in

Hyundai i30N ve i20N Avrupa’ üretimi durduruldu!

Avrupa’da kullanımdan kaldırıldı çünkü…

Kapıdan çıkan son sıcak hatchback ışıkları kapatabilir mi lütfen? Hem Hyundai i30N hem de i20N Avrupa’da kullanımdan kaldırıldı çünkü – evet tahmin ettiniz – Güney Koreli marka elektrikli araçlara odaklanıyor.

Bir dakika sessizlik lütfen. i30N 2017’de ortaya çıktı ve orta ömrünün makyajı itibarıyla 2,0 litrelik bir turbodan 276 bg güç üretiyordu ve fayanslı yüzeyde çok iyi bir idare kabiliyetine sahipti.

Bunu 2020’de i20N takip etti ve Albert Biermann’ın (eski BMW M şöhretiyle) büyük kardeşi üzerindeki olağanüstü çalışmasının tesadüf olmadığını hemen doğruladı.

Ancak N bölümünü tamamen ortadan kaldırmak yerine Hyundai, tüm çabasını Ioniq 5 N gibi şeylere harcayacak ve bu da -adil olmak gerekirse- bize gelecek için umut verdi. Yani her şey kaybolmadı.

“Müşterilerimize 2035 yılına kadar sıfır egzoz borusu emisyonlu bir seri sunma ve 2045 yılına kadar yüzde 100 karbon nötr çalışma taahhüdümüz doğrultusunda, Avrupa pazarı için ICE N modellerinin üretimi Şubat ayından itibaren durduruldu.” şirket bir açıklamada söyledi.

“Avrupa’da ilerlemeye devam eden Hyundai, yüksek performanslı EV’lerin öncüsü olarak Hyundai N’yi geliştiriyor. Müşterilerimiz gelecekte elektrikli araçları daha da çekici hale getirecek teknolojik gelişmelerden faydalanacak” dedi.

Yine de i30N ve i20N’nin ölümü, 2010’ların ortasından sonuna kadar zirveye çıkan mor renkli sıcak hatchback döneminin tamamen sona erdiğinin bir başka işareti.

Geçtiğimiz yıl Ford Fiesta ST, temel aldığı standart otomobille birlikte tamamen yok edilirken , son Renault Megane RS 2023’te son kez sahneye çıktı.

Focus ST bu yılın sonlarında aynı kaderi paylaşacak ve Focus RS asla değiştirilmedi.

Geriye… tam olarak ne kalıyor? AMG A45 , Toyota GR Yaris , Honda Civic Type R , Audi RS3 , VW Golf R ve Golf GTI , BMW 128ti … ve çok da büyük bir miktar değil. Ve 30 bin sterlinin altında hiçbir şey yok. Kırıntılar.

Ne düşünüyorsun?

Kotlin – Kotlin’de Enum Dersleri

Yeni BMW X2 Tuhaf Görünüyor ama Çok Güçlü!