OpenAI güçlü metin oluşturucuyu yayınladı.

OpenAI güçlü metin oluşturucuyu

Yapay zeka laboratuvarı OpenAI , doğal dil işleme için yeni ve güçlü bir sinir ağını halka sınırlı bir şekilde sunabileceğini duyurdu.

Elon Musk tarafından kurulan ve son zamanlarda Microsoft’tan 1 milyar dolarlık bir hibeyle desteklenen laboratuvar, insanlar tarafından yazılanlardan neredeyse ayırt edilemeyen okunabilir pasajlar oluşturan metin jeneratörleri tasarladı .

OpenAI’nin makine öğrenimi yaklaşımı, web’den devasa miktarda veri çıkarır ve daha sonra hangi harflerin veya kelimelerin yazılacağını gerçekçi bir şekilde tahmin etmesini sağlayan istatistiksel modeller için analiz eder.

Kullanıcılar bir kelimeyi veya kelime öbeğini veya daha uzun metin parçacıklarını jeneratöre beslediğinde, ikna edici şekilde insani bir metinle kelimeleri genişletir. Sonuçlar, hikayeler oluşturmak, okuduğunu anlama alıştırmalarıyla mücadele etmek, soruları cevaplamak , tezleri özetlemek, hatta satranç oynamak, matematiksel problemleri çözmek veya metin tabanlı Zindan senaryoları oluşturmak için kullanılabilir.

GPT-3 olarak adlandırılan metin üreticisi, web yayınlarının ve dijital kitapların taranmasından toplanan yaklaşık trilyon kelimeden oluşan büyük bir veritabanına dayanıyor. Microsoft, proje için yüz binlerce işlemci içeren bir süper bilgisayar üretti.

Program, gerçek pasajlar ve kurgu eserleri yaratma konusunda yeterlidir. Aslında metin üreticisinin erken bir versiyonu, orijinal metni yaratmada o kadar iyiydi ki, yaratıcıları arasında endişelerini dile getirdi, web’de yanlış haber hikayeleri yaymak veya tüketicileri kandırmak için şemalara girmek gibi zararlı amaçlarla kullanılabilir. sahte çevrimiçi sohbetler.

Bu endişeler Şubat 2019’da OpenAI’nin erken sürümü yayınlamak için alışılmadık bir adım atmasına yol açtı, GPT-2, potansiyel yanlış kullanım korkusu nedeniyle tehlikeli olabilir.

O zaman OpenAI politika direktörü Jack Clark, “Ne yapabileceklerini ve yapamayacaklarını öğrenmek için deneyler yapmalıyız.” Dedi. “Eğer bir modelin tüm yeteneklerini tahmin edemezseniz, ne yapabileceğini görmek için model vermelisiniz. Kötü niyetli olarak ne yapabileceğini düşünmekte bizden daha çok insan var.”

Program sonunda halka duyuruldu ve OpenAI’nin en büyük korkuları hiç gerçekleşmedi.

Artık daha yeni GPT-3, sınırlı sayıda kaynağa ticari kiralamaya sunulacak.

OpenAI raporuna göre GPT-3, GPT-2’den yaklaşık 100 kat daha güçlü, testlerde takdire şayan bir performans sergiledi. Kelime boşluklarını doldurmayı, “anında akıl yürütmeyi” ele almayı ve 500 kelimeye kadar kompozisyonlar oluşturmayı gerektiren okuma sıkıştırma egzersizleri ile uğraştı.

Google, bu teknolojiyi karmaşık arama sorgularını işleyen algoritmalarına uyguladı. Microsoft, programı dilbilgisi denetleme işlevlerini sürekli iyileştirmek için Office ürünlerinde kullanır.

OpenAI hala sahte haber bültenleri oluşturma, spam ve kimlik avı gibi kötüye kullanımlardan endişe duyuyor. Çevrimiçi makaleleri, “Taciz, spam, radikalleşme veya astroturfing [bir mesajın arkasında kimin maskelemesi] gibi açıkça zararlı kullanım durumları için API erişimini sonlandıracağız. Ancak, mümkün olanın tümünü tahmin edemeyeceğimizi de biliyoruz. Bu teknolojinin sonuçları, bugün genel kullanılabilirlik yerine özel bir beta [test sürümü] ‘nde kullanıma sunuluyor. “

GPT-3 API’sine erişim yalnızca davetiyedir. Erken kullanıcılar arasında doğal dil web arama şirketi Algolia, ruh sağlığı sosyal ağ Koko ve yapay zeka chatbot “arkadaşı” yaratıcısı Replika vardır.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yeni Mazda MX-30 2020 incelemesi.

Apple bazı mağazaları yeniden kapatıyor.