in

Sony parmak izi izleyen sanal gözlük tasarlıyor.

Sony yazılım mühendisleri tarafından hazırlanan bir rapor, şirketin yeni nesil PlayStation denetleyicilerinde kullanılması muhtemel oldukça sürükleyici bir sanal gerçeklik hareket sistemi geliştirdiğini ortaya koyuyor.

VR kontrol cihazları parmak izleme teknolojisini kullanacaktı.

Sony’nin İnteraktif Eğlence bölümünden bir el cihazı olan “El Yaklaşımı Sensörlü Elde Taşınabilir Cihazda El Poz Tahmini için Makine Öğrenme Tekniklerinin Değerlendirilmesi” başlıklı bir makalede, bir oyuncunun ellerinin ve parmaklarının hareketlerini doğru bir şekilde kopyalayan bir kontrolör geliştirdiler.

Parmak izleme uygulamaları genellikle Oculus Quest gibi parmak hareketini yakalayan kameralara dayanmaktadır. Daha yakın zamanlarda, daha doğru hareket tanıma sunan kapasitif yakınlık sensörleri pazara giriyor. Ancak, Sony araştırmacıları Kazuyuki Arimatsu ve Hideki Mori’nin belirttiği gibi, kamera tespiti fiziksel kontrolörlerin varlığı ile engelleniyor ve yakınlık sensörü teknolojisi, henüz bebeklik döneminde, iyileştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor. El hareketini doğru bir şekilde yakalamak zor olmaya devam etti.

Arimatsu ve Daha Fazlası bu boşlukları doldurma mücadelesini üstlendi. 62 gömülü elektrotlu bir prototip el kumandası oluşturdular ve optik izleme sistemi ile eğitim veri setlerini kaydettiler. Her biri değişen el boyutlarına sahip 12 denizin ellerinin hareketlerini yakaladılar.

Arimatsu ve More, ” Sanal alanda elleri kullanarak daha sezgisel etkileşim için parmak izleme yeteneğinin sınırını zorlamayı amaçlıyoruz. ” Dedi. “Yaklaşımımız sadece belirli bir elektrot üzerindeki parmaklara dokunmayı tespit etmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm sensörlerden gelen değerleri kullanarak 3B alanda kapsamlı parmak hareketini öngörüyor. ve kontrolördeki sensörler için uygun mimariyi gösterdiler. “

Gerçekçi ve sürükleyici 3D deneyimler elde etmek için, araştırmacılar geçtiğimiz ay yayınlanan bir raporda, eğri yüzeyin kapasitif bir görüntüsüne ve son başarılara dayanan iki tür ağ mimarisine kıvrımlı sinir ağı yöntemlerini uygulamak için çok boyutlu temsil uyguladıklarını söyledi. bilgisayarlı görüş alanı veri setimizle değerlendirildi. Ayrıca prototipi kullanarak gerçek zamanlı etkileşimli uygulamalar da uyguladık ve VR uygulamalarında parmak kullanarak sezgisel etkileşim olasılığını gösterdik. “

Prototip video, kullanıcının elini ve dijital gösterimini açma ve kapama, sayma, başparmak döndürme, parmakları yayma, barış işareti ve uzanmış başparmak ve pembemsi (telefon görüşmesini simgeleme) gibi çeşitli hareketler yaparak gösterir. Kontrol cihazını kavrayan ve bir nesneyi kaldıran veya atan bir eli tanıyabilir .

Geçen yıl, Sony VR kontrol cihazları için gelişmiş haptikler lisansladı. İtme, çekme, kavrama ve nabız gibi hisleri simüle edebileceklerdir. Bir sonraki Sony denetleyicisi oyun oyuncularının sadece ellerini görmelerine değil, etkileşimde bulundukları çeşitli nesneleri hissetmelerine de izin verebilir.

Ekip, bu teknolojinin sözsüz iletişim uygulamaları gibi oyunun ötesindeki alanlara uygulanabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Yeni Volkswagen Golf GTI sürüş incelemesi.

Sony ilk dahili yapay zekâ görüntü sensörlerini tanıttı.