in

Bitcoin dünyası ‘yarıya inmek’ ile karşı karşıya: neler oluyor?

Bilgisayar işlemcileri dünyanın en popüler sanal para biriminin çalışmasını sağlayan Bitcoin madencileri, yakında her dört yılda bir gerçekleşen ve yüksek teknoloji endüstrisinin karlılığını değiştiren bir olayla karşılaşacak.

Yarıya indirmek, kripto para madenciliği şirketleri ve bireylerin, sistemin düzgün çalışmasına katkılarından dolayı alacakları düşük ödemeyi öğrendikleri zamandır.

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adı altında eşler arası merkezi olmayan elektronik nakit sistemi olarak yazılan bir kişi veya grup tarafından oluşturuldu.

Sanal birim bir zamanlar internet meraklılarının ve hobilerin koruyucusuydu, ancak o zamandan beri popülerlik, büyük bilgisayar bankaları tarafından yapılan madencilik ile patladı.

Madencilik nasıl çalışır?

Bitcoin’ler, blockchain olarak bilinen merkezi olmayan bir kayıt sistemi ile işlem görür.

Sistem, işlemleri yönetmek ve uygulamak için büyük bilgisayar işlem gücü gerektirir.

Bu güç, işlem verilerini doğrulamak için yeni bitcoin alacaklarını umarak yapan madenciler tarafından sağlanır.

Sistem, hangi madencinin bloğu doğrulamak ve böylece ödülü almak için ayrıcalık kazandığına karar vermek için karmaşık bir bilgisayar bulmacası oluşturur .

ThinkPark analisti Fawad Razaqzada AFP’ye verdiği demeçte, “Yarıya indirmeyi anlamak için, temel olarak bitcoin ağ güvenliğinden sorumlu olan madencilerin rolünü hatırlamak önemlidir. ” Dedi.

“Bir bitcoin işlemi bloğu her gerçekleştiğinde, madenciler tarafından doğrulanması gerekiyor. Her bloğu doğrulayan madencinin, daha yeni, yeni oluşturulan bitcoinlerle çalışması için bir ödül kazanması gerekiyor.”

Yarıya indirmek nedir?

Bu her dört yılda bir gerçekleşir ve temel olarak ödülün bitcoin madenciliğinden yarıya indirilmesini içerir.

Kripto para biriminin ilk “yarıya indirilmesi” Kasım 2012’de, ikincisi Temmuz 2016’da gerçekleşti. Üçüncünün önümüzdeki Salı günü yaygın olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Razaqzada, “Yarıya indirmek, madencilik bitcoin’in kârlılığını etkileyecek, çünkü daha önce olduğu gibi aynı ödülü elde etmek için iş ve kaynakların iki katına çıkması gerekecek.”

“Ancak, bitcoin’in değeri önemli ölçüde takdir ederse, bu maliyetlerin bir kısmını karşılayacaktır.”

Ticari madencilik işlemleri genellikle büyük askıları veya depoları işgal eder ve bilgisayarlara güç sağlamak ve soğutmak için büyük miktarda elektrik tüketir, bu da ekipmana ek olarak önemli bir maliyettir.

Ödül neden azaltılmalı?

Ödül başlangıçta 50 bitcoin olarak belirlendi, ancak daha sonra 12.5’e düşürüldü ve muhtemelen önümüzdeki hafta sadece 6.25’e ulaşacak.

Toplam 21 milyon bitcoin küresel sınırını uygulamak için bu miktar zamanla azaltıldı.

Razaqzada, “Dijital para biriminin yaratıcıları, sonunda bu milyonların katlanarak azalması gerektiğine karar vermişti, aksi takdirde arz kontrol edilmeyecek,” diye ekledi.

“Yani, ağ her 210.000 blokta veya yaklaşık dört yılda bir ödülü kesmek için programlandı ,” diyerek yarılanma tarihinin madencilik faaliyetine bağlı olduğunu belirtti .

Bitcoin değeri nedir?

Bitcoin, koronavirüs piyasalarındaki kargaşaya bağlı birkaç ay geçtikten sonra Salı günü geç saatlerde 9.200 dolardı.

Bloomberg verilerine göre, yılın başında 7.100 dolar ile karşılaştırılıyor, ancak Aralık 2017’de rekor 19.511 $ ‘lık rekordan çok uzak.

Razaqzada, “Şubat ve Mart, diğer risk varlıkları gibi bitcoin için zor aylardı, ancak dijital para birimi en etkileyici toparlanmayı sahneledi” dedi.

“Bu kısmen, bazı yatırımcıların bitcoin’i güvenli bir liman varlığı olarak gördüğü gerçeğinden kaynaklanıyor, bazıları ise şüphesiz ‘kripto para biriminin değerini takdir edebileceğimiz sözde’ yarıya ‘olayından önce spekülatif olarak satın aldı. .”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Yapay zeka gazeteciliği nasıl kurtarabilir?

Nintendo, insanlar evde kaldıkça yüksek kâr elde ediyor.