in ,

Koronavirüs pandemisi, otomasyonun yükselişini işaret ediyor!

Koronavirüs pandemisi küresel işsizlikte büyük bir artışa neden oldu . Aynı zamanda günümüz dünyasında otomasyonun giderek daha değerli rolünü vurguladı.

Makinelerin yapamayacağı bazı işler olmasına rağmen , COVID-19 işin geleceğini merak etmemizi sağladı ve bununla otomasyonun insanların geri adım atması gereken yere adım atma kapasitesi.

Otomasyon ve işler

“Makinelerin yükselişi” ile ilgili tartışmalar ilk olarak 2013 yılında , Oxford Üniversitesi araştırmacıları , idari destek çalışanları, telemarketers ve sigorta talepleri gibi ofis işleri de dahil olmak üzere sektörler arasında birçok işi otomatikleştirme potansiyeli hakkında bir makale yayınladıktan sonra önemli ölçüde arttı. memurlar.

Ancak otomasyon doğrudan işsizlik yaratıyor mu? Cevap karmaşık.

Her ne kadar bazı otomasyon insan emeğinin yerini alsa da, diğer formları yeni iş yaratmaya veya mevcut işletmelerin çalışanlara fayda sağlamalarına yardımcı olabilir.

Ayrıca, istihdamı küresel, ulusal veya yerel olarak ölçmenize bağlıdır. Bir ülke veya bölge için artan otomasyon, oradaki işler için yararlı olabilir , ancak başka yerlerdeki işler için zarar verebilir.

Robotlar, gelişmiş ekonomilerdeki çok sayıda tekrar eden üretim görevinde zaten insanların yerini almıştır ve muhtemelen dünyanın geri kalanındaki benzer emeğin yerini alacaktır. Ancak niş ve gelişmiş imalat alanlarında, örneğin sanat yapmak , havacılık endüstrisi için bileşenlerin imalatı, hatta özelleştirilmiş ve benzersiz moda giysiler gibi alanlarda , robotların kullanımı muhtemelen iş yaratacaktır .

Otomasyon için salgın sürücüler

Avustralya endüstrilerinin otomasyonu bir süredir çalışmalarda. Avustralya, madencilik ihracatına olan güvenimiz göz önüne alındığında, madencilik ekipmanları otomasyonunu benimsemede dünya lideridir .

Madenlerimizin çoğunda, çalışanların büyük ölçüde otomatik ekipman parçalarını izlediği uzaktan işletim merkezlerinden kısmen personel bulunmaktadır. Bu başarılı otomasyon , madencilik sektörünün salgının etkileriyle başa çıkmasına yardımcı olacaktı .

Şu anda, otomasyona daha geniş ve daha hızlı bir geçişi düşünmek için iki büyük sürücü var.

Birincisi, küresel şoklara daha az duyarlı yerel tedarik zincirleri ile Avustralya’nın mal ve hizmet tedarikinde daha kendi kendine yeterli olma arzusudur. Bu, ülkenin üretim kapasitesinin artırılmasını gerektirecek ve bunu yapmanın bir yolu, otomasyon ve robotik kullanarak yeni üretim yöntemlerini benimsemek olacaktır .

İkinci itici güç, özellikle uzmanlar gelecekteki salgın hastalıkların artan tehdidi hakkında uyarıda bulunduğundan, insandan insana temasın (sosyal mesafe) sıklığını ve süresini azaltma ihtiyacıdır .

Araştırmalar, COVID-19’un yüzeyler ve insandan insana temas yoluyla yayılabileceğini düşündürmektedir.

Teknoloji bundan kaçınmanın yollarını sunar. Örneğin, alışveriş sırasında insan teması, kendini kontrol etme girişiyle COVID-19’dan çok önce çok azaldı. Bu kendisi otomasyon olmasa da (müşteri hala işi kendisinin yaptığı için), Amazon’un fiziksel ABD mağazalarında otomatik bir satın alma sistemi kurma planları için bir adım taşı olarak düşünülebilir.

İle “Sadece Terk” teknolojisi , müşteriler torba onları, bir mağazanın raftan ürün alıp düz out yürüyebilir. Mağaza içi algılama sistemi neyin alındığını otomatik olarak algılar ve müşteri mağazadan çıktığında satın alma işlemini başlatır.

Vasıflı iş nedir?

Ekonomik Analiz Bankası Avustralya’ya Başkanı Alexandra Isı, beceri en üst düzeyde gerektiren işler için istihdam şimdi 30’dan fazla% etmek, 1960’ların ortasında 15 den% arttı.

Peki “vasıflı” işi nasıl sınıflandırıyoruz?

Sözde “düşük vasıflı” işlerin çoğu, otomatik (veya robotik) bir eşdeğer geliştiren bir mühendisin bakış açısından bakıldığında bu işten uzaktır. Temizliği ele alın – bu salgın sırasında çok önemli bir iş.

Geleneksel olarak yüksek beceri olarak görülmese de, manuel kullanım ve zaman planlaması gerektirdiği için hala karmaşıktır ve bu nedenle otomasyona uygun değildir. Aslında, genel amaçlı bir robot temizleyici bilim kurgu konusu olmaya devam ediyor.

Başka bir örnek, parçalandığında da karmaşık bir görev olan meyve toplamadır. Önümüzdeki mevsimlerde, Avustralya uluslararası seyahat kısıtlamaları nedeniyle meyve toplayıcı sıkıntısı çekebilir ve robotik meyve toplama ve hasat artık robot araştırma dünyasında sıcak bir konudur .

Bu cephede ilerleme kaydedilmiş olsa da, prototip sistemlerinin çoğu henüz ticari olarak mevcut değildir. Ve robotların önümüzdeki birkaç yıl içinde endüstrinin işgücü sıkıntısı sorunlarını çözmesi pek olası değil.

Geçiş maliyetleri

Avustralya’da otomasyonun hangi yoldan gideceğini tahmin etmeye çalışırken, göz önünde bulundurulması gereken kritik husus, onu benimseme kapasitemizdir.

Durgunluğun variline baktığımızda, birçok işletme ve organizasyon mali olarak mücadele ediyor.

Etkili bir şekilde yapılırsa, otomasyonun benimsenmesi için iş uygulamalarının değiştirilmesi , yakın vadede zaman ve paraya mal olacaktır. Zaman mevcut olsa da, kıt nakit yatırımı böyle tehlikeli bir zamanda bazıları için çok riskli görünebilir.

Ama sonra tekrar, birçok yatırımda olduğu gibi, bazen servet cesur olanları tercih eder. Ve yaklaşan durgunluk, ürünlerin ve hizmetlerin nasıl sunulduğunu büyük ölçüde yeniden keşfetmek için uygun bir zaman olabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Artık Wi-Fi ölü bölgeleri yok: Evde sinyalinizi iyileştirmek için ipuçları

Daha çevreci havacılığa çığır açan tamamen elektrikli uçak