in

Yeni Volkswagen Golf GTI sürüş incelemesi.

Tabii ki, GTI hakkında nihai bir karar biz kendimiz sürene kadar beklemek zorunda. Ancak GTI bu tür aşırı testlerden geçerken yolcu koltuğunda olmak, bize yaşlı sıcak kapağın ne kadar sofistike olduğuna dair açıklayıcı bir fikir veriyor. Hızlı, bestelenmiş ve kontrollü, hala her GTI.

Bu hikaye için önce geçmişe bakmalıyız. İlk Volkswagen Golf GTI’nin sunulduğu 1976’ya değil – bu hikayeye sayısız kez söylendi. Hikayemiz daha yeni.

Doksanlı yılların ortalarında, Karsten Schebsdat ilk Ford Focus için şasi geliştirdi . Arabayı Blue Oval’ın Lommel, Belçika’daki test pistinde deneyen, sportif sürüş davranışı ve konfor arasında öyle iyi bir uzlaşma sağladı ki, Focus’un Golf Mk5’in çok bağlantılı bir arka aksa sahip olmasının sebebi olduğunu gururla söyledi.

Daha sonra birkaç profesyonel pozisyon ( Porsche’deki 997 GT2 teknik proje yöneticisi dahil ) Schebsdat, Driving Dynamics, Direksiyon ve Kontrol Sistemleri’nin başkanı olarak geniş VW mühendislik ekibinin bir parçası . Başlığı uzun ama işi nokta – yeni modellerin daha hızlı sürmesini ve rekabetten daha iyi idare etmesini sağlamak ve tüm rakipleri yenmek.

Bu bilgi, Schebsdat direksiyon başındayken yeni Golf GTI’nın yolcu koltuğunda olduğumuz için oldukça faydalı . En yeni hot hatch’a ilk gerçek erişimimiz, Wolfsburg yakınlarındaki Heide’deki küçük bir köy için oldukça egzotik görünen Ehra-Lessien test pistinde geliyor. Bu, tüm VW Group otomobillerine, dünyanın dört bir yanındaki showroomlara bırakılmadan önce son rötuşların uygulandığı yerdir. Varacağınız dakikalar içinde bir Bugatti bizi geçerek yarın Skoda , Cupra ve Audi izledi .

Kesin 13: 30’da, test tesisi sadece bizim olur. Schebsdat GTI’yi başlatır ve doğrudan yüksek hızlı ovalin üzerine doğru ilerlerken gaz kelebeğini sabitler. 100mph’yi az yaygara ile vurduk, sonra 125mph, 135mph, 140mph. Yeni GTI, zahmetsizce maksimum 155mph hızına ulaşıyor ve ter atmadan o kadar rahat oturuyor. Daha sonra, hiçbir uyarı olmaksızın, sürüş dinamisti Schebsdat, dört şeritli yüksek hızlı şeridin en sağından en sola doğru keser. 155mph hızında. Peki ya GTI? Kötü. Sallanma yok, sallanma yok, hiçbir şey yok. Dikilmiş olarak kalır.

Bir sonraki egzersiz için Schebsdat’ın evli ve iki çocuğu olduğunu bilmenize yardımcı olabilir; onun bir iş gününün sonunda geri dönmek isteyeceği mutlu bir ev hayatı. Buna rağmen, GTI’yi 140mph’de kasıtlı olarak provoke ederek dengesini bozmaya çalışır. Ancak daha önce olduğu gibi, GTI böyle agresif girdilere tepki vermiyor. “Ne yapabileceği dışında sürücüyü hiç şaşırtmayan, öngörülebilir bir araba yapmak istedik” diyor. Bu kanıtlar üzerinde başarılı olduğu anlaşılıyor.

Tesisin dışına ve Rota 9’a doğru yola çıkıyoruz. Bu, orta köşeyi, kör tepeleri ve çok sayıda çarpımı sıkan dönüşlerle zorlu bir ülke yoludur – ancak GTI düzenli ve sessiz kalır. Yüzeyin ne kadar düzensiz olduğunu sadece prototipimizin kontrol panelindeki hafif gıcırdamadan fark ediyorsunuz.

Yolcu koltuğundan bile, en az virajlarla alttan kaldırılmış gibi görünüyor. Schebsdat bunun kilit bir hedef olduğunu söyledi. Kısmen otomobilin tüm sistemleri arasında daha hızlı ve daha iyi iletişim sağlayan yeni elektronik platformu ile elde edildi.

Önceki GTI’de, uzunlamasına ve yanal dinamikler üzerinde etkisi olan tüm kurulumlar bağımsız olarak çalıştı. Böylece, tekerlek basınç sensörleri, ESP, elektronik fark kilidi ve uyarlanabilir amortisörler bağımsız kontrol ünitelerinden çalışarak kendi başlarına işlerine başladılar. Bugün, tüm sensörler doğrudan yıldırım hızında çalışan merkezi bir işlemciye rapor veriyor. Buna karşılık, otomobilin ‘elektronik’ kararlarını hızlandırır.

Schebsdat agresif direksiyon ve gaz kelebeği girişleriyle köşeden köşeye doğru süpürmeye devam ediyor. Yeni GTI’nin ne kadar sağlam olduğu şaşırtıcı, ancak ekili ve sakat kalıyor. Arabayı henüz kendimiz süremesek de Schebsdat, yeni elektromekanik aşamalı kurulum sayesinde direksiyon geri bildiriminin ve yanıtının iyileştirildiğini söylüyor.

Ve böylece rakamlara. Bazıları GTI’nin ‘sadece’ 242bhp’ye sahip olduğu konusunda biraz hayal kırıklığına uğrayacak – giden araba üzerinde küçük bir gelişme. Bu, anahtar rakiplerinin arkasında hala bir yol, ancak VW’nin dinamikçi 300 bg’den fazla ön tekerlek tahriki ve normal yol lastikleri ile etkili bir şekilde yapılamayacağını iddia ediyor. Ama VW yaklaşacak; TCR’yi yakalayan GTI’nin 295bhp’lik bir versiyonunun bu yıl gelmesi bekleniyor.

Schebsdat, gelecek daha da fazlası var, çünkü GTI Clubsport da geri dönecek. Ford’un bir sonraki Focus RS modelini henüz aşmış olması bir tesadüf mü ? Belki. Görünüşe göre Schebsdat artık doğru takımda.

Model:Volkswagen Golf GTI
Fiyat:29.000 £ (tah.)
Motor:2.0 litre 4 silindirli turbo
Güç / tork:242bhp / 370Nm
Bulaşma:Yedi vitesli çift kavramalı otomatik, önden çekişli 
0-62mph:6.4 saniye
En yüksek hız:155mph
Ekonomi:40mpg (est)
CO2:152g / km (tahmini)
SatılıkYaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Tıbbi görüntülemede Yapay Zekâ teknikleri yanlış tanılara neden olabilir?

Sony parmak izi izleyen sanal gözlük tasarlıyor.