in

Çalışan yazılımı yeniden oluşturma

Evet, düşünce göründüğü halde kasvetli, ürününüzün bir zamanlar ne kadar üstün veya net olduğu önemli değil – nihayetinde modası geçmiş olma ve gerçek çözümlerden çok daha fazla sorun yaratma zorunluluğu var.

Son zamanlarda şirketinizin sistemini desteklemenin gittikçe zorlaştığını düşünüyor musunuz? İşi yapabilen geliştiriciler bulmakta zorlanıyor musunuz? Yıllar içinde gelişme oranları giderek daha fazla endişe verici bir şekilde büyüdü mü? Eski moda kurallarına güveniyor olabilirsiniz.

Evet, düşünce göründüğü halde kasvetli, ürününüzün bir zamanlar ne kadar üstün veya net olduğu önemli değil – nihayetinde modası geçmiş olma ve gerçek çözümlerden çok daha fazla sorun yaratma zorunluluğu var.

Bu nedenle miras sistemlerinize hem öngörülen hem de dikkat edilecek iyi bilgilendirilmiş bir dozajla yaklaşmak çok önemlidir. Bu nedenle, bu konuda size yardımcı olmak için, Niximera Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri şimdi bu sorun ile başa çıkmak için en yaygın yaklaşımlardan bazılarını ana hatlarıyla belirtmek ister.

Yeniden oluştur ve değiştir

Belki de hepsinin en popüler yaklaşımı olan yeniden yapılandırma ve değiştirme yöntemi, işletmelerin eski, yıpranmış sistemlerinden uzak durmaları ve yeniden baştan başlayacak olan yeni programcıları işe almaları gerektiğini belirtir.

Bu kesinlikle anlaşılır bir hareket, olumlu tarafta olduğu gibi, sonunda, gelecekte bir gün daha önce sahip olduğunuzdan daha iyi bir modern çözümle sonuçlanmanız kesinlikle mümkün.

Öte yandan, elbette, bu asla bir garanti değildir. Bunun yerine, kesin olarak söylenebilecek tek şey, yazılım çözümünüzün reform için başlangıçta beklediğinizden çok daha uzun süreceği ve önceki sisteminiz aracılığıyla edinilen değerli iş bilgilerinin tamamen ama tamamen sonsuza dek kaybedileceğidir. birçok şirketin ödemek zorunda kalacağı fiyatı.

Kurşunu ısır

Tabii ki, basitçe hiçbir şey yapmamak her zaman akla gelebilecek bir seçenektir ve bu çözüm olmayan çözüm derhal göründüğü kadarıyla, bugün birçok şirket beyaz bayrak sallamaktan istifa etti.

Bununla birlikte, buradaki bariz sorun, zaman geçtikçe, şirketinizin sistemini desteklemenin daha da zorlaştırılmasının yanı sıra, kullanıcılarınızı sürekli olarak subpar bir deneyime mahkum etmek olacaktır.

Birine verilere erişmek, biri gibi belirsiz ve sezgisel olamayacağından ve rapor oluşturma gibi basit görevlerin yalnızca dakikalar yerine günler alabileceğinden emin olun!

Otomatik kod oluştur

Eski sistemlerinizi aşmanın bir başka yaygın yolu da, kodunuzu otomatik olarak çevirecek dönüştürme araçlarını kullanmaktır.

Bu şekilde, örneğin, daha eski bir PHP sistemine sahip bir şirket, .NET yükseltmeleriyle eşleşmesini isterse, görevi yalnızca birkaç tıklamayla gerçekleştirmek için dönüştürme araçlarına kolayca güvenebilirdi.

Ancak, ne yazık ki, işler her zaman göründüğü gibi değildir ve özellikle bu durumda, hız ve rahatlık tamamen uzaktır, çünkü böyle bir sistemi desteklemek programı sıfırdan yeniden yapmaktan daha karmaşık olabilir!

Bunun nedeni, insan programcılarının aksine, bilgisayarların konvansiyonlarını orijinal dile yönelik olarak adlandırmaya devam etmesidir. Sonuç olarak, herhangi bir yazılım mühendisine, nihai kaynak kodu neredeyse tamamen okunamayacak.

Azar azar yeniden

Vurgulamak istediğimiz son yaklaşım Niximera Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri ‘nin seçim yolu. Temel olarak, şirketimizin güvenilir, ancak her zaman yaşlanan Herkül sistemimiz üzerinde çalışırken neler başardıklarına benzer bir şey öneriyoruz.

Zira, Herkül’ün arka ucunda, bir kerede eski sistemimizle derhal uzaklaşmak yerine, büyük bir iyileştirmeye ihtiyaç duyulduğundan, bunun yerine, sistemimizi sürekli olarak artıracak kademeli iyileştirmeler yapmaya karar verdik. Sonuç olarak, bu yeni yeni zihniyet ile bir kaç şey açıkça ortaya çıktı:

1. Şirketinizin çok sayfalı bir uygulama çalıştırması önemli değil (MPA)

Amacımız Herkül’ü tek sayfalık bir uygulamaya (SPA) dönüştürmek olsa da, bu hiçbir şekilde şirketimizin yinelemeli yaklaşımına müdahale etmedi. Sonunda SPA’mız için bir web sunucusu kurarak, onu eski zaman eski sunucumuzla yan yana çalıştırdık ve böylece her sayfayı daha yeni bir tek sayfa eşdeğeriyle yavaşça değiştirdik. Sonunda, yeni sayfalarda yeterince sayfa yeniden tasarlanıp geliştirildikten sonra, hepsini modern bir SPA sistemine birleştirdik – ve daha sonra eski MPA kodumuzu ortadan kaldırdık.

2. Baştan beri büyük UI değişiklikleri yapamazsınız

Tabii ki, burada belirtmek önemlidir ki, bu yaklaşımın doğası gereği ilk UI yenilemelerine karşı kendisini ödünç vermediği söylenebilir. Ancak, kullanıcının bakış açısından, bu aslında büyük bir avantaj!

Sonuçta, parlak, ancak kaçınılmaz derecede rahatsız edici bir deneyime sahip ani hediye kullanıcıları yerine, hedef kitlenize yeniden bağlanarak onları yavaş yavaş kolaylaştırabilirsiniz. Mesela Herkül durumunda, burada ve oraya daha küçük, kademeli iyileştirmeler yapılmasıyla ilgili birçok duyuruda bulunduk ve kullanıcılarımızı nazikçe büyük değişiklikler kavramına karşı uyardık.

3. Eski yazılımınıza yeni bir hayat verilecek

Her şeyden önce, bit-bit bir yaklaşımla ilgili en iyi şey, programınızın geri döneceğini bilerek dinlenebilmenizdir. Aslında, geliştirmenin iyi bir kısmı boyunca, müşterileriniz muhtemelen kaput altında hiçbir değişiklik yapılmadığına inanacaklardır, bu kesinlikle böyle olmaz. Diğer herhangi bir aktif gelişim evresinde olduğu gibi, sürekli yeni özellikler ve düzeltmeler ile kutsanmış olacaksınız. Daha da iyisi, işletme öncelikleri değişirse, ihtiyaç duyduğunuz ayarlamaları yapabilir ve odağımızı ilk önce geliştirmemizi istediğiniz şeye odaklayabiliriz.

Bilgi Güçtür

Miras sorunu inkar edilemeyecek kadar zor olsa da, çoğu işyerinin kırması için, sonuçta, en iyi sonuca götürecek olan her zaman bariz bir seçim olmadığı için, esas olarak dikkatli bir egzersiz olduğunu kanıtlıyor.

Niximera Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri‘nde, bizim açımızdan, kalkınmaya yönelik kademeli, yinelemeli bir yaklaşımın en iyi yolun ileride olduğunu ilk elden gördük. Yine de, bunun sizin için yol olamayabileceğini de biliyoruz. Kendinizi taktikler, yan etkiler ve eski sistemlere yaklaşma konusundaki potansiyel sonuçlar konusunda tam bir farkındalıkla donatarak, şirketinizin ihtiyaçlarına uygun en iyi hareket tarzını ortaya çıkarabilirsiniz.

O zamana kadar, her zaman olduğu gibi, elimizden gelen her şekilde size yardım etmeye hazırız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

168 Points
Upvote Downvote

Yazar Cem Y.

Neden Full-Stack geliştiricilerle çalışıyoruz?

Yaratıcı, çılgın ve etkili reklam fikirleri