in

Raspberry Pi 4 8GB ve 64 bit işletim sistemini tanıttı.

Pi 4, bir yıl önce 1GB, 2GB veya 4GB RAM seçenekleri ile piyasaya sürüldü ve yeni sürüm neredeyse aynı yapıda. Tek önemli değişiklik, daha yüksek RAM taleplerini karşılamak için güç kaynağı bileşenlerinin yeniden konumlandırılmasıdır.

Yükseltmenin uzun zamandır beklenen duyurusunu yaparken, Pi yetkilileri geçen Haziran ayında yayınlanan Pi 4 kullanım kılavuzundaki 8GB kapasiteye erken referansını onayladı.

Raspberry Pi blogunda geçen hafta çıkan haberlere göre, “1GB, 2GB ve 4GB varyantlarıyla piyasaya sürülüyor olsak da, o noktada bile 8GB Raspberry Pi 4 olasılığını göz önünde bulundurduk.” “Mevcut olmayan ürünün hem Başlangıç ​​Kılavuzu’na hem de uyumluluk broşürüne girdiği fikrine çok hevesliydik.”

Raspberry Pi 4’ün BCM2711 yongası, 16GB’a kadar RAM’i işlemek için üretildi, ancak 2019 lansmanında 4GB’ın ötesinde soğuk tutamak hafızasına sahip olan gerekli LPDDR4 SDRAM paketi mevcut değildi. Micron o zamandan beri gerekli parçayı inşa etti.

Ahududu, kartı yeniden tasarlamak, kartın sağ tarafından bir anahtar modu güç kaynağını çıkarmak ve USB-C güç konektörünün yanına yeni bir anahtarlayıcı takmak için birkaç ay gerekiyordu. COVID-19 nedeniyle Uzak Doğu’dan indüktörlerin dağılımına yapılan kesintiler nedeniyle daha fazla gecikme yaşanmıştır.

8GB Pi 4 75 dolara satılıyor.

Geçen hafta ayrıca, kullanıcıların genişletilmiş bellekten tam olarak yararlanabilmeleri için kendi 64 bit işletim sistemi görüntüsünün bir beta sürümü yayınlandı. Yeni bir isim olan işletim sistemi Raspberry Pi OS, 32 bit sürümünde bulunan aynı uygulama kümesini içerir. Beta olmayan işletim sistemlerini tercih eden kullanıcılar 64-bit işlevsellik için Ubuntu ve Gentoo kullanabilir.

Pi 4, dört çekirdekli Cortex-A72 1.5GHz ARM yongası, iki HDMI çıkışı, USB 2.0 ve USB 3.0 bağlantı noktaları ve gigabit Ethernet’e sahiptir.

Ahududu Vakfı, ek hafızanın daha büyük projeler için daha fazla güç talep eden kendileri için değerli olduğunu kanıtladığını söyledi.

” Güçlü bir kullanıcıysanız, büyük yazılım parçalarını derlemek ve bağlamak ya da ağır sunucu iş yüklerini çalıştırmak ya da bir kerede daha fazla tarayıcı sekmesi açmak istiyorsanız,” dedi Raspberry blogu ” kesinlikle sizin için Raspberry Pi. “

Geçen ayın başlarında, Raspberry 12.3 mega piksel Sony arkadan aydınlatmalı sensör kamera kartına sahip değiştirilebilir bir kamera sistemi başlattı. Anakart 50 $, 10 megapiksel C mount lens ek 50 $.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Yeni Tesla Model Y 2020 incelemesi

Hidrojen arabaları elektrikli araçların yerine geçemez.