in ,

Dijital Pazarlama Trendleri – 2022

Dijital Pazarlama Trendleri – 2022 Rekabetin daha da artacağı, belki reklam maliyetlerinin daha da yükseleceği bir yıl olacak 2022.

Bu yazımızda 2022 için 7 Dijital Pazarlama trendden bahsedeceğim.

Biliyorsunuz bu pandemi nedeniyle e-ticaretin önemi gittikçe çok daha arttı. İşini, offline işini, dijitale kaydırma, dijitalde tanıtma trendi ciddi şekilde yükseldi. Bu açıkçası artarak devam edecek. Sonuçta sonradan bunun farkına varıp katılanlarla, 2022 yılı; yoğun bir şekilde insanların dijitale kaydığı, dijital platformlarda ürün satıyorlarsa hizmetlerin birçoğunun e-ticaret sitelerinde sergileneceği bir yıl olacak. Artarak gidecek ve de bu da bizi aslında rekabet olgusuyla tanıştırıyor. Rekabetin daha da artacağı, belki reklam maliyetlerinin daha da yükseleceği bir yıl olacak 2022. Zaten bundan sonraki altı trendde bununla ilgili. Biz neler yapabiliriz? Gidişat nasıl? Bununla ilgili maddeler olacak.

İkinci trendimiz içerik. Rekabetten dolayı açık birçok işletme belki aynı hizmeti satıyor veya aynı ürünü satıyor. Bizim farklılaşmamız lazım. Peki nasıl farklılaşacağız? Kısacası sunumumuzla.

Ürünlerimizi nasıl anlatıyoruz? Fotoğraflarımızla, videolarımızla ya da metinlerimizle bütün platformlarda; Google tarafında, Facebook, Instagram tarafında belki diğer video platformları YouTube – TikTok vesaire. Her yerde kendimizi fark yaratarak tanıtmamız lazım. Burada da içerik anlamında – içerik tipi anlamında trend nedir dersek, çok net bir şekilde trend hikaye boyutunda kısa videolar. Bu biliyorsunuz Instagram’da Reels olarak yapılabilir, YouTube buna başladı. YouTube Short video yayımlama konusunda çalışıyor. Aynı şekilde tiktok reklamları veya sosyal medya çalışmaları benzersiz içerik maddemize ek olabilir. Hikaye boyutunda kısa videolarla işletmemiz nasıl anlatırız? ve insanları ürünümüze veya hizmetimize nasıl yönlendiririz ve bunu olabildiğince farklı yaratıcı ve etkileyici şekilde nasıl yaparız. Açıkçası 2022’nin trendi bu olacak. Çok net bir şekilde bunu söyleyebilirim.

Üçüncü trendimiz; artık birazcık medya kanallarımızı farklılaştırma dönemine giriyoruz. Yani farklı medya kanallarını test etmemiz lazım. Yani zaten Google, Facebook, Instagram çok temel. maalesef doğru bir şekilde yapamayan pek çok işletme var. Tabii ki önce onları oturtmamız gerekiyor. Doğru şekilde Google, Temel SEO, Google arama motoru reklamlarıve de Facebook, Instagram reklamlarında tabii ki temelde çok doğru bir şekilde etkili bir şekilde yapmamız gerekiyor. Ama artık bu yıldan itibaren yeni oyuncular da devreye giriyor. Belki ufak ufak TikTok reklamlarını, YouTube reklamlarını daha iyi kullanmamız gerekiyor. Bunları da ufak ufak test ettiğimiz bir yıl olacak diyebiliriz ve bir performansı gözleyeceğimiz hem bu yıl hem bundan sonraki yıllarda yeni medya kanallarında testlere başlayacağımız yıllar olarak söyleyebilirim.

Dördüncü trend yalınlaşma. Peki nedir bu yalınlaşma? Aslında süreçlerimiz olabildiğince sadeleştirme, o komplekslikten ayrılma hakkında. Geçen günlerde Instagram’ın yöneticisi Edhan Mostary açıklamalar yapıyordu. Diyordu ki 2022 hedefleri olarak, “bu yıl bizim hedefimiz Instagram’a olabildiğince yalınlaştırmak. son dönemde Instagram gerçekten kompleks bir hale getirdik. Bunun farkındayız. Yalınlaşacağız.” dedi. Yani aslında bu trend hepimiz için geçerli. Olabildiğince web sitemizdeki süreçleri ya da Instagram’da çalıştığımız bütün satış pazarlama süreçleri, hatta ürün çeşitlerinde bile yalınlaşma gerçekleştirmeliyiz. Dijital Pazarlama Trendleri – 2022. Belli ürün ve hizmetlere odaklanarak onların üzerine gitme yoluna geçmeliyiz. Yani her anlamda yalınlaşmamız gerekiyor. Hem pazarlama süreçlerimizde hemde satış süreçlerimizde basit ve akıcı bir şekilde ne yaptığımızı belirterek, profesyoneli olmadığımız tüm konuların önüne çıkartarak yani “ben şu konuda çok iyiyim. Şu ürünlerde ya da şu hizmette çok iyiyim” diyerek yolumuza devam etmemiz gerekiyor.

Beşinci trendimiz Vuka. Vuka aslında yıllardır olan bir terim. bu yıl çok daha önemi arttı. Belki de zirve yaptığı bir yıl. Vuka açılım olarak;

  • Volatility – oynak
  • Uncertainty – belirsiz
  • Complexity – karmaşık
  • Ambiguity – bulanık

anlamlarını taşır. iliyorsunuz şu an piyasada ciddi bir oynaklık var. son dönemde Türkiye’de bile doların nasıl oynadığına şahit olduk. Tabii ki bu oynaklık insanların aslında işini yaparken bir belirsizlik oluşturuyor zaten. Yani belki önünüzde birçok şık var ama hangisi daha iyi olacak? Çok belirsiz bir yöne kayıyoruz. Her şey kompleks hale geliyor. Önümüzde bir sürü araç var. “Ben ne yapacağım? Kendimi nasıl sunacağım” diye bir kompleksleşme var. Her anlamda. Ve de işte piyasa koşulları zaten kompleks ve dediği de aslında böyle bir sisli ortam gibi önünüzü hiçbir şekilde göremiyorsunuz. Hiçbir seçenek bile yok önünüzde. Ne olacağını bilmiyorsunuz gibi.

Vuka bir gerçek ve bu yıl bence artık gerçekten trend oluyor diyeceğim. Zirve yaptığı bir yıl olacak Vuka’nın. Ciddi riskler var piyasalarda. Bu trendi nasıl kendimize bir avantaj olarak döndüreceğiz? Çeviklik çok önemli olacak. Karar alma, hızlı karar alma, çeviklik adapte olma, hızlı adapte olma direksiyonu hızlıca kırabilme ve müşteri odaklı olma. Tabii ki yani müşterilerin tepkilerini dinleyerek piyasada hemen ona göre bir çözüm üreterek, hızlı kararlar alarak böyle hantal durmayarak ani çevik bir şekilde hareket etmek. Bunları yaparsak belki hızlı ürün geliştirme, hızlı hizmet geliştirme, insanların talebine göre. Yani çeviklik diyebilirim. Bu Vuka’dan dolayı daha çevik olmamız gereken bir yıl olacak. Gözümüzün her zamankinden daha fazla açık olması gereken bir yıl. Iş geliştirmeye çok daha fazla önem vermemiz gereken bir yıl. Belki de yani hep atak olarak düşünmeyin belki de bazı noktalarda ya bir dur dememiz de gereken bir şey olabilir. Bu bir duralım, bir sakinleşelim, bir gözlemleyelim dediğimiz durum da olabilir tabii ki hep atılım yapacak durumda olmaya da biliriz. O yüzden burada aslında işte karar alma, çeviklik çok çok kritik.

Altıncı madde: Kendi platformumuzu oluşturmak. Kendi platformunuzu oluşturmanız gerekiyor. Kendi platformumuz ne demek? Kendi web sitemiz. kendi veritabanımız; müşterilerimizin emailleri, telefonları ya da potansiyel müşterilerimizin himayeleri, telefonları. Bunları kimse sizin elinizden alamaz. Web sitenizi kimse elinizden alamaz. Müşteri de veritabanınızı kimse elinizden alamaz. Müşterilerinizin maillerinin telefonları vesaire. Müşterilerinize her zaman veri atabilirsiniz. SMS atabilirsiniz. Web siteniz, yani sanal dükkanınızı, sizleri Google’dan bulup geliyorlar. O yüzden bir platforma bağlı kalmamız lazım.

Biliyorsunuz dört Ekim 2021’de ne oldu? Facebook yaklaşık altı – yedi saat kapalı kaldı. Yani bu inanılmaz bir şeydi. Bütün dünya şok oldu. Bütün dünyada Facebook, Instagram, WhatsApp, bütün Facebook’un servisleri yani şu anki adıyla Meta’nın servisleri. Kesintiye uğradı. Inanılmaz bir şekilde ve peki sadece Instagram’da iş yapanlar ne oldu? Ya da sadece WhatsApp üzerinden iletişim kuranlar tamamen orada işi kesildi değil mi? Işte bu gösteriyor ki aslında hepsi çok büyük risk. Başka platformlara bağlı kalmak. Yani gerçekten Facebook kapanabilir. Bir şey olabilir. Bir devlet bir karar alabilir. Her şey olabilir. Yani ki öyle bir riski de yaşadık bu arada 2021’de hatırlıyorsanız. Facebook’un kapanma riski vardı Türkiye için söyleyelim. Türkiye özelinde. Ne yapacaktık o zaman? O yüzden 2021 kendi platformumuzun önemini vurgulayan bir yıl oldu. Onun dışında diğer platformlar mesela Amazon’da satışlar yapıyorsanız o oralar hesapları çok kolay kitlenebiliyor, kapatılabiliyor. Keza Türkiye’deki platformların durumu da engellenebiliyorsunuz ya da engellenmeseniz de ciddi riskleri var. Komisyonlar vesaire. O yüzden arkadaşlar her halükarda kendi platformumuza öncelik vermemiz gerekiyor.

Kendi platformunuz, kendi web sitenizi oluşturmanız gerekiyor. Hiçbir şey olmasa, web sitesini hiç kullanmasanız bile bir web sitesinin olması bir güven unsurudur. Bu ciddi bir işletme gözüyle bakılır. Güzel, bir sunum, güzel bir web sitesi yapmış.

Yedinci madde Eğitim. Dijital pazarlama konusunda eğitime ihtiyacın çok daha fazla arttığını, artacağı bir yıl olduğunu düşünüyorum. Neden? Çünkü 2020’den itibaren, pandemiyle beraber ciddi şekilde insanlar dijitale, e-ticarete yoğun bir şekilde işletmeler girmeye başladılar ama bilinçsiz bir şekilde tabii ki girmeye başladılar. Işte böyle YouTube’dan sağdan soldan iki video izleyeyim, bu işi yapayım tarzı bu işlere girenler, doğru insanları bulamayanlar ne oldu? ciddi bir iki yıl kaybettiler ve ciddi şekilde paralarını kaybettiler. Ve aslında artık şunu anladılar yavaş yavaş. Ya biz bu işi öğrenmemiz gerekiyor. Yani sıfırdan temel düzeyde bile olsa da ya da temelden ileri düzeye uygulama uygulamalı olarak sıfırdan ben bu işi öğrenmem lazım. En azından ne oluyor, ne gidiyor bir anlamam lazım. Dediği noktaya geldi. Dijitalde büyük resmi görmeye ve o parçalarda bir püf noktalarına dikkat etmeye, stratejiyi oluşturmaya. O yüzden arkadaşlar yani eğitim bu noktada da gerçekten önem kazanmış durumda. Dijital pazarlama konusunda işletmelerin kendilerini. En azından bir noktaya kadar eğitmeleri çok kritik ve bunun farkına vardıkları bir 2022’de daha çok bu eğitime kendilerini geliştirmeye, bilinçlenmeye. Odaklanacakları bir yıl olacağını düşünüyorum.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Developerlar Açık kaynak library değiştirerek, tonlarca projeyi etkiliyor

Yazılım yaptırmak istiyorum