in

Instagram ve Twitter’a dev suçlama istismara göz yumuyor!

Instagram çocuk istismarı şikayetlerine göz yumuyor olabilir. Instagram ve Twitter, şikayet edilen hesapları neden kaldırmıyor?

Sosyal medya platformlarının cinsel içerikli çocuk fotoğraflarına göz yumduğu iddia ediliyor. Raporlar, Instagram ve Twitter’ın uygulama içi raporlama araçlarının şikayet üzerine bile çocuk istismarı yapan gönderileri kaldırmadığını ortaya çıkardı.

Son iddialara göre Instagram, uygulama içi raporlama aracından şikayet edilse dahi kısmen yarı çıplak çocuk fotoğraflarını platformdan kaldırmıyor. Bu fotoğraflar ayrıca onlarca cinsel içerikli yorum aldığı için tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

Instagram çocuk istismarı için neden hamle yapmadı?

Instagram’ın ana şirketi Meta çocuk istismarına karşı “sıfır toleranslı” bir politikaya sahip olduğunu iddia etse de, uygulama içi raporlama aracılığıyla bildirilen hesapları kaldırma konusunda başarılı değil. Araştırmacılar, Twitter ve Instagram’daki çocuk istismarcısı hesapları kapatamadı.

Bir araştırmacı, Intstagram’ın uygulama içi raporlama aracı üzerinden cinsel içerikli çocuk fotoğraflarını yayınlayan bir hesabı şikayet etti. Fakat şikayet edilen çocuk istismarcısı hesabının kapatılması başarılı olmadı. İddiaya göre hesabın 33 bin takipçisi bulunuyor ve paylaşım yapmaya hala devam ediyor.

Instagram’dan gelen açıklamada ise “bu hesabın algoritma tarafından topluluk yönergelerine aykırı olarak algılanmadığı” dile getirildi. Araştırmacıya; hesabı engellemesi, takibi bırakması veya tekrar bildirmesi tavsiye edildi.

Benzer bir durum Twitter’da meydana geldi. 14 yaşındaki TikTok fenomenin fotoğrafları üzerinden cinsel eylemde bulunan bir kişinin resimlerini yayınlayan hesap, uygulama içi araçlar kullanılarak şikayet edildi. Fakat Twitter’ın kurallarını çiğnemediği belirtilerek bu rapor geri çevrildi.

twitter

Instagram’ın ana şirketi Meta, çocukları cinsel olarak sömüren veya tehlikeye sokan içeriklere karşı kurallara sahip olduğunu ve hesapları inceleme altına alarak platformdan kaldırdığını dile getirdi. Konuyla ilgili Meta sözcüsü şunu belirtti:

“Şüpheli profilleri yasaklayarak, yetişkinlerin bağlantılı olmadıkları çocuklara mesaj göndermesini kısıtlayarak ve 18 yaşından küçüklerin hesaplarını varsayılan olarak kilitleyerek zararı önlemeye odaklandık.”

Twitter ve Instagram’daki çocuk istismarı bulguları, platformların uygulama içi raporlama araçlarını tartışma konusu haline getirdi. Çocuk hakları savunucuları, yasa dışı olmasına rağmen bu tarz içeriklerin suç olarak görülmediğini ve yayında kalmasına izin verildiğini belirtti.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Meta’nın Akıllı Gözlüğü Ray-Ban Stories’e Mesajlaşma Özelliği Geliyor: Hem de WhatsApp Üzerinden

Yerli yazılım iş birliğiyle 5G teknolojisinde yeni bir adım!