Yeni Tesla Model Y 2020 incelemesi

Yeni Tesla Model Y 2020 incelemesi.

Burada şık bir tasarıma, temiz bir iç mekana ve etkileyici bir aktarma organına sahibiz, ancak her şeyin bir paket olarak bir araya gelmesinde iyileştirme için alan var; bu açıdan, Model Y tipik bir Tesla’dır. Yine de markanın sıralamasındaki en çok yönlü otomobil ve şimdiye kadarki en büyük hit olma potansiyeline sahip. Ancak Tesla’nın ana kaygısı artan rekabet olmalı. Bu, birçok ana akım rakibinin arabalarına girmeye hazırlandığı bir segmenttir ve Model Y, gelecek yıl Avrupa’da piyasaya sürüldüğünde bir veya iki değil, savuşturmak için birkaç rakip olacaktır.

Tesla bir kez daha ana otomobil üreticileri üzerindeki masaları açmayı hedefliyor – bu kez herkesten önce tam elektrikli bir kompakt crossover satarak .

Model Y mevcut nesil Tesla serisine dördüncü ve son üyesidir. Model 3 sedan ile aynı platforma dayanıyor ve Volkswagen ID.4 , Skoda Enyaq ve Audi Q4 e- tron’un beğenisine karşı yarışacak  – sonunda geldiklerinde. ABD’deki müşteriler şimdi Model Y’lerini alıyorlar, ancak Avrupalı ​​alıcılar 2021’in ortasına kadar beklemek zorunda kalacaklar, çünkü bu kıtanın arabaları firmanın gelecek yazından itibaren Berlin, Almanya’daki yeni Avrupa üretim üssünde inşa edilecek.

Bununla birlikte, Auto Express, mağazada ne olduğunu görmek için ilk Model Y’lerden birinin direksiyonuna geçmeyi başardı.

Model 3 salonu gibi, Model Y menzilin en üstündeki Uzun Menzil ve Performans varyantlarıyla piyasaya sürülüyor , Uzun Menzilli modelden 314 mil vaat edilen bir WLTP menzili ile cezbedilmiş iyi topuklu alıcılara hitap ediyor veya Performans sürümü buraya yönlendirildi.

Ancak daha küçük akü paketlerine sahip tek motorlu, Standart Aralık sürümleri de vaat ediliyor ve bunlar sonunda aralığın başlangıç ​​fiyatını 45.000 £ ‘a düşürebilir. Bu Performans sürümünün maliyeti 60.000 £ ‘dan fazladır.

Tesla herhangi bir güç veya tork rakamı teklif etmiyor, ancak çift motorlu, dört tekerlekten çekişli kurulum, Model 3’lerle aynı, bu da 449bhp’ye baktığımızı gösteriyor. Bununla birlikte, hızlandırdığınızda gerçekten göze çarpan ve Model Y’nin ağırlığını ve boyutunu oldukça iyi maskelemeye yardımcı olan 640Nm civarında bir tork. Gaz kelebeğini döşeyin ve bir şey hemen anlaşılır – Model Y, kendisine kompakt bir SUV adı verilen her şeyi geride bırakıyor .

Zamana karşı, 0-60mph yaklaşık 3,5 saniye sürer, bu nedenle Y Modeline rekabetinden dokunulmaz. Bazı benzin ve dizel rakipleri 150mph maksimum hızını geçebilir, ancak bu büyük ölçüde önemsizdir. Q4 e-tron ve VW ID.4 gibi elektrikli rakiplerin Model Y’nin performans avantajını aşmak için ciddi bir güce ihtiyacı olacak.

Elbette, burada sunulan performansın tadını çıkarmak bir şeydir; onu korumak tamamen farklı bir mücadeledir. Patlayıcı ve anlık gücün tadını çıkarmak için pedal üzerindeki her uzun vuruş için, tam olarak şarj edilmiş bir pilin iddia ettiği 298 milden yaklaşık 15 ila 20 mil kaybolur.

Performans modelinin alıcılarının ödün vermesi gereken bir şey sürüş kalitesidir. Kemik kırıcı olmaktan uzak, ancak en güçlü formundaki Y Modelinin sert bir kenarı var ve yaklaşan Skoda Enyaq’ın kısa tadımızdan, Tesla’nın konforu önceliklendiren sürücülere haklı göstermekte zorlanabileceği açık. her şeyden önce.

Yine de kesinlikle Model Y ile meşgul olduğunuzu hissediyorsunuz. Aracın ağırlığına rağmen, şasiden gelen yoldan net ve kesin mesajlar var, ancak direksiyon doğrudan olduğunda, his direksiyondan çok önce duruyor. Model 3 ile karşılaştırıldığında, daha yüksek ağırlık merkezinin farkındasınız, ancak Model Y kesinlikle vücut X’den daha dengeli ve çeviktir , az vücut silindiri ve bol kavrama ile.

Dört tekerlekten çekiş kurulumu da yol performansı için orada değil. Tesla, Y Modeline asfalttan biraz yetenekle, off-road destek özelliğiyle enjekte etmeye çalıştı. Bu, güç dağıtımını mükemmel olmayan yüzeylerde dengede tutmak için hızlı gaz tepkisini yumuşatır, ancak Model Y’yi iyi niyetli bir off-roader’a dönüştürmek için uzun bir yoldur.

Frenlere gelince, Model Y’yi sürekli olarak durduracak kadar güçlü hissediyorlar, ancak fren geri kazanımı varsayılan olarak maksimuma ayarlandı. Bazı sürücüler bunu sevmeyecek ve istedikleri ayarları seçmek için 15 inçlik mükemmel merkezi dokunmatik ekrana dalmak zorunda kalacaklar.

Model Y’nin Model 3 ile paylaştığı sadece platformu değil; bileşenlerinin üçte ikisine kadar salondan alınır, bu yüzden iki otomobilin iç mekanları çok benzer. Gerçekten yeni bir özellik yok; daha büyük bir panoramik çatı ve elektrikli bir bagaj kapağı, yeni iç renk veya trim seçenekleri olmadan tek gerçek not değişimidir.

Temiz, ancak seyrek bir kabin, dev dokunmatik ekran ile öne çıkan tek şey. Kabinde, direksiyon simidi, kapılar ve çatıdakiler dışında neredeyse hiç fiziksel düğme yok. Neredeyse her şey dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilir, bu yüzden neyse ki her zamanki gibi kullanmak için keskin ve kaygan. Ancak, tüm potansiyel alıcılara hitap edecek bir kurulum değil.

Model 3’ü ürkütücü şekilde yansıtan sadece tasarım ve teknoloji değil – Model Y’nin kabini de kalite ile uyumludur. Sonuç olarak, sergilenen bazı plastikler, ahşaplar ve deriler premium SUV’de beklediğiniz gibi hissetmiyor. Tesla’nın BMW ve Audi’nin bu fiyata üretebileceği ürünlere rakip olabilmek için kaliteyi hedeflemesi gerekiyor; şu anda yolun biraz daha ortalarında. Ancak işler sadece gelişebilir; sonuçta bu ilk hatlardan biri.

Yine de Y Modelinin boyutları Model 3’teki şeyleri sarsar. Daha geniş, daha uzun açıklıklar sayesinde içeri girmek ve çıkmak çok daha kolaydır. Daha büyük pencereler daha iyi görüş ve daha parlak, daha havalı bir kabin anlamına gelir. 4.750 mm’de Model Y, Model 3’ten biraz daha uzundur ve arka koltuktaki yolcular için alan geliştirir. Tavan boşluğu da yükseldi, ancak muhtemelen arkadaki kompakt SUV sınıfının daha sıkı tarafında.

Bagaj da çok gelişmiştir ve bagaj kapısı, Model 3’ün oluğu yerine geniş bir kapak oluşturmak için çatıdan menteşelidir. Bununla birlikte, mühendisler için üçüncü bir sıraya uymaları oldukça zor görünüyor – yakın gelecekte yedi koltuklu bir Model Y yapma sözü verildi.

Model:Tesla Model Y Performansı
Fiyat:61.000 £ (tah.)
Motor:75kW akü, çift elektrik motoru 
Güç / tork:449bhp / 640Nm (tahmini)
Bulaşma:Tek hızlı otomatik, dört tekerlekten çekiş
0-60mph:3,5 saniye (tahmini)
En yüksek hız:150mph (est)
Aralık:470 km (WLTP)
CO2:0g / km
Satılık2021

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Carnegie Mellon yazılımı matematiği resimlere dönüştürüyor.

Raspberry Pi 4 8GB ve 64 bit işletim sistemini tanıttı.