in

Samsung, Snapdragon 8 Gen 2 üretimini rakibine kaptırdı!

Raporlara göre Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2, Samsung yerine bir başka şirket tarafından üretilecek.

samsung, snapdragon 8 gen 2

Qualcomm’un amiral gemisi olarak adlandırılan üst düzey Snapdragon yongalarını bazen TSMC, bazen de Samsung üretiyor. Örneğin Aralık 2017’de tanıtılan Snapdragon 845 yonga seti, Samsung tarafından 10nm fabrikasyon süreciyle üretilirken; Snapdragon 855 ve Snapdragon 865 ise Tayvan merkezli TSMC’nin elinden geçmişti.

Snapdragon 888 (5nm) ve Snapdragon 8 Gen 1 (4nm) de Samsung tarafından üretildi. Ancak Samsung’un üretim hattındaki verimlilik oranının düşmesi Qualcomm’un canını sıktı. Son yıllarda işler tersine döndü ve üretim teknolojileri anlamında TSMC bir adım öne geçti. Dolayısıyla Qualcomm gibi büyük üreticiler de TSMC’ye yönelmeye başladılar.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 için TSMC’yi seçti

The Elec’in aktardığı bilgilere göre Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 olarak adlandırılması beklenen bir sonraki amiral gemisi yonga seti için TSMC ile görüşmeye başladı. Şirketin bu kararının sebebi, tahmin edileceği üzere Samsung’un üretim hattındaki verimlilik oranının düşüklüğünden kaynaklanıyor.

Raporlara göre Samsung Foundry’nin 4nm Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti üretimindeki verim oranı yüzde 35. Bu, üretilen her 100 Snapdragon 8 Gen 1’den yalnızca 35 tanesinin verimlilik testinden geçtiği ve üreticilere gönderilebilecek durumda olduğu anlamına geliyor.

TSMC’de ise verimlilik oranının iki kat daha fazla olduğu söyleniyor. Eğer iddialar doğruysa Qualcomm’un 3nm yonga seti Snapdragon 8 Gen 2′yi ve 4nm Snapdragon 8 Gen 1 Plus yonga setini TSMC üretebilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Çin’den 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarına Özel NFT Koleksiyonu!

IOS 15.4’ün son betasına AirTag için izinsiz takip önleme uyarıları eklendi