in

Virüs erken uyarı sistemi olarak giyilebilir teknoloji

Fitbit veya Apple Watch’unuz semptomların başlamasından önce bir koronavirüs enfeksiyonu tespit edebilir mi?

Araştırmacılar giderek bu cihazlara ve diğer giyilebilir cihazlara ölümcül virüs için olası bir erken uyarı sistemi olarak bakıyorlar .

Geçen ay, Batı Virginia Üniversitesi Rockefeller Nörobilim Enstitüsü’ndeki bilim adamları, giyilebilir bir fitness ve aktivite izleyicisi olan Oura halkasını kullanarak üç güne kadar COVID-19 semptomlarını tespit edebilecek bir dijital platform oluşturduklarını söyledi .

Araştırmacılar tarafından geliştirilen bir uygulama, üniversiteye göre ateş, öksürük, solunum güçlüğü ve yorgunluk gibi COVID-19 ile ilgili semptomların başlangıcını tahmin etmek için yapay zeka kullanıyor.

Araştırmacılar, sistemin henüz semptom göstermeyen insanlarda enfeksiyon ipuçları sunabileceğini ve ölümcül salgının tespit ve kontrol altına alınmasındaki sorunlardan birinin ele alınmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Ayrı bir şekilde, Scripps Araştırma Enstitüsü 30.000’den fazla kişiyi kaydetti – ve çok daha fazlasını hedefliyor – benzer bir çalışmada, COVID-19 ile “presemptomatik” ve asemptomatik kişileri bulmak için giyilebilir cihazları kullanmayı amaçlıyor.

Scripps araştırmacıları, daha önce Ocak ayında İngiliz gazetesi The Lancet’te yayınlanan bir çalışmada, giyilebilirlerin influenza öngörmedeki değerini daha önce göstermişlerdi .

Araştırmaya öncülük eden bir Scripps epidemiyoloğu Jennifer Radin, erken belirtiler, cihazların “presemptomatik ancak hala bulaşıcı insanları tanımlama potansiyeline sahip olduğunu” gösteriyor.

Gönüllüler aranıyor

Radin, araştırmayı tartışan çevrimiçi bir konferansta, giyilebilir kişilerin semptomların başlamasından önce “viral bir hastalığa yakalandığınızı gösteren ince değişiklikleri” tespit ettiğini söyledi .

Scripps araştırmacıları, giyilebilir verilerin sıcaklık kontrollerinden daha güvenilir olabileceğini göstermeyi umduklarını söylüyor.

Radin, “COVID ile gelen insanların yüzde kırkının ateşi yok” dedi. “Bu, sıcaklık kontrolünden daha iyi olan insanları taramak için kullanılabilecek bir şey.”

Örneğin, kalp atış hızının dinlenmesi iyi bir göstergedir çünkü bir enfeksiyondan önce normalde tutarlıdır ve çoğu giyilebilir cihaz tarafından doğru bir şekilde ölçülebilir.

Radin, “Bu değişiklikleri (kalp atış hızında) birisinin ateş geliştirmeye başlamadan dört gün önce görüyoruz.” Dedi.

Scripps enstitüsü müdürü Eric Topol, giyilebilir cihaz kullanma fikrinin umut verici olduğunu söyledi, çünkü “100 milyondan fazla Amerikalı, araştırmacılar için önemli veriler sağlayabilen, ancak iyi sonuçlar elde etmenin” büyükleşmeye bağlı olduğunu belirtti sayıları “araştırmaya dahil etmek.

Bu arada California sağlık teknolojisi kuruluşu Evidation, ABD hükümetinden ve Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan fon alarak, koronavirüs ile sözleşme yapma riski yüksek olan 300 kişinin giydiği giyilebilir cihazlardan erken uyarı algoritması üretmek için bir projeye başladı.

Evidation’un kurucu ortağı ve baş veri bilimcisi Luca Foschini, araştırmanın “insanların COVID-19 ile ne zaman ve nerede sözleşme yapabileceğini daha etkili bir şekilde belirlemeyi ve potansiyel olarak yayılmayı sınırlamak ve sonuçları izlemek için gerçek zamanlı müdahaleleri mümkün kılmak” amaçladığını söyledi.

Benzer bir araştırma Almanya’da da sürüyor.

Rekreasyondan ilaca

Son araştırmalar, başlangıçta fitness ve rekreasyon kullanımları için geliştirilen bazı giyilebilir cihazların önemli tıbbi araştırmalara nasıl uyarlanabileceğini vurgulamaktadır.

Apple, akıllı saatinin kalp problemlerini nasıl tespit edebileceği konusunda çalışmalara başladı. Ve Fitbit, kanser, diyabet, solunum ve diğer sağlık sorunları hakkında araştırma yapmak için 500 farklı proje ile çalışıyor.

Bilim adamları, giyilebilir cihazların vücut ısısı, kalp ve solunum hızları, uyku ve aktivite düzenleri ve teşhis araçları olarak kullanılabilecek diğer göstergeler hakkında veri sağlayabileceğini söylüyor.

Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, Nisan ayında, Scripps ile işbirliği içinde, COVID-19 ve diğer hastalıklar için giyilebilir ürünler üzerine araştırma yapma planlarını açıkladılar.

Stanford Tıp Fakültesi Genetik Başkanı Michael Snyder, “Akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar günde çok, birçok ölçüm yapıyor – en az 250.000, bu da onları bu kadar güçlü izleme cihazları yapan şey,” dedi.

Snyder, bu cihazların kalp atış hızları , cilt sıcaklıkları veya fizyolojilerinin başka bir kısmı enfeksiyon sinyalleri veya başka bir rahatsızlık olduğunda kullanıcıları uyarabileceğini söyledi .

“Bu koklama alerjileri mi yoksa hastalanıyor muyum?” Diye merak edebilirsiniz. Bu algoritmalar, vücutlarının bir enfeksiyonla savaşması durumunda insanların evde kalıp kalmayacaklarını belirlemelerine yardımcı olabilir “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Giyilebilir teknoloji; giysiler üzerine basılan biyoaktif mürekkepler

Yeni Honda Jazz 2020 incelemesi