in ,

Yeni Windows 11 Insider güncellemesi ile tablet kullanıcıları sevinecek!

Windows 11 Insider güncellemesi 22563 ile tablet modu için yeni özellikler sundu. Buna göre tablet modu artık çok daha kullanışlı hale geldi

windows 11 tablet modu, Windows 11 Insider güncellemesi, windows 11 Insider 22563, windows 11 özellikleri

Windows 11, sadece Intel’in X86 işlemcilerine değil aynı zamanda ARM64 tabanlı işlemcilere sahip cihazlar için de karşımıza çıkacak. Bu anlamda Windows 11 için ortaya çıkan son güncelleme özellikle Windows tabanlı tablet kullanıcılarını sevindirecek. Buna göre Windows 11 Insider Preview Build 22563 güncellemesi işletim sisteminin tablet versiyonu için bir dizi yenilikle karşımızda.

Windows 11 Insider Preview Build 22563 güncellemesi ve tablet modu özellikleri

Microsoft’un Windows 10 için kullandığı tablet modu arayüz anlamında çok da başarılı değil. Bu anlamda pek dokunmatik arayüz dostu olmayan Windows, yeni versiyonu 11 ile tüm bu duvarları yıkmanın peşinde.

Microsoft’un resmi sitesinde yer alan Windows blogu bu anlamda oldukça ayrıntılı şekilde yeni Windows 11 Insider Preview Build 22563 ile gelen özellikleri sıraladı. Buna göre Windows 11 tablet modu ile yeni bir görev çubuğu karşımıza çıkıyor.

Windows 11 Insider 22563 güncellemesi ile tablet modu güncellendi. Solda daraltılmış görev çubuğu sağda ise genişletilmiş görev çubuğu yer alıyor

Yalnızca tabletler için kullanılan bu görev çubuğu, daraltılan ve genişletilen olmak üzere iki farklı yapıda. Buna göre daraltılan görev çubuğu ile tablet kullanıcıları için daha fazla ekran alanı ortaya çıktı. Bu daralan görev çubuğu tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bildirim çubuğu yapısı ve boyutunda. Sadece pil, saat ve kablosuz bağlantıyı gösteren çubuk, daha fazla alana ihtiyaç duyan tablet kullanıcılarına yönelik.

Genişletilen görev çubuğu ise daha geniş bir alanı kaplayan ve dokunmatik kontrole çok daha yatkın bir boyuta sahip. Özellikle görev çubuğunu uygulama kısayolları için kullanan tablet severler de bu versiyonu tercih edebiliyor. Bu Windows 11 özelliğinin devrede olup olmadığını görmek için Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev Çubuğu > Görev Çubuğu davranışları menüsüne gitmeniz gerekiyor.

Tabii ki Windows 11 Insider güncellemeleri için Insider programına dahil olmanız gerekiyor. Microsoft bu yeni denemeleri Insider kullanıcıları için yayınlıyor ve aldığı geri bildirimlere göre güncellemeye son halini veriyor.

Windows 11 güncellemesi ve yeni tablet arayüzü

Microsoft, Windows 11 tablet modu ile haber kaynağı arayüzünü de daha mobil dostu hale getiriyor. Buna göre yeni güncelleme ile haber kaynağı ve widgetlar bir araya geldi. Bir nevi iOS görünümü sağlayan bu yeni widget arayüzü, ileride çok daha dinamik ve kişiye özel olacak.

Microsoft, Windows 11 tablet modu kullanıcıların haber kaynağı üzerinden widgetlara çok daha kolay ulaşmasını sağlamak istiyor. Özellikle Android ve iOS tarafında tabletlerin yeniden rağbet görmesi, Windows’un da 11 için daha mobil dostu bir tasarım dili kullanmasına neden olmuşa benziyor.

Windows 11 tablet modu sizce nasıl olmuş? 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Facebook’tan Ukrayna savaşında kritik karar

En Güzel Instagram Biyografi Sözleri 2021