in

Temiz enerji fosil yakıtlardan daha iyi performans sağlıyor.

Imperial College Business School tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, yenilenebilir enerji ABD ve Avrupa pazarlarındaki fosil yakıtlardan daha iyi performans gösteriyor.

Uluslararası Enerji Ajansı ile ortaklaşa yayınlanan rapor, yenilenebilir enerji kaynaklarının artan profiline rağmen, temiz enerjiye yapılan toplam yatırımın hala dünya enerji sistemini sürdürülebilir bir yola sokmak için gereken seviyenin çok altında gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Halka açık bir şekilde yenilenebilir enerji portföyleri, yatırımcılar için önemli ölçüde daha yüksek getiri ve son 10 yıl boyunca ve COVID-19 krizi sırasında fosil yakıtlar üzerinde daha düşük oynaklık göstermiştir. Ancak, hisse senedi piyasaları yoluyla yenilenebilir güce sermaye tahsisi, yatırımcıların karşılaştığı diğer engeller nedeniyle hükümet hedeflerinin yetersiz kalmaktadır.

Rapor, süregelen küresel enerji kesintisine ilişkin özel sektördeki yatırım dinamiklerini araştırmak için Uluslararası Enerji Ajansı ile Imperial tarafından yürütülen bir dizi anlayışta bir ilktir. Yazarlar, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’da, son 10 yılda yenilenebilir enerji konusunda aktif olanlara kıyasla fosil yakıt tedarikiyle uğraşan borsa şirketlerinin performansını analiz ettiler. Sonuçlar, yenilenebilir enerji paylarının yatırımcılara fosil yakıtlara göre önemli ölçüde daha yüksek toplam getiri sunduğunu göstermektedir .

Imperial College Business School İklim Finansmanı ve Yatırım Merkezi genel müdürü Dr. Charles Donovan şunları söyledi: “Yenilenebilir gücün arkasında, tamamen ekonomik avantajlarına dayanarak toplanan gerçek bir ivme var. Sonuçlarımız yenilenebilir gücün finansal olarak daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor, ancak halen borsaya kote yatırımcılardan önemli miktarda destek almadı.

“Analizimiz, listelenen piyasalar perspektifinden, yenilenebilir enerji sektörünün büyüme potansiyeline ulaşması için yatırımcıların karşılaştığı zorlukları göstermektedir. Yatırım endüstrisindeki mevcut normların, tasarruf sahiplerine ve emeklilere, bir temiz enerji geçişi.”

Enerji Yatırımı: Sermaye Piyasalarında Risk ve Getiriyi Keşfetme raporunun tamamını Business School web sitesinden indirebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Daha çevreci havacılığa çığır açan tamamen elektrikli uçak

Tüm arabalar elektrikli olsaydı, karbon emisyonu % 12 düşecekti