in

Facebook, perakendecilerin çevrimiçi mağazalar oluşturmasına yardımcı olacak.

Salı günü Facebook, salgın tarafından vurulan perakendeciler için sosyal ağ ve Instagram’da çevrimiçi vitrin camları oluşturmak için ücretsiz araçlar açıkladı.

Devasa sosyal ağın girişimi, dünyadaki koronavirüs kilitlenmeleri tarafından ezilen perakende sektörüne yardımcı olmayı amaçlıyor.

Kaliforniya merkezli internet devine göre satıcılar Facebook ve Instagram’da kolayca mağazalar kurabilir, görünümleri özelleştirebilir ve ürünleri sergileyebilir.

Facebook genel müdürü Mark Zuckerberg, “Bu, uygulama ailemiz genelinde ticareti mümkün kılmak için attığımız en büyük adım.” Dedi.

“Küçük bir işletme yürütüyorsanız veya oturma odanızdan bile bir işe başlamayı düşünüyorsanız, yardımcı olabilecek bir dizi araç kullanabilirsiniz.”

Facebook’un “Dükkanları” nın ana odağı, Zuckerberg’e göre, işletmelerin kriz sırasında hayatta kalabilmek ve çevrimiçi alışveriş trendini geleceğe taşımak için çevrimiçi mağaza önlerine sahip olmasını kolaylaştırmaktır.

Instagram Alışveriş ürün lideri Layla Amjadi, “Ticaret çözümlerimizin işletmelerin sadece hayatta kalmasına değil, önümüzdeki aylarda gelişmesine ve yeni tüketici davranışlarına uyum sağlamasına yardımcı olmasını umuyoruz.” Dedi.

Facebook halihazırda e-ticarete dahil, mal satmak için bir Pazar yeri ve işletmelerin müşterileri sosyal ağdaki veya Instagram’daki sayfalar aracılığıyla mahkemeye verdiği bir mekan olarak.

İşletmeler, müşterileri çevrimiçi mağazalarına yönlendirmek için Facebook reklamları satın alma seçeneğine sahiptir. Satışlar, sosyal ağ dışındaki web sitelerinde gerçekleştirilebilir.

ABD’deki satıcılar, işlem yapmak için nominal bir ücret ödeyerek bir Facebook ödeme hizmeti kullanabilirler.

Mağazalar önümüzdeki aylarda sosyal ağı zaten kullanan yaklaşık 160 milyon işletmeye açılacak.

Sanal giyinme odaları

Zuckerberg, alışveriş yapan kişiler satın alma işlemlerini arkadaşlarına anlatmak istemedikçe, insanların ne satın aldığı hakkındaki bilgilerin gizli tutulacağını söyledi.

Facebook sonunda Mağazalar’ı Messenger ve WhatsApp iletişim platformlarına örmeyi planlıyor.

Facebook ayrıca, sosyal ağda popüler bir içerik biçimi olan canlı video yayınları sırasında kesilen ürünleri satmanın yolları üzerinde çalışıyor.

Facebook, “İnsanlar, yeni spor ayakkabılarını ilan eden ayakkabı mağazalarından farklı rujlarda çalışan güzellik etkileyicilerine kadar yıllardır ürünleri sergilemek için uygulamalarımızda canlı video kullanıyor” dedi.

“Şimdi, gerçek zamanlı olarak ürün satın almayı kolaylaştırıyoruz.”

Facebook ayrıca Zuckerberg’e göre, alışveriş yapanların kıyafetlerde, kozmetik ürünlerinde veya satılık diğer eşyalarda nasıl görüneceklerini görmek için artırılmış gerçeklik de dahil olmak üzere ücretsiz araçlar üzerinde çalışıyor.

Zuckerberg, “En azından işletmelerin sadece bu anda değil, aynı zamanda ileriye dönük olarak ihtiyaç duydukları bazı altyapıların oluşturulmasına yardımcı olabileceğimizi umuyorum.” Dedi.

“Çünkü bu dönem ve kilitlenmeler geçse bile … hayatımızı daha fazla yaşamaya ve çevrimiçi iş yapmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Microsoft’un Surface Duo akıllı telefonuna ilk bakış.

Yüz maskesi takarken iPhone’unuzun kilidini açmak daha kolay.