in ,

Google, yepyeni bir arama deneyimi üzerinde çalışıyor

Kullanıcıların istedikleri bilgiye kolayca erişebilmelerini sağlayan arama motorlarının öncü ve lider ismi olan Google, artık bu deneyimin de yeni bir boyut kazanması gerektiğini düşünüyor.

“Google Çoklu Arama” ismi altında devam eden çalışmalara göre, arkasına yapay zekanın gücünü alan Amerikalı teknoloji devi, yepyeni bir logaritma üzerinde çalışıyor. Şu an için yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kullanıcıların beğenisine sunulan yeni özellik, mobil cihazlar üzerinde kullanılan tarayıcıları hedefliyor.

Çoklu arama özelliğinin kökünde ise bir diğer Google servisi olan Google Lens bulunuyor. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar birden fazla parametre girerek yapay zekanın desteğiyle aradıkları sonuçlara çok daha verimli bir şekilde ulaşabilecekler. Örneğin, bir ceket görseli üzerinden yapılan arama sonucuna, kırmızı diye ilave yapılması sayesinde, artık arama sonuçlarında öncelikli olarak o ceketin kırmızı renkli hali gösterilecek.

Tabi bu yeni arama motorunun yapabileceklerinden sadece biri. Halen geliştirilmekte olan Google Çoklu Arama özelliği, ilerleyen zamanlarda çok daha kapsamlı özellikler sunacak ve bu sayede arama motorları için de yeni bir dönem başlayacak.

Çoklu arama özelliğinin kullanılması ise son derece kolay. Bu şekilde bir arama yapmak isteyen kullanıcıların Google Lens ile arama yaptıktan sonra, “Ekleme Yap” butonu sayesinde renk, boyut, materyal gibi farklı parametreleri eklemeleri yeterli olacak.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Meta’nın AR gözlükleri 2024’ü bulacak

Dünyanın ilk ‘düşünen’ robotu geliştirildi!