in

Yapay zeka gazeteciliği nasıl kurtarabilir?

COVID-19 salgınının ekonomik serpintisi, gazetecilikte dünyada medya kuruluşlarını yok edebilecek benzeri görülmemiş bir krize neden oldu.

Gazeteciliğin geleceği ve hayatta kalması yapay zekada (AI) yatıyor olabilir . New York’taki Columbia Üniversitesi’nde bir gazetecilik profesörü olan Francesco Marconi’ye göre AI, ” deneyimden öğrenen ve insanlar gibi görevleri yerine getiren akıllı makinelere ” atıfta bulunuyor : Newsmakers, Artificial Intelli… Future of Gazetecilik .

Marconi, Wall Street Journal’da ve dünyanın en büyük haber kuruluşlarından Associated Press’te medya laboratuvarının başkanıydı . Tezi açık ve tartışılmaz: gazetecilik dünyası yeni teknolojilerin gelişimine ayak uydurmuyor. Bu nedenle, haber odalarının Yapay Zeka’nın sunabileceği şeylerden faydalanması ve yeni bir iş modeli bulması gerekiyor.

Marconi’ye göre gazeteciler ve medya sahipleri kayboluyor ve AI’nin gelecekte gazeteciliğin iş modelinin merkezinde olması gerekiyor. Bir As à Montréal … Québec gazetecilik profesörü , ben yakından 1990’dan beri bu mesleğin gelişimini takip etmekte, ve onunla anlaşma çoğunlukla duyuyorum.

Kanada’da, Kanada Basın haber ajansı , örneğin, AI’yı haber odalarında kullanmak için nadir bulunan medya kuruluşlarından biridir. Yapay zekaya dayalı çevirileri hızlandırmak için bir sistem geliştirdi. _Agence France-Presse _ haber ajansı (AFP) da tahrif fotoğrafları algılamak için AI kullanır.

AI gazetecilerin yerini almaz

Yapay zeka gazetecilerin yerini almak veya işleri ortadan kaldırmak için orada değildir. Marconi, gazetecilerin mevcut görevlerinin sadece yüzde sekiz ila 12’sinin editörleri ve gazetecileri katma değerli içeriğe yönlendirecek makineler tarafından ele alınacağına inanıyor: uzun biçimli gazetecilik, özellik röportajları, analiz, veri odaklı gazetecilik ve araştırmacı gazetecilik.

Şu anda, AI robotları Associated Press’te spor skorları ve üç aylık kazanç raporları, İsviçre’de seçim sonuçları ve Washington Post’ta Olimpiyat sonuçları hakkında iki ila altı paragraf yazmak gibi temel görevleri yerine getiriyor . Sonuçlar ikna edicidir, ancak AI’nın sınırlarını da gösterirler.

Büyük veritabanlarını analiz eden AI robotları , büyük verilerden bir eğilim veya anormallik ortaya çıktığında Bloomberg News’teki gazetecilere bir uyarı gönderebilir .

AI ayrıca sesli ve video görüşmelerini kopyalayarak gazetecilere çok zaman kazandırabilir. AFP’de bunun için bir araç var. Aynı şey, geniş veri tabanlarına dayanan kirlilik veya şiddet hakkındaki büyük raporlar için de geçerlidir. Makineler karmaşık verileri hiçbir zaman analiz edemez.

Daha sonra gazeteci, bilgi kontrolü, analizi, bağlamsallaştırması ve bilgi toplama gibi temel çalışmalarını yapar. AI bunun yerini alamaz. Bu anlamda, insanlar tüm gazetecilik sürecinin merkezinde kalmalıdır.

Kırık bir iş modeli

Marconi, abonelik modelini oluştururken , daha alakalı içerikle topluluklarına yaklaşırken, yeni ürünler (bültenler, etkinlikler, podcastler, videolar) ve yeni içerikler geliştirdiğinde oldukça haklı . Yapay zeka kişiselleştirilmiş haberler üreterek bunlardan bazılarını kolaylaştırabilir: örneğin, okuyucular için öneriler.

Bu anlamda AI, medya silolarını parçalamaya dayanan yeni bir iş modelinin bir parçasıdır. Editör personeli ve mühendisler, bilgisayar bilimcileri, istatistikçiler, satış veya pazarlama personeli gibi diğer medya ekipleri arasında “yakın işbirliği” kurulması anlamında bir ortakyaşma olması gerekir .

Bir haber odasında, her zamankinden daha fazla veritabanı, okuyucular, dinleyiciler, izleyiciler ve internet kullanıcıları ile ilgili hikayeler bulmak için kullanılmalıdır.

İnternet ve sosyal medyadaki eğilimleri veya güncel konuları tespit etmek için zaten çeşitli AI araçları var . Bu araçlar ayrıca haber odalarının içerik dağıtmasına yardımcı olabilir.

Yanlılığa dikkat edin

Tabii ki, haber odası büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Küçük bir haftalık veya hiper-yerel medya kuruluşunun yapay zekayı benimsemede hızlı hareket etme olanakları olmayabilir. Ancak diğerleri için hemen harekete geçmeye başlamak önemlidir. Gazeteciler daha iyi eğitilmeli ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için yeni başlayanlar ve üniversitelerle çalışmaya başlamalıdır. AI bir heves değil. Kalmak için burada.

Mevcut COVID-19 örneğini ele alalım. Bu, bağlantı kurmak, halkın mahallesini ve sokak sokak veri analizi yapmak ve analiz etmek için halk sağlığı verilerini analiz etme fırsatıdır. AI buna yardımcı olabilir. Ancak bu işi yapmak için iyi eğitilmiş veri muhabirleri gerekir.

AI’nın tehlikelerinden biri de algoritma sapmasıdır. Algoritmalar insanlar tarafından tasarlandığından, her zaman ciddi sonuçları değiştirebilecek önyargılar olacaktır . Ve içeriğin yayınlanmadan önce insan tarafından doğrulanması her zaman hatalara karşı bir koruma olarak kalacaktır.

AI ayrıca, örneğin Reuters ve AFP’den deneyimli gazeteciler tarafından desteklenen sahte videoları (deepfakes) ve sahte haberleri tespit etmek için sistemler geliştirilmesine de yardımcı oldu.

Bu anlamda, haber odalarının dönüşümü daha yeni başlıyor ve Marconi’nin makalesi, medya kuruluşları ve gazeteciler için hayatta kalma senaryolarını tanımlamak için okunması gereken bir şey . Çünkü hepsi bu. Yeni ve ücretli aboneleri çekecek daha iyi işbirliği ve daha iyi içerik elde etmek için haber odalarımızı daha iyi donatmalı ve iş akışını tamamen yeniden düşünmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Araç satışlarında hareketlenme başladı söylentisi yanıltmasın.

Bitcoin dünyası ‘yarıya inmek’ ile karşı karşıya: neler oluyor?