Raspberry Pi 4 artık OpenGL ES 3.1 uyumlu

Raspberry Pi 4 Model B, Khronos’un test paketini geçti, yani artık en yeni olmayan OpenGL ES sürümüyle uyumlu.

Raspberry Pi 4 Model B, Khronos’un test paketini geçti, yani artık en yeni olmayan OpenGL ES sürümüyle uyumlu.

Pi 4 Model B geçtiğimiz Haziran ayında OpenGL ES 3.0 grafik API’sını destekleyen bir Videocore VI GPU ile Broadcom BCM2711 SoC paketini piyasaya sürdü.

Bu ayın başlarında, Khronos’un OpenGL ES 3.1 ile resmi olarak uyumlu cihaz listesine Pi 4 Model B eklendi .

OpenGL ES, geliştiricilerin 2D ve 3D grafikler oluşturmasına yardımcı olan popüler bir API’dir. Yazma olarak, OpenGL ES’nin en son sürümü 3.2’dir – yani Pi 4 Model B biraz geride. Ancak, şimdi odak Vulkan’a kayıyor.

Vulkan, çok çekirdekli işlemcilerin daha iyi kullanılmasıyla gelişmiş güç verimliliği ve performans sağlayan OpenGL ES’nin bir evrimi olması için tasarlanan yeni ve parlak bir grafik API’sidir.

Pi Vakfı, Pi 4 için Vulkan desteği üzerinde çalışmaya başladı ve “Merhaba dünya!” Olarak kabul edilen temel üçgen demosuna ulaştı. grafik programlama.

Gitmek için hala uzun bir yol var ve Vulkan’ın Pi’deki geliştirme çalışmaları Igalia adlı bir İspanyol firmaya dışarıdan tedarik ediliyor.

Raspberry Pi’nin yaratıcısı ve Pi Vakfı’nın kurucusu Eben Upton, Pi’deki Vulkan desteği hakkında şunları söyledi: “Lastik tekmelemeye uygun bir şeyimiz olduğunda talimatlarla başka bir yazı yapacağız. Muhtemelen altı ay kadar. ”

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

YENİ CHEVROLET COLORADO AÇIKLANDI

Android 11 Uygulama Uyumluluğu Modu