in

Yeni Land Rover Defender 2020 incelemesi

Yeni Land Rover Defender seleflerini tek boyutlu gösteriyor. Bekleyemeyeceğimiz bir dereceye kadar yol eğlencesi eklerken, beklediğiniz tüm off-road yeteneğine (ve daha fazlasına) sahiptir. En büyük iç mekanlardan birine sahip olan yoldaki en havalı tasarımlardan biri, rakiplerinin çoğuna karşı bile iyi bir değer görünüyor. Kısacası, bu bir kazanan ve biz onu seviyoruz.

1971’de o zamanlar Land Rover Series II’nin yerini almaya ilişkin ilk tartışmalar başladı. Bu olmadı – en azından bir süreliğine. Bu araba, dört yıl önce üretim duruncaya kadar çeşitli değişiklikler ve isim değişiklikleriyle ( 1983’te Defender haline geldi) canlı tutuldu .

Şimdi değişimi – ve bir neslin en merakla beklenen yeni arabalarından biri – ilk müşterilerine teslim edilmek üzere. Ama size yepyeni Land Rover Defender hakkındaki kararımızı vermeden önce değil.

Hemen dinlenmek için bir endişe bırakabiliriz: yeni Defender sansasyonel bir araçtır.

Geçen yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki açılışından bu yana otomobilin görünüşüyle ​​yaşıyoruz , ancak İngiltere’de soğuk, nemli, kasvetli bir günde, bir şeyleri aydınlatıyor.

Özellikle gözleriniz arabanın omuzlarına ve ikonik orijinalleri taklit ettikleri gibi, sizin üzerinde büyüyen bir tür tasarım. Ön ve arka ışıklar mükemmel bir şekilde detaylandırılmış ve başka hiçbir şeye benzemiyor. Sonra oranlar var: açıkça bir Defender’ın oranları ama modern bir 4×4’ten beklediğiniz gibi çok, çok daha büyük .

Kapıyı açtığınızda iç mekan da başka hiçbir şeye benzemez. Açıkta kalan vida başları, toz kaplı alüminyum yüzeyler, ‘Defender’ kelimesi ile gururla damgalanmış görkemli bir magnezyum bölme ve hatta vücut renkli metal şeritler vardır. Tam olarak sıradan Land Rover lüks değil, Apple tarafından üretilen herhangi bir şey kadar havalı.

Defender’ın teknolojisi de ABD devinin JLR’den gördüğümüz en şık dokunmatik ekranla eşleşebiliyor – havadan yazılım güncellemeleri ve en son akıllı

Sonra Ayna veya Zemin formlarında ClearSight var . Birincisi, geleneksel anlamda kullanılabilen veya arka ekran bir görüntü elde etmek için çok kirli olduğunda kameradan bir besleme alacak olan bir dikiz aynasıdır. İkincisi, 10 inç dokunmatik ekranı, görünüşte kaputtan, ön ve altta olan yolun bir görünümünü vermek için kullanır – zekice şeyler ve off-road yaparken çok değerli.

Land Rover uzun süredir kullanılabilirliğin ustasıydı, ancak Defender onu sayısız konfigürasyona sahip derin bir merkezi depolama kutusu, derin kapı cepleri ve gösterge panelinin genişliğini çalıştıran uzun bir raf ile yepyeni bir seviyeye taşıyor. Oh, ve eski bir Defender’ı kullanma zevkine sahip olan herkes için, daha az morarma deneyimi olacak – sürüş sırasında sağ dirseğinizi kapıya vurmayacaksınız!

Beklediğiniz gibi, Defender’ınızı kalbinizin içeriğine göre kişiselleştirebilirsiniz. Bir renk bereketinin yanı sıra, bir buzdolabı, ekstra bir koltuk veya iki ön koltuk arasında kesinlikle hiçbir şey olabilir. Bu 110 Defender’ı (üç kapı 90 daha sonra gelir) yedi kişilik yapmak için bagaja iki koltuk daha ekleyebilirsiniz, ancak ön sıradaki orta koltuk belirtildiğinde, hiçbir nedenle değil . Orta sıra alan çantaları sunar ve üçüncü sırayı yetişkinler olmasa da uzun boylu çocuklar için geçilebilir hale getirmek için öne doğru kayar. Herkes için bardak tutucular, elektrik prizleri ve hava delikleri bulunurken, önyükleme alanı üç sıralı 231 litreden iki sıralı 916 litreye ve ön koltuklar hariç tümüyle katlanan 2.233 litreye kadar uzanıyor.

Savunucuların ve seçeneklerin seçimi hem cazip hem de şaşkınlıktır. Defender, S, SE, HSE, First Edition ve X modelleri, ayrıca Explorer, Adventure, Country ve Urban seçenek paketleri var. Artı yüzlerce diğer aksesuar; size bir eklenti satma fırsatı kaçırıldı.

Gerry McGovern’ın tasarım ekibi teslim oldu, ama mercurial mühendislik direktörü Nick Rogers ve ekibi? Defender nasıl sürüyor?

Arabamız iki dizel motordan daha güçlü bir S, 237bhp’de (diğeri aynı 430Nm tork sunuyor, ancak 197bhp ile). Benzinleri – biri dört silindirli ve 296bhp, diğeri altı silindirli, hafif hibrit teknoloji ve 395bhp – plug-in hibritler partiye katılana kadar menzili tamamlar.

Önce Land Rover’a verdiğimiz bazı eleştirilerle ilgilenelim: Defender kesinlikle Discovery’den satış çalacak mı? Bu hala geçerli olabilir, ancak ilk birkaç yüz metrede, iki otomobilin çok farklı karakterleri olduğu açıktır.

Defender anında daha fazla uyanık hissediyor. Direksiyon reaksiyonu daha hızlıdır ve daha doğrudan hissettirirken, hava süspansiyonuna binmek (bobinler mevcuttur) bir Disko’dan daha sıkıdır – hala rahat, ancak daha iletişimsel.

Savunucunun sportif olduğunu söylemeye bile cesaret edebiliriz; oynak bile. Kare burnu hızlı bir şekilde bir köşeye eğin ve gaz kelebeğini kaldırın, araba çizgisini düzgün bir şekilde ayarlayacak ve ön ucunu daha da sıkıca kazacaktır.

Birçok off-roader’ın lastiklerden gelen protesto seslerinin ortasında eğileceği daha hızlı köşeler sayesinde Defender kararlı bir şekilde (ve ürkütücü bir şekilde) düz kalır. Aslında, daha az zorlamak için çok zorlamanız gerekiyor ve o zaman bile direksiyon size bol miktarda dikkat veriyor. Rogers bize ekibine verdiği özetin arabayı eğlenceli hale getirmek olduğunu söyledi. Başardılar. Ve kesinlikle bunu beklemiyorduk.

Otoyolda, blöf ön ucu havada yol alırken A sütunlarının etrafında (ancak kapı aynalarında değil) biraz rüzgar sesi var, ancak aksi takdirde araba sessiz ve yine istikrarlı ve güvenli.

Bu, JLR’nin Ingenium dizelinin de en iyi kurulumu. Otomobilin ses sisteminin kullanılmasıyla ayarlanan ses, gaz kelebeği tepkisi şaşırtıcı derecede iyi olsa da, hırıltıdan daha çok bir gürültü.

Ekonomi? Arabanın geri kalanı SUV oyununu büyük ölçüde hareket ettirirken, iddia edilen ortalama diğer Land Rover SUV’lerin her zaman olduğu yerdir – şanslıysanız 30 saniye düşük.

Birçok kişi hem çalışmak hem de oynamak için Savunucuları satın alacak ve baş mühendis Mike Cross ekibi için oyun sırasını açıkladı. “Aracın yol dinamiklerine odaklanmadan önce yoldan yapmasını istediğimiz her şeyi yapabileceğinden emin olmalıydık” dedi.

Tümünün Land Rover’ın en son Terrain Response teknolojisiyle eşleştirilen hava süspansiyonu, çift hızlı şanzıman, kilitleme merkezi ve aktif arka kilitleme farklarının, Defender’ın diğer 4×4’ten daha fazla yere gideceği anlamına geldiğinden emin olabilirsiniz.

Off-road kontrollerine elbette dokunmatik ekran üzerinden, aynı zamanda tek bir düğmeye basarak ve air-con kontrollerinden birini kullanarak erişebilirsiniz – çizgi boyunca düğmeleri ve kadranları en aza indirmenin akıllı bir yolu.

Savunucunun zekası otomobilin ve çekmenin en arkasına kadar uzanır. Kameraları römorkunuzla aynı hizada olmanıza yardımcı olurken, havalı süspansiyon alçaltmanıza izin veriyor, daha sonra arka ucunu kaldırarak ağrıyı kavramanın dışına çıkarıyor. Oh, ve 3.500 kg’a kadar çekme kapasitesi var.

Yeni Defender, şimdiye kadar karşılaştığımız en akıllı arabalardan biri: tasarımı, mühendisliği ve konumlandırması. Evet, bir Discovery’nin yapacağı birçok şeyi yapar, ancak daha ucuz (veya daha ucuz) bir şekilde yapar. Bitirmek veya sürmek açısından peluş değil – ama daha genç, daha eğlenceli ve her santim bir Savunucu.

Model:Land Rover Defender 110 D240 S
Fiyat:£ 51.750 (Amerika’da)
Motor:2,0 litrelik dört silindirli dizel
Güç / tork:237bhp / 430nm
Aktarma:Sekiz ileri otomatik, dört tekerlekten çekiş 
0-60mph:8.7 saniye
En yüksek hız:117mph
Ekonomi:31.7mpg
CO2:199g / km
Satılıkşimdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Samsung ve Apple bir dönüm noktasında

Evden çalışmak savunmasız hale getirebilir.