Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Günümüzde internetten alışverişlerde, e-ticaret firmalarının baş etmesi gereken konulardan biri de kredi kartı dolandırıcılığı. Kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle hem birçok tüketici hem de firma ciddi zarar görmektedir ve bu olayları engelleyemeyen e-ticaret firmalarının marka imajları da ciddi zarar görmektedir. Kredi kartı sahteciliğini önlemek ve bu konuda e-ticaret sitenizi daha güvenli bir hale getirebilmek için yapabileceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Tüketicilere daha güvenli bir alışveriş sunmak adına nasıl güvenli alışveriş yapabiliriz onu inceleyeceğiz.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir?

İnternetten alışverişlerde, kötü niyetli kişiler bireysel ya da yazılımsal çalışmalarla sahte kimlik ve kredi kartı bilgileriyle e-ticaret firmalarından alışveriş yaparak, bu firmaları dolandırmaya çalışırlar. Her ne kadar web sitede gerekli güvenlik önlemleri alınmış olsa da bazı sahtecilik işlemleri bu güvenlik önlemlerini aşabilir. Bu durumda da e-ticaret firmalarının farklı yaklaşımlar sergilemeleri gerekir. Bu durumda da yapabileceğiniz çalışmalardan bazıları şöyle olacak.

► Kargo Ve Fatura Adreslerinin Farklı Olduğu Durumlarda:

Sahtecilik işlemlerinin görüldüğü ve fark edildiği alanlardan biri kargo ve fatura adresinin farklı olduğu durumlardır. Tabii ki bu her zaman bir sahtecilik olduğu anlamına gelmez, tüketiciler bir hediye almış olabilir ve fatura adresini farklı göstermiş olabilirler.

Fakat yüksek meblağlı alışverişlerde ve birden fazla ürünün dahil olduğu alışverişlerde, tüketiciyi arayarak kargo ve fatura adreslerinin farklı olduğunu belirterek onlardan onay almanız gerekebilir.

► IP Adresi İle Kredi Kartı Adresinin Uyuştuğundan Emin Olun:

Kredi kartı dolandırıcılığı söz konusu olduğunda, kötü niyetli kişiler farklı IP adresleri ile e-ticaret firmalarını zorlayacakları için, IP adresinin kontrolünü yapmak da olası bir sahtecilik durumunu anlamanıza yardımcı olabilir. Kargo için girilen adres ile IP adresinin karşılaştırılmalarını yaparak, şüpheli bir durum olup olmadığından emin olun.

► Şüpheli E-Posta Adreslerini Araştırın:

E-ticaret sitesinden alışveriş yaparken, kullanıcıların e-posta adreslerinin girilmesi de istenir. Sipariş takibinizi yaparken, kullanıcıların girdikleri e-posta adreslerini de kontrol etmeniz gerekir. Şüpheli ve gerçek gibi görünmeyen (Örnek: bgh3423679@yahoo.com) e-posta adreslerini takip etmeli ve kontrol etmelisiniz. Bu tür e-posta adresi kullanımları da sahtecilik işlemlerinin yapılmakta olduğuna işaret edebilir.

► 3D Güvenlik Kullanın:

Kredi kartı dolandırıcılığı söz konusu olduğunda, tüketicinin kredi kartı bilgileri çalınmış olur ve kötü niyetli kişiler de bu bilgileri kullanarak sahtecilik işlemlerini yaparlar. 3D Güvenlik sistemi, internetten alışverişlerde 2 aşamalı onay süreci gerektirdiği için hem firmaları hem de tüketicileri koruma altına almaktadır. Kullanıcı internetten siparişini verdiğinde 3D Güvenlik alternatifini seçtiğinde banka tarafından kullanıcının cep telefonuna bir onay kodu gönderilir. Kullanıcı bu kodu internet sitesi üzerindeki ilgili bölüme girmediği sürece kredi kartından ödeme alınmaz ve sipariş tamamlanmaz.

Kullanıcının kart bilgileri çalınmış olsa dahi e-ticaret sitenizde 3D Güvenlikli ödemeyi zorunlu tuttuğunuzda, kullanıcıya gönderilen kod aktif edilmediği sürece alışveriş işlemi tamamlanmaz. 3D Güvenlik ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

► İptal Edilen İşlemler İçin Bir Limit Belirleyin:

Kredi kartı dolandırıcılığı sırasında kötü amaçlı yazılımlar kullanılabilmekte ve bu yazılımlar birden fazla kredi kartını arka arkaya deneyerek, sitede bir açık bulmaya çalışabilir. Bu durumda da alışverişler sırasında kredi kartı bilgilerinin giriş ekranında belli sayıda reddedilen işlem gerçekleştiğinde, IP adresini ve kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Bu limitin aşılması durumunda mevcutsa kullanıcı telefon ile aranarak işlemi kendilerinin mi gerçekleştirdiğini sorarak, süreci daha iyi yönetebilirsiniz.

► Yüksek Meblağ Ve Çok Adetli Siparişleri Kontrol Edin:

Kredi kartı dolandırıcılığı sırasında, kötü niyetli kişiler mümkün olduğunca yüksek tutarlı alışverişler gerçekleştirmeye çalışabilir. E-ticaret siteniz üzerinde belli bir ortalama sepet tutarı bulunur ve sipariş başına ortalama satılan ürün adetlerini bellidir. Bu standartların dışında yüksek meblağlı ve çok fazla ürün adedinin yer aldığı siparişler aldığınızda siparişi onaylamadan önce kullanıcı ile iletişime geçmeniz ve verdiklerin siparişin doğruluğunu teyit etmeniz oldukça önemlidir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Alışveriş Sepetini Terk Edenleri Yeniden Kazanmanın Yolları

Pazar Araştırması Nedir?