N95 Maskeleriyle sorunlar çözülecek mi?

N95 Maskeleriyle sorunlar çözülecek mi?

 • ABD nüfusunun çoğunluğu N95 solunum maskelerini ve bez maskeleri benimsediğinden , solunum sorunları önceden mevcut olan insanlar bir dönüm noktasındadır.
 • Kendilerini ve diğerlerini COVID-19’dan ( koronavirüs ) korumak için maske takıyorlar mı , yoksa koruyucu örtüyü giyerken oksijen kısıtlaması nedeniyle akciğerlerine kalıcı olarak zarar verme riski var mı?
 • Stanford’daki makine mühendisleri bir çözüm buldular: virüslerden ve diğer mikropartiküllerden koruyan fakat aynı zamanda oksijeni dolaştıran N95 maskeleri.

ABD nüfusunun çoğunluğu için, bez maskeleri ve N95 maskeleri yabancı aksesuardır. COVID-19 ( koronavirüs ) pandemisinin ortasında ilk kez onları bağlamak , rahatsız edici bir deneyim olabilir. Bazı durumlarda, maskeleri takmak düpedüz tehlikeli olabilir. Örneğin, Kasım 2015’te yapılan bir araştırma , hamile sağlık çalışanlarının bir N95 maskesi takma hakkında iki kez düşünmeleri gerektiğini önermektedir.

Ancak virüsün hızla yayıldığı New Jersey ve Maryland gibi eyaletlerde koruyucu yüz kaplamaları hızla zorunlu hale geliyor . Oksijen eksikliklerini gidermek için N95 yüz maskesini yeniden tasarlayan Stanford mekanik mühendisleri John Xu ve Friedrich “Fritz” Prinz’e girin.

Coronavirüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Virüsün ne olduğu, neden yayıldığı ve sağlıklı kalması için en iyi uygulamalar hakkında bir döküm için bir immünologla konuştuk.

 • COVID-19 olarak adlandırılan bir hastalığa neden olan koronavirüs, 3.000’den fazla insanın ölümüne ulaştı ve tüm dünyada 200.000’den fazla hastaya bulaştı.
 • COVID-19 şimdi 50 eyalete ve Antarktika dışındaki her kıtaya ulaştı.
 • Genel halk dahil alabilir bazı basit önlemler vardır sosyal uzaklaşmayı kendinizi kullanarak, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve genellikle sabun ve en az 20 saniye süreyle su ile sözleşme COVID-19-iyice yıkanması eller endişe değilse -hatta alkol bazlı sanitizers ve yüzünüze dokunmaktan kaçının.

Post️Bu yayın, kullanıma sunuldukça en son bilgilerle güncelleniyor.

30 Ocak’ta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , COVID-19 olarak adlandırılan bir solunum hastalığına neden olan yeni bir koronavirüs suşunun küresel bir sağlık acil durumu haline geldiğini duyurdu. 13 Mart’ta Başkan Donald Trump davayı takip etti ve ABD için ulusal acil durum ilan etti. COVID-19, dünyanın dört bir yanına ve ABD’nin her yanına yayılmıştı, çünkü son yayın yeri West Virginia, 17 Mart’ta virüsle ilgili ilk onaylı vakasına sahip olduğunu açıkladı.

Ulus – ve dünyanın geri kalanı – virüsden kurtulmak için, insanlar enfeksiyonun yayılmasını hafifletmek için kendilerini izole etmeye çalıştılar. Bakkallar, restoranlar, okullar ve ofisler insanlar arasındaki teması en aza indirmek için çaba sarf ediyor ve New York Times ABD ve Kanada’nın ortak sınırlarını “karşılıklı rıza ile” kapattığını bildiriyor .

tükürük, idrar ve dışkı yoluyla yayılabilir. Washington Post , COVID-19’un genellikle “semptomların ortaya çıkması için enfeksiyon anından itibaren üç gün” sürdüğünü bildirmektedir.

Virüs ABD’de 114 kişiyi ve dünya çapında binlerce kişiyi öldürdü. New York Times ayrıca , COVID-19’un topluluklara yayılması yoluyla insanları etkilediğinden, bunun “sınırların ötesinde” olabileceğini bildiriyor .

COVID-19 hakkında konuşmak için Teksas Üniversitesi Tıp Şubesi – Galveston’da mikrobiyoloji ve immünoloji yardımcı doçenti olan Vineet Menachery’ye ulaştı : ne olduğu, neden yayıldığı ve güvende kalmak için neler yapabileceğiniz.

Coronavirüs Nedir?

SARS’den sorumlu koronavirüsü gösteren fotoğraf.CALLİSTA GÖRÜNTÜLERİ GETTY IMAGES

COVID-19 aslında Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) içeren bir koronavirüs ailesine (CoV) aittir. Göre , Dünya Sağlık Örgütü , CoV’ler ölümcül SARS gibi soğuk algınlığı gibi hafif bir şeyden ya da bir şey size eziyet olabilir. İnsanları etkileyen virüs, yeni bir koronavirüs (nCoV) olarak adlandırılan virüstür, çünkü bu özel tür ilk kez insanlarda görülür. Bu koronavirüs suşuna Şiddetli Akut Solunum Sendromu Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) adı verilirken, neden olduğu hastalık COVID-19’dur.

“2002’den önce,“ koronavirüs ”terimi insanlarda soğuk algınlığı ile ilişkiliydi,” diyor Menachery Popular Mechanics’e. “Hayvanlarda, çoğunlukla domuzlarda, kedilerde ve diğer memelilerde ciddi ve sıklıkla ölümcül enterik hastalıklarla ilişkilendirildi.”

“2002 yılında, SARS-CoV’nin ortaya çıkışı, dünyaya yayılan ciddi bir solunum hastalığına neden olduğu için bu görüşü değiştirdi. SARS-CoV, Çin’deki canlı pazarlarda satılan misk kedileri ve rakun köpeklerine desteklendi. Bu pazarların ve katı karantinaların kaldırılması salgını sonlandırdı ”dedi.

Bir Coronavirüs Nasıl Yayılır?

CoV’ler zoonotik virüslerdir, yani hayvanlar ve insanlar arasında bulaşabilirler. Aslında, MERS-CoV ve SARS-CoV, insanlara sırasıyla dromedary deve ve misklerle ulaştı.

“Hapşırma, öksürme ve diğer yakın temas muhtemelen enfeksiyona yol açar” diyor Menachery, özellikle parçacıklar tıbbi ekipmanın çıkarılması sırasında aerosolleşirse, yani: entübasyon ve / veya ekstübasyon, tedavi sırasında. Bunun muhtemelen SARS virüsünün yayılmasına yardımcı olan faktörlerden biri olduğunu belirtiyor.

Bir harita, Covid-19’un merkez üssü Wuhan’ı gösteriyor. (HKM)

Yeni Yıl Arifesinde DSÖ, Wuhan’dan pnömoni ile başvuran ancak bilinen bir nedeni olmayan birkaç kişi hakkında uyarıldı.

Daha sonra, 31 Aralık 2019 ve 3 Ocak 2020 arasında, yine kaynağı bilinmeyen veya nedeni olmayan 44 zatürre vakası WHO’ya bildirildi. 11 Ocak’a kadar, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, COVID-19 salgınının başlangıcını Wuhan’daki bir deniz ürünleri pazarına sabitleyen DSÖ ile ek ayrıntılar paylaşmıştı.

COVID-19 ABD’de ilk vaka Washington eyaletinde, 21 Ocak 2020 tarihinde açıklandı. Son zamanlarda Wuhan’da seyahat eden bir adam ABD’ye geri döndü ve yeni koronavirüs semptomları ile başvurdu. Hastadan bir numune alındı ​​ve CDC’ye fazladan ağırlık verildi, burada adamın Gerçek zamanlı ters transkripsiyon-polimeraz zincir reaksiyonu (rRT-PCR) testi kullanılarak COVID-19 olduğu doğrulandı.

24 Ocak’ta, olası ilk COVID-19 vakası, bir öğrencinin virüs belirtileriyle sunulduktan sonra izlendiği Teksas A&M Üniversitesi’nde duyuruldu. Bir de basın açıklamasında , üniversite “kampüs topluluğuna acil sağlık riski” olduğunu söyledi “düşük”.

27 Ocak’ta ABD’de onaylanmış beş koronavirüs vakası vardı ve Kaliforniya ve Arizona da bunu doğrulayacak en son devletlerdi. ABD’de, ilave 73 kişi COVID-19 için test edilmektedir. Sonuçları beklemede.

29 Ocak’ta, Wuhan’ın içinde veya yakınında yaşayan Amerikan vatandaşlarını tahliye eden bir uçak , Kaliforniya’daki March Air Reserve Base’e indi. Gemideki herkes, Çin’de, yatılı olmadan önce ve uçağın yakıt için durduğu Alaska’da birden fazla sağlık taraması geçirdi ve geçti.

Hükümetler Hangi Güvenlik Önlemlerini Alır?

CDC, COVID-19’u teşhis etmek için bir test oluşturduğunu ve semptomları erken yakalama umuduyla testi uygulamak için uluslararası sağlık kuruluşları ve hükümetlerle birlikte çalıştığını bildirmektedir.

“Hükümetin temel amacı virüsün yayılmasını sınırlamak ve kaynağını bulmak olacak. Çin’de, sağlık sistemindeki ön hat çalışanları enfeksiyonlarını önlemek için uygun koruyucu ekipman giyiyorlar. ”Diyor.“ Menachery. ”Hastalar yayılmayı önlemek için izolasyon odasında tutuluyor.”

Bir Tedavisi Var mı?

Şu anda, COVID-19 için bir tedavi veya aşı yoktur. Bununla birlikte, virüs sıralandığı için, bir aşı olasılığı da dahil olmak üzere etkili tedavi şansı daha olasıdır.

“Solunum koronavirüslerinin hiçbiri için onaylanmış aşılar veya terapötikler yoktur” diyor Menachery, ancak insan denemeleri aşamasına girmeye hazırlanan bazı çalışmaların “bu yeni virüse karşı etkili olacağını ekliyor.”

COVID-19 tedavisi, “enfeksiyon başladıktan hemen sonra CoV’lere karşı etkinlik gösteren ve Ebola’ya karşı başarısı olan” remdesivir reçeteleyen – antiviral bir ilaç – reçete yazan doktorları görebiliyordu.

Bilim adamları virüsü durduracak bir aşı oluşturmak için “ zorlanma ” hızında çalışıyorlar ve Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) üç şirket arasında Mod.5na, Inovia ve Queensland Üniversitesi, Avustralya’ya 12,5 milyon dolar ayıracaklarını açıkladılar – COVID-19 aşı araştırmalarını finanse etmek.

Önleyici tedbirler

WHO ve CDC’ye göre, kendinizi COVID-19’dan korumanıza yardımcı olacak önleyici tedbirler vardır. İçerirler:

 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.
 • Elde yıkama yaparken alkol bazlı dezenfektan kullanmak bir seçenek değildir.
 • Öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda burnunuzu ve ağzınızı örtün.
 • Sosyal mesafeyi – sizinle ve diğer insanlar arasında birkaç adım uzakta tutun – ve karantinaya alın.
 • Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Covid-19, insan işçilerin yerine robot kullanımını hızlandıracak mı?

Galaxy A51, iPhone SE’den daha fazla kamera ve depolama alanına sahip.