Covid-19, insan işçilerin yerine robot kullanımını hızlandıracak mı?

Bir pandemi dünyayı ele geçirirken, bir insan, insanlığın yaşam tarzına yönelik başka bir tehdidi, robotların yükselişini unutmuşlarsa affedilebilir.

Analistler, daha iyi ya da daha kötüsü, işlerinde birçok insanın yerini alacaklarını söylüyor ve koronavirüs salgını süreci hızlandırıyor.

“İnsanlar genellikle etkileşimlerinde insani bir unsur istediklerini söylüyorlar, ancak Covid-19 bunu değiştirdi” diyor önümüzdeki on yıllarda robotların ekonomiye nasıl entegre edileceğini anlatan fütürist Martin Ford.

“[Covid-19] tüketici tercihini değiştirecek ve otomasyon için gerçekten yeni fırsatlar yaratacak.”

Büyük ve küçük şirketler, sosyal mesafeyi arttırmak ve fiziksel olarak işe gelmek zorunda olan personel sayısını azaltmak için robotları kullanma biçimlerini genişletiyor. Robotlar, işçilerin evde yapamayacakları rolleri yerine getirmek için de kullanılıyor.

Amerika’nın en büyük perakendecisi Walmart, zeminlerini ovmak için robot kullanıyor.

Güney Kore’deki robotlar sıcaklıkları ölçmek ve el dezenfektanını dağıtmak için kullanılmıştır.

Sağlık uzmanlarının 2021 yılına kadar bazı sosyal uzaklaştırma önlemlerinin alınması gerektiği konusunda uyarmasıyla robot işçilerine daha fazla talep olabilir.

Robot temizleyicilerini getirin

Temizlik ve sanitasyon ürünleri yapan şirketler talebin arttığını gördü.

Danimarka’nın ultraviyole ışık dezenfeksiyon robotları üretimi olan UVD Robotları, yüzlerce makinesini Çin ve Avrupa’daki hastanelere sevk etti.

Paket servisi olan marketler ve restoranlar bu makineleri daha çok kullanıyor.

Uzmanlar, daha fazla işletme yeniden açıldıkça bu teknolojinin daha fazla benimsenmesini beklediğimizi söylüyor – robotların okullarınızı veya ofislerinizi temizlediğini görebilirsiniz.

Geleceğin Müşterisi’nin yazarı Blake Morgan, “Müşteriler artık çalışanlarının güvenliği ile işçilerin güvenliği ve sağlığına önem veriyorlar” diyor.

“Otomasyona geçmek onları daha sağlıklı tutabilir ve müşteriler bunu yapan şirketleri ödüllendirir.”

Hala sınırlamalar var. Morgan, marketlerdeki otomatik kasaların insan etkileşimlerini azaltması gerektiğine dikkat çekiyor, ancak birçok sistem iyi çalışmadığı veya kolayca kırılmadığı için müşteriler onlardan kaçıyor ve bunun yerine insan kasiyerine gidiyor.

Sosyal mesafeli yardım

Yemek servisi, sağlık sorunlarından dolayı robot kullanımının artacağı bir diğer alandır.

McDonald’s gibi fast-food zincirleri robotları aşçı ve sunucu olarak test ediyor.

Amazon ve Walmart tarafından işletilen depolarda olduğu gibi, robotlar verimliliği artırmak için zaten kullanıldı. Covid-19 salgını, her iki şirketin de sıralama, nakliye ve paketleme için robot kullanımını artırmak istemektedir.

Bu durum, mevcut koşullar altında meslektaşlarından sosyal uzaklık alamayacaklarını söyleyen depo işçilerinin şikayet sayısını azaltabilir. Ancak, teknoloji uzmanlarına göre, bazılarını işsiz bırakacaktı.

Bir şirket, bir işçiyi bir robotla değiştirmeye yatırım yaptıktan sonra, firmanın bu rolü tekrar ele geçirmesi pek olası değildir. Robotların oluşturulması ve işletmelere entegre edilmesi daha pahalıdır, ancak bir kez çalışmaya başladıktan sonra robotlar genellikle insan çalışanlarından daha ucuzdur.

Fütürist Martin Ford’a göre, Covid-19 dünyasında robotları kullanmak da bazı pazarlama avantajları sunuyor.

“İnsanlar daha az işçi ve daha fazla makineye sahip bir yere gitmeyi tercih edecekler çünkü genel riski azaltabileceklerini düşünüyorlar” diye açıklıyor

AI, insanlar kadar gerçek

Bir kişinin bir ders veya rehber sunmak için ihtiyaç duyduğu hizmet rolleri ne olacak?

Okul eğitmenlerinin, fitness eğitmenlerinin ve finansal danışmanların yerini alabilecek yapay zeka geliştirilmektedir.

Büyük teknoloji şirketleri yapay zeka kullanımını genişletiyor. Hem Facebook hem de Google, şirketlerin insan içerik moderatörleri belirli şeyleri evden inceleyemediği için daha uygunsuz yayınları kaldırmak için yapay zekaya güveniyor.

Robot şüphecileri, insanların bu işlerde bir kenarı olacağına inanıyordu. Kilitlenmeler insanları uzaktan bağlanma fikriyle daha rahat hale getirdikçe bu değişebilir. Ekrandaki eğitmen veya danışmanın gerçek bir kişi olması gerekmez, sadece biri gibi düşünmesi ve davranması gerekir.

Küresel danışmanlar tarafından yayınlanan 2017 raporu McKinsey, ABD’deki işçilerin üçte birinin yerini 2030 yılına kadar otomasyon ve robotlarla değiştireceğini tahmin etti. bu teknolojiyi dünyaya entegre etmek.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yeni iPhone SE, Apple’ın en hesaplı telefonu ancak ucuz hissettirmiyor

N95 Maskeleriyle sorunlar çözülecek mi?