in ,

Android 13 deneyimi akıllı televizyonlara geliyor!

Akıllı televizyonlar için geliştirilen Android TV 13 işletim sistemiyle kullanım deneyimini iyileştiren iki önemli yenilik geliyor.

Google, Android 13 işletim sisteminin Developer Preview sürümünü kısa bir süre önce geliştiricilerin erişimine açtı. Yakında herkese açık beta sürümü yayınlanacak işletim sistemi sadece akıllı telefonlara değil, Android ekosisteminin kapsadığı diğer cihazlara da gelecek. Bunlardan bir tanesi de: akıllı televizyon.

android tv 13

Google’ın akıllı televizyonlar için geliştirdiği Android TV platformunun yeni sürümü Android TV 13 hakkında ilk bilgiler gelmeye başladı. Android TV 12 ile kullanıcı arayüzüne 4K desteği, mikrofon ve kamera göstergesi gibi önemli yenilikleri hayata geçiren Google, TV 13 sürümünde verimliliğe odaklanacak.

Android TV 13 nasıl olacak?

İşletim sistemiyle akıllı televizyonlar, pil tüketimini düşürmek amacıyla geliştirilen yeni bir düşük güç bekleme modu kazanacak. Bu özellik aktif edildiğinde, televizyon bekleme modundayken veya ekran kapalıyken uygulamalar internet bağlantısına erişemeyecek.

Böylece ihtiyaç duyulmadığında bildirim gelmesi engellenmiş olacak. Uygulamalar arka planda işlem yapamadığı için televizyonun güç tüketimi de azalacak.

android tv

Android TV 13 ile gelecek bir diğer özellik: Resim içinde Resim (PiP) modunu kullanmayı sevenleri ilgilendiriyor. Android TV 7’den beri akıllı televizyonlarda PiP kullanılabiliyor ancak uygulamaların açtığı ikinci pencerenin boyutu 1:2,39 ile 2,39:1 arasında olmak zorunda. TV 13 ile bu sınır nihayet ortadan kalkacak.

Ayrıca Resim içinde Resim özelliği aktif edildiğinde, iki uygulama penceresi de televizyonda yan yana yerleştirilebilecek. Yani bir başka deyişle akıllı telefonlarda yıllardır var olan çift pencere modu, Android TV 13 ile birlikte akıllı TV’lere gelecek. Telefonlarda büyük kolaylık sağlayan bu özellik, büyük ekranlı TV’lerde kullanım deneyimini ciddi anlamda artıracak.

Kasım ayında yayınlanması bekleniyor

Google, yeni bir Android sürümünü telefonlar için yayınladıktan bir veya iki ay sonra televizyonlara getiriyor. Geçen sene Ekim ayında Android 12, Google Pixel cihazlar için kullanıma sunuldu, Kasım’da da Android TV 12 piyasaya çıktı.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yerli yazılım iş birliğiyle 5G teknolojisinde yeni bir adım!

WhatsApp Gruplarına ‘Anket’ Özelliğinden Yeni Ekran Görüntüsü Geldi!