in

Daha çevreci havacılığa çığır açan tamamen elektrikli uçak

Dünyanın en büyük tamamen elektrikli uçağı bir test uçuşunu başarıyla tamamladı, geliştiricilerinin söylediği uzun süreçte ilk adım, düşük maliyetli, kirlilik içermeyen hava yolculuğu çağına yol açacak.

Seattle merkezli elektrik motoru üreticisi Magnix, 750 hava gücünde sıfır emisyonlu bir motora sahip bir Cessna Grand Caravan 208’in yenilenmesi için yerel havayolu Harbor Air ile bir araya geldi ve ilk testini Perşembe günü Washington, Moses Gölü üzerinde gerçekleştirdi. 37 metrelik Karavan, dünyanın en popüler orta menzilli banliyö uçaklarından biridir. Dokuz yolcu taşıyabilir.

30 dakikalık test uçuşunun gözlemcileri , uçaktan neredeyse hiç ses duyamadıklarını söylüyor. Aslında gözlemciler, test düzlemine eşlik eden çok daha küçük, yakıt motorlu Cessna kovalamaca uçağının çok daha fazla gürültü yaptığını söyledi.

Magnix CEO’su Roei Ganzarski, bunun yeni nesil yeşil motorlarının daha büyük ticari uçaklara güç vermesine izin verecek onaylar ve iyileştirmelerle uzun bir süreçte sadece ilk adım olduğunu biliyor.

Ganzarski, elektrikli uçaklarının sadece daha sağlıklı bir dünyaya büyük katkı sağlayacağını değil, aynı zamanda başka faydalar da sunacağını söylüyor. Karmaşık yakıt motorları olmadan, elektrikle üretilen uçaklar daha az bakım gerektirecek ve yakıt motoru uçaklarına göre çalışması saat başına yüzde 80’e kadar daha ucuz olabilir. Bu, daha düşük bilet fiyatları ve havayolu şirketlerinin şu anda havayolu devleri tarafından yetersiz hizmet verilen daha küçük havaalanlarına ve daha az popüler bölgelere rota oluşturma konusunda daha fazla teşvik anlamına geliyor.

“Bu elektrikli ticari uçaklar, daha önce mümkün olmayan bir şekilde insanların ve paketlerin uçuş hizmetlerinin sunulmasını sağlayacak” dedi. “Bu bir niş pazar. Ama şimdi başlayabilir, üzerinde çalışabilir ve tüm endüstriyi ilerletmek için zarfı zorlayabiliriz.”

Ganzarski, 2021 yılına kadar motoru için FAA sertifikası almayı umuyor. Regülatörler, deneysel uçaklarda yolculara izin vermeden önce ona yeşil bir ışık vermelidir. Magnix şu anda 1.500 beygir gücünde bir motor geliştiriyor.

Düşük maliyetli, kirlilik içermeyen motorların piyasaya sürülmesi dezavantajsızdır. Cessna Caravan’ın kurulu yakıt motorunu yeni pille çalışan motorla değiştirmek, tek bir uçuşun maksimum menzilini 1.200 milden 100 mil’e düşürdü.

Ganzarski, “Sorun, pillerin yakıt kadar güçlü olmamasıdır.” Dedi. ” Lityum iyonunu seçtik , çünkü bu aşamada, uçağı uçurmamız için gereken enerji ve güvenliği sağlamak için en kanıtlanmış teknoloji veya kanıtlanmış kimyadır.”

Kilometre ilerlemesinin yavaş gerçekleşmesi bekleniyor. Ganzarski’ye göre, yeni lityum kükürt ve hidrojen yakıt pillerindeki gelişmeler ve henüz keşfedilmemiş teknolojilerle birlikte, önümüzdeki on yılda daha düşük ağırlık ve daha yüksek verimli piller ürettikçe, uçak yolcu kapasiteleri yaklaşık 20’ye çıkacak. 100 yolcu taşıyan uçakların üç ila dört yıl uzakta kaldığını söyledi.

Ganzarski, “Bilmiyoruz ve sektördeki hiç kimse teknolojilerin hangisinin geçerli olacağını bilmiyor.” Dedi. “Ama hazır olacağız. Elektronlar nereden gelirse gelsin, itme sistemimiz uçakları bu gücü sağlamak için kullanabilir.”

Magnix, yeni havacılık teknolojisini takip etmede yalnız değil. Lilium, Embraer, Ampaire ve Pipstrel, ilk deneysel elektrik X-57 Maxwell’i test eden NASA ile birlikte tamamen elektrik yapma planları ile ilerliyor.

Havayolları küresel kirliliğe büyük katkı sağlıyor. Bir Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırma ekibi, dünya çapında havacılık endüstrisi tarafından üretilen kirliliğin “hava kalitesinin bozulması nedeniyle yılda yaklaşık 16.000 erken ölüme” katkıda bulunduğunu belirtti.

Havacılığın 2050 yılına kadar 43 gigaton kirlilik üretme yolunda olduğunu hesaplayan (COVID-19 nedeniyle hava yolculuğunda büyük kesintilerden önce) hesaplanan Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, havacılığın çevreye “şaşırtıcı miktarlarda CO 2 ” kattığını söylüyor . Karbondioksit, yaşamı tehdit eden sera etkisine önde gelen katkıda bulunur.

Uçaklar ayrıca büyük miktarlarda çevreye zararlı hidrokarbonlar, karbon monoksit , azot oksitler , sülfür oksitler, kurşun ve siyah karbon yayarlar .

Bu haftaki 30 dakikalık Cessna Caravan test uçuşu, bu kimyasal terimlerin hava yolculuğu sözlüğünden kaybolduğu bir dönemin ilk adımı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Koronavirüs pandemisi, otomasyonun yükselişini işaret ediyor!

Temiz enerji fosil yakıtlardan daha iyi performans sağlıyor.