hava akımını artırmasına olanak tanıyor.

Çift modlu BIOS anahtarı; en yüksek soğutma performansı ve saat hızları ile performanstan az da olsa ödün verip sessiz bir kullanım deneyimi yaşama arasında seçim sunuyor. 0 dB teknolojisi ise ekran kartı boştayken veya hafif yük altındayken ekran kartının otomatik olarak sessiz moda geçmesini sağlıyor.

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti ekran kartı sergilemek için hazırlanacak sistemler için hazır. Kartın ön kapağını açılı metinler ve paralel çizgiler süslüyor. Kapakta, köprüde ve radyatör fanlarında yer alan adreslenebilir RGB LED’ler kasanın içinde canlı bir parlaklık oluşturuyor. Kullanıcılar Aura Sync aracılığıyla bu aydınlatma efektlerini Aura uyumlu diğer ekipmanlarına uyumlu hale getirebiliyor.

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti soğutmada iddialı

Yeni termal çözümüyle TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti hava soğutma konusunda oldukça iddialı bir model. Açılı, mat siyah, metalik ön kapakta endüstriyel tasarım hatları hakim. Bu kapak, 3,2 yuva yer kaplayan soğutma bloğunu kaplıyor. Soğutma bloğu en yoğun yüklerde bile GPU’yu, VRAM’i ve güç dağıtım devresini serin tutuyor.

ASUS, GeForce RTX 3090 Ti ekran kartlarını duyurdu

Eksen Teknolojili üç adet fan, geniş yüzey alanına sahip soğutma bloğuna yeterli miktarda hava iletiyor. ASUS statik basıncı artırmak için her bir fanın genişliğini 1,5 cm’e genişletti. Ayrıca tüm fanlarda havayı ihtiyaç duyulan yere odaklayan yarım boy bariyer halkası bulunuyor. Ortadaki fan saat yönüne dönerken diğer fanlar da ters yöne dönerek türbülansı azaltıyor.

Bu başarılı tasarım sayesinde fanlar daha hızlı dönebiliyor ve gürültüyü artırmadan soğurma bloğuna daha fazla hava iletilebiliyor. Belleklere özel soğutma bloğu ise karttaki devasa kapasiteli GDDR6X belleği serin tutarak hızlı ve güvenilir performans sunuyor.

0 dB fan durdurma modu, boşta veya düşük yük altındayken kartın sessiz çalışmasını sağlıyor. Tam boy arka plaka çeşitli TUF Gaming grafikleriyle bezeli. PCB’nin önündeki geniş açıklık ise soğutma bloğundaki sıcak havanın dışarı çıkmasına yardımcı oluyor.

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartı teknoloji tutkunlarına yönelik özellikleriyle sistemin yapabileceklerini artırıyor. ASUS ürün serisinde yararlanılan Auto-Extreme üretim teknolojisi sayesinde, bileşenler insan müdahalesi olmadan yerlerine hassas bir şekilde lehimleniyor.

Bu da üretim kalitesini ve güvenilirliği artırıyor. 144 saatlik testler ve askeri düzeyde sağlam kapasitörler de uzun bir kullanım ömrü vadediyor. Kullanıcılar TUF Gaming ekran kartlarını, dahili Aura RGB LED’leri kullanarak sistemlerinin geri kalanıyla uyumlu hale getirebiliyor.

– Asus RTX 3090 Ti ekran kartlarını beğendiniz mi?

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Google Cloud, platformlar arası veri depolama motoru BigLake’i tanıttı!

Kağıt için Ormanları katletmeye son Ayçiçeği Poleninden Tekrar Kullanılabilen Kağıt Geliştirildi.