in

Pazar Araştırması Nedir?

Pazar araştırması, bilgi toplama, analiz etme ve yorumlamanın sistematik bir işlemidir. Bilgi; bir hedef pazar, tüketiciler, rakipler ve bir bütün olarak endüstri hakkında olabilir.

Pazar araştırması, bilgi toplama, analiz etme ve yorumlamanın sistematik bir işlemidir. Bilgi; bir hedef pazar, tüketiciler, rakipler ve bir bütün olarak endüstri hakkında olabilir. Bu başarılı bir şirketin temelidir. Araştırmanın bir çok farklı amacı var. Yeni bir pazar belirlemek veya yeni bir iş kurmak olabilir.

Pazar araştırması girişimcilerin bilgili kararlar almasına yardımcı olur. İnovasyondan tahminde bulunabiliyor ve kaynakları en yüksek potansiyele sahip fikir ve projelere dönüştürüyor. Büyümenin farklı aşamalarındaki işletmeler, farklı nedenlerle pazar araştırması yaparlar. İşletmelerin pazar araştırmasını nasıl kullanabileceklerinin bir listesi vardır:

  • Yeni bir işletmenin fizibilitesini belirleyin. Pazar araştırması, ürün veya hizmet için çok az veya hiç talep olmadığını gösterirse, işletmenin başarılı olması muhtemel değildir.
  • Potansiyel yeni pazarları belirlemek ve geliştirmek.
  • Pazarlama eğilimleri hakkında yakından bilgi edinin ve nasıl ilerleyeceğinizi veya değişen pazar koşullarına nasıl uyum sağlayabileceğinizi belirten stratejiler geliştirin.
  • Yeni ürün veya özelliklere olan talebi test edin.
  • Optimum ürün yerleştirmeyi sağlayın – bir ürün pazara nasıl, ne zaman ve nerede girmelidir.
  • İşlerini geliştirin ve yenileyin . Müşteri hizmetleri gibi belirli işletme yönleriyle ilgili sorunları önceden tanımlayabilirsiniz. Bu, şirketlerin daha sonraları yüksek maliyetli kesintilerin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.
  • Promosyon kampanyalarının başarısını arttırın. İşletmeler, müşteri duyarlılığını ölçerek ve marka algılarını anlayarak, marka ve pazarlama stratejilerini daha iyi şekillendirebilir.

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

İki tür pazar araştırması verisi vardır: birincil bilgi ve ikincil bilgi.

Birincil bilgi , orijinal kaynaklardan toplanan ilk elden veridir. Verileri kendiniz toplar veya sizin için yapacak birini kiralarsınız. Sonuç olarak, işlemi A’dan Z’ye kadar kontrol ediyor olmanızdır.

İkincil bilgi , başkaları tarafından toplanan ve çevrimiçi veya çevrimdışı olarak halka açık olan bilgi ve verilerdir. Bu, gazetelerde, raporlarda, dergilerde vb. Yayınlanan veya çevrimiçi olarak serbestçe erişilebilen veriler olabilir. Dezavantajı, herkesin bu bilgilere erişimi olması ve toplama yöntemleri üzerinde hiçbir kontrolünüz olmamasıdır.  

Hem birincil hem de ikincil kaynaklar aracılığıyla toplanan bilgi türleri nitel veya nicel olabilir.

Niteliksel bilgi, insanların belirli konular hakkında nasıl hissettiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Onlara ne düşündüklerini ve yaptıkları seçimleri neden yaptıklarını sorabilirsiniz. Niteliksel bilgi toplamak için en iyi kaynaklar arasında derinlemesine görüşmeler, odak grupları ve doğrudan gözlemler bulunmaktadır.

Nicel bilgi istatistiksel verilerdir ve daha yapılandırılmış olma eğilimindedir. Kapalı soru Anketler ve anketler bu bilgi türüne girer.

Birincil Pazar Araştırmasının Kaynakları

Birincil araştırma genellikle daha pahalı ve zaman alıcıdır. Ancak, işletmenizin ihtiyaç duyduğu bilgileri edinmenin en iyi yoludur. En popüler birincil araştırma araçları:

Müşteri anketleri. Telefonla, şahsen, kağıt üzerinde veya SurveyMonkey gibi çevrimiçi bir anket yazılımı kullanarak yapılan anketler oldukça bilgilendiricidir . Bir müşterinin ürün veya hizmetiniz, markanız ve sağladığınız deneyim hakkında neler hissettiği hakkında size mümkün olan en iyi bilgileri sağlayacak şekilde hazırlanmış bir soru listesidir. İstediğiniz kadar geniş veya spesifik olabilir.

Derinlemesine görüşmeler. Telefonla veya yüz yüze gerçekleştirilen, derinlemesine görüşmeler, size daha fazla soru sorma fırsatı sunar. Tatmin edici cevaplar almak için gereken her yerde bir görüşmeci ile takip edebilirsiniz.  

Odak grupları. Odak grubu, bazı ortak özellikleri paylaşan 6-8 kişilik bir gruptan oluşan organize bir oturumdur. Bu özellikler yaş, yerleşim, satın alma alışkanlıkları vb. İçerir. Daha büyük ölçek yükseltmeleri, ürün özellikleri veya yeni ürünler hakkında geri bildirim almak için pahalı ama etkili bir yöntemdir.

Gözlem. Tüketicilerin bir ürün veya hizmet ile doğal ortamda nasıl etkileşime girdiklerini izlemeyi veya video kaydetmeyi içerir. Zaman alıcı bir yöntem olmasına rağmen, tarafsız araştırma sağlama avantajına sahiptir. Bunun nedeni tüketicilerin herhangi bir baskı altında olmadığı ve doğal olarak davranacaklarıdır.

İkincil Pazar Araştırmasının Kaynakları  

Genellikle “masa başı araştırma” olarak adlandırılan ikincil piyasa araştırması, piyasa trendlerine geniş bir bakış açısı toplamak için en uygunudur. Bu, mevcut durumu rekabet açısından tahmin etmeye ve analiz etmeye yardımcı olur . En popüler ikincil araştırma kaynakları:

Hükümet raporları ve çalışmaları

Ticari veya sektöre özel dergiler, dergiler, gazeteler

Televizyon ve radyo

Akademik makaleler ve eğitim kaynakları

Edebiyat yorumları

Çevrimiçi makaleler

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

SSL ZAAFİYETİ ( SSL/TLS ) / DROWN SSLV2 CVE-2016-0800