in

Yeni DDR5 SDRAM standardı performans artışı

Programın iki yıl gerisindeydiler ancak bellek teknolojisi geliştirme ve standardizasyonunu denetleyen endüstri grubu nihayet yetkililerin yeni DDR5 SDRAM standardına ilişkin özelliklerini açıkladı.

JEDEC Katı Hal Teknoloji Birliği Salı günü yayınlanan bir rapor olduğumu söyledi, yeni bellek özellikleri geliştiricilere iki kat daha fazla performans gücü ve daha düşük güç tüketimi sağlayacak.

Önemli iyileştirmeler arasında, eski standart altında 16 gigabayttan 64 gigabayta kadar maksimum kalıp yoğunluğunun dört katına çıkması olacak. Her DIMM, yalnızca tek bir 64 bit kanal yerine iki 32 bit bellek kanalını işleyebilir. Her bir banka birbirinden bağımsız çalıştığı için, patlama uzunluğu iki katına çıkarılabilir ve daha fazla verimlilik elde edilebilir. DDR5 SDRAM, DDR4 SDRAM’ın yalnızca bir işlem gerçekleştirmesi ile aynı anda iki 64 baytlık işlem gerçekleştirebileceği anlamına gelir.

Ayrıca güç tüketimi taleplerini iyileştirmek entegre bir voltaj regülatörü olacaktır. Bu tür düzenleyiciler daha önce anakartlarda bulunuyordu. Yeni spesifikasyon, üreticilerin, DIMM’lerin sayısını son sistemlere yerleştirmek için gerektiği kadar regülatör kullanmasını sağlar. Bu, maliyeti düşürmeli ve anakartların tasarımını basitleştirmelidir. Her DIMM kendi voltaj regülasyonunu sağlarken, JEDEC bu yaklaşımı “kullandıkça öde” olarak adlandırır.

Yine de, DDR4 için 1,2 volt ile karşılaştırıldığında, biraz daha düşük güç tüketimi olan 1,1 volt ile güç verimliliğinde ne kadar iyileşme sağlanacağı belirlenecektir. DDR4 spesifikasyonları önceki sayılar üzerinde DDR3 için 1.5 volt ile karşılaştırıldığında 0,3 volt, 1,2 volt iyileşti.

Maksimum veri hızlarına gelince, DDR5 6.4 Gbps’yi işleyecek ve DDR4 standardını iki katına çıkaracak, ancak pazara ulaşan ilk modüller 4.8 Gbps ile sınırlı olacak.

Veri Platformları Grubu başkan yardımcısı Intel’den Carolyn Duran, “JEDEC’in DDR5 standardının yayınlanmasıyla DDR performans ve yeteneklerinde yeni bir döneme giriyoruz.” Dedi. “DDR5, ilk kez yapay zeka ve yüksek performanslı hesaplama taleplerini karşılamak için yeni bir teknolojinin başlangıcında yüzde 50 bant genişliği atlaması sağlayarak bellek kapasitesinde büyük bir atılım yapıyor.”

DDR5 spesifikasyonlarına sahip ilk tüketici ürünlerinin 2021’de bir süre montaj hatlarını piyasaya sürmesi bekleniyor.

300 üye şirketin temsilcilerinden oluşan JEDEC, yoğun bulut ve kurumsal veri merkezi uygulamalarının artan performans taleplerini kabul ettiğini söyledi.

Grubun çabaları “sistem gereksinimleri, üretim süreçleri , devre tasarımı ve simülasyon araçları ve test de dahil olmak üzere endüstrinin tüm yönlerini ele alan ve geliştiricilerin çok çeşitli teknolojik uygulamaları geliştirme ve geliştirme yeteneklerini büyük ölçüde artıran bir standartla sonuçlandı. JC-42 Bellek Komitesi başkanı ve Montage Technology’nin başkan yardımcısı Desi Rhoden, “dedi.

“Tasarımında uygulanan birkaç yeni performans, güvenilirlik ve güç tasarrufu modu ile DDR5, yeni nesil teknolojileri desteklemeye ve etkinleştirmeye hazır” dedi.

Micron’daki Teknik Personel kıdemli üyesi ve JEDEC Yönetim Kurulu üyesi Frank Ross, “DDR5 standardı, verileri içgörüye dönüştürmek için gereken yeni nesil bilgi işlemin sağlanması için sektöre ana bellek performansında kritik bir ilerleme sunuyor. bulut, kurumsal, ağ, yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka uygulamaları arasında. “

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Böcekler için GoPro

Yeni Kia XCeed PHEV 2020 incelemesi