Açık kaynaklı projenizin pazarlamaya ihtiyacı var.

Daha önce canlı, küresel bir açık kaynak topluluğu olmadı. Bu iyi haber. Aynı zamanda kötü haber.

Daha önce canlı, küresel bir açık kaynak topluluğu olmadı. Bu iyi haber. Aynı zamanda kötü haber.
Daha önce canlı, küresel bir açık kaynak topluluğu olmadı. Bu iyi haber. Aynı zamanda kötü haber.

Mühendisler kodlarının kendisi için konuştuğunu düşünmeyi severler fakat öyle değildir. İşte açık kaynaklı projenizi başarılı bir şekilde “pazarlamak”.

Daha önce canlı, küresel bir açık kaynak topluluğu olmadı. Bu iyi haber. Aynı zamanda kötü haber.

Yine de “Kötü”, en yeni açık kaynaklı projenize dikkat etmek isteyen birini bulmayı umuyorsanız. Bu nedenle, projelerini ön plana çıkarmak isteyen geliştiricilerin (ve şirketlerin) yalnızca “M” kelimesine başvurmaları gerekebilir: Pazarlama.

Ama biz geliştiricileriz!

Evet, pazarlama. Biliyorum biliyorum. Mühendisler, önemli olan tek şeyin güzel kod olduğunu düşünmekten hoşlanıyor, Dilbert karikatürünün tasvir ettiği gibi . İçinde bir “pazarlama elemanı” Dilbert’e neden mühendislere daha fazla ödeme yapıldığını, Dilbert’in de yanıt verdiğini, “Belki de mühendisler modern uygarlığın her önemli parçasını tasarlayıp inşa ettiğinden ve yaptığınız tek şey yanlış ifade ettiğinden”. Her ikisine de gereksinim duyduğunuz pazarlama uzmanı tarafından basıldığında Dilbert, “Gerçekten ihtiyacınız yok” diyor.

Keşke. İyi yapılmış bir ürünün kendisini satması uygun bir kurgu, ancak tam da bu – kurgu.

Sadece geçen hafta Microsoft, Windows hesap makinesini açtı . NSA onun Ghidra tersine mühendislik aracı yayınladı . Uber, aşılmaması gereken, merak uyandıran ve açık kaynaklı bir P2P Docker kaydı açtı . Ve bunun gibi. Bunlar geçen hafta kaynaklı projeler açan daha büyük isimlerden bazıları, ancak daha birçok piyasaya sürülen depolar vardı.

Hangisi şu soruyu gündeme getiriyor: Eğer bir açık kaynak kod deposu başlatılır ve kimse farketmezse, bu bir “ses” yapar mı? Önemli mi?

Herkes nerede?

Geçen gün popüler bir açık kaynaklı güvenlik uyum projesinin arkasındaki mühendisle konuşuyordum. Projeye büyük ilgi gördü, işvereniyle (büyük bir Fortune 500 şirketi) güvenlik denetimi ve uyumluluk için başka şeylerin yanı sıra kullanıyordu. Ayrıca, güvenlik araçlarının kalbi olarak önde gelen bir BT otomasyon şirketi tarafından benimsendi.

Bu başarıya rağmen, şirkete duyulan ilgi, projelerde etkin bir şekilde etkinlikleri desteklemesi için bir miktar azaldı. İronik olarak, eleştiri, diğer geliştiricilerin projeye aktif olarak katkıda bulunmadığı yönünde olmuştur. Düşünce, eğer proje yeterince iyi olsaydı “kendini satar” ve geliştiricilerin ona akın edeceği anlaşılıyor.

Hayır!

Bir “pazarlama elemanına” ihtiyacınız var

Oldukça popüler bir açık kaynaklı projenin adı – Linux, Docker, Kubernetes – Ortak noktaları nelerdir? Cevap: Milyonlarca dolara büyük şirketlerden destek (mühendislik ve pazarlama ve diğerleri). Linux, IBM’in nedenini ilerletmek için 1 milyar dolar vaadinde bulunmadıkça büyük bir başarı elde etmedi.

Her projenin bu tür bir desteğe ihtiyacı yoktur, ancak tüm projeler en azından bir miktar pazarlama desteğine ihtiyaç duyar . Bu, TV reklamları veya Google arama reklamları anlamına gelmez. Konuşmak ya da karışmak için konferanslarda görünen mühendisler. Aslında, bir şirketin ücretli bir ürün başlatmak için yapacağı şeyle aynı şeyi yapmak anlamına gelir.

Ürün başarısı sihirli bir şekilde gerçekleşmez. Açık kaynak başarısı da. Zaten çoğu zaman değil. Bu nedenle, başarılı bir açık kaynaklı projenin faydalarını istiyorsanız, harika mühendisliği harika pazarlama ile eşleştirmeniz gerekecektir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Salesforce ve Microsoft

Apple CarPlay’i eski arabanıza kurun.