in

Neden Full-Stack geliştiricilerle çalışıyoruz?

Aynı şekilde, tam yığın geliştiriciler söz konusu olduğunda, kalıcı bir efsane, diğer yazılım mühendislerinden bir şekilde daha az yetenekli olduklarını ortaya koymaktadır.

“Teknoloji başına bir uzman” zihniyeti, açıkça zararlı olduğu kadar kültürel olarak yaygındır, ancak kökeni aslında anlaşılabilir bir durumdur. Ne de olsa, kalp rahatsızlığınız varsa, bir kardiyoloğa gidin, çocuğunuzun ateşi yüksekse, büyük olasılıkla onu çocuk doktoruna götüreceksiniz. Öte yandan, pratisyen hekimlere hakettikleri kredileri genellikle karşılamaz.

Aynı şekilde, tam yığın geliştiriciler söz konusu olduğunda, kalıcı bir efsane, diğer yazılım mühendislerinden bir şekilde daha az yetenekli olduklarını ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, bugün dar uzmanlık ve tam yığın yetenekleri karşılaştırmak ve neden Yazılım Gezegeninde bizim için son derece kısmi olduğumuzu açıklamak istiyoruz.

Uzmanlara

Adından da anlaşılacağı gibi, uzman geliştiriciler özellikle belirli bir alanda öğrenilir ve sonuç olarak, yalnızca tercih ettikleri disiplinlerin sınırları dahilinde çalışma eğilimindedir. Yazılım dünyasında, bu, öncel veya arka uç işlemleri ile sınırlı oldukları anlamına gelir; bu da ekip rollerini dikkatli bir tartışma meselesi haline getirir.

Meselesi üzerinde artıları şirketleri yetenekli profesyonellerden oluşan bir grup güvenerek olacak şekilde, gerçekten, toprakları ile geliyor. Sonuç olarak, sistemin her bir parçasının en yüksek standartlara uymasını bekleyebilirsiniz. Ancak, eksileri, geniş ölçüde anlaşılmamıştır. Birincisi, iki uzmanı işe almak tam yığın geliştiriciden daha pahalı olduğundan, potansiyel olarak daha yüksek maliyetler yaşamaya hazır olun. Ve mantıklı olarak, bir başkası için, kesinlikle belirli takım üyelerine bağlı olarak kendinizi bulacaksınız.

Tam Yığın Uzmanlık

Öte yandan, tam yığın geliştiriciler, geliştirme sürecinin her aşamasında – sunucu tarafında ve ilgili teknolojilerinden ve çerçevelerinden başlayarak ve kullanıcıların günlük olarak etkileşime girdiği asıl arabirim ile biten – sürekli olarak katkıda bulunabilirler. Bu, göründüğü gibi, önemli avantajlara sahip bir bolluk ile birlikte geliyor.

Örneğin, ekipteki herkes herhangi bir kullanıcı hikayesi üzerinde çalışabileceği zaman, ani bir eksiklik kadar kör edici bir şey için gelişmeyi durdurmaya zorlanmayız. Bunun yerine, her ekip üyesi sistemi tam olarak anlayacağından, bir sonraki görevi alma ve zorluk yaşamadan uygulamaya devam etme konusunda eşit derecede yeteneklidir. Sonuç olarak, yeni yazılım geliştirirken herhangi bir darboğazla karşılaşmıyoruz.

Ancak bu, elbette, belirli bireylerin belirli projeler veya işlevler için daha uygun olmayacağı anlamına gelmez. Doğal olarak, her programcı benzersizdir, bu yüzden her biri kendi zayıf ve güçlü yanlarını sunacaklardır.

Dezavantajları gelince, şüphelendiğiniz gibi, kendinizi daha derin bir anlayışa sahip birine ihtiyaç duyan bulabilirsiniz. Ancak bu, şimdi görecek olduğumuz gibi, sadece nadir değildir, aynı zamanda kendi kendini değiştirir.

Bir Öğrenme Kültürü

Her şeyden önce, tüm geliştiricilerin sürekli öğrenmeye bağlı kalmaları gerektiğine inanıyoruz ve bu tam yığın uzmanlığı teşvik etmemizin ana nedeni.

Sonuçta, herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, ekiplerimiz bir çözüm bulmak için çok çalışmaya alışkındır. Ve tam yığın geliştiriciler birbirlerinden sıçramaya daha yatkın oldukları için sürekli olarak gelişmekte ve birbirimize öğretmekteyiz.

Yine de en büyük kazananlar, elbette, tam yığın geliştirme alanında açılışta geniş bir yetenek ve eşsiz çeviklik yelpazesi bulacak olan değerli müşterilerimizdir.

Kültürel gelgit onlara karşı olabilir, ancak pratisyen hekimlerin uzman meslektaşları kadar yetkin oldukları açıktır.

Ne düşünüyorsun?

23 points
Upvote Downvote

Yazar Cem Y.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yapay zekâ ile ne yapabilirsiniz?

Çalışan yazılımı yeniden oluşturma