in

Yeni Mazda MX-30 2020 incelemesi.

Mazda MX-30, çok mütevazı yelpazesi ile başa çıkabiliyorsanız, harika bir fiyat etiketine sahip şık bir elektrikli araçtır. Ancak, otomobilin çekiciliği, tek bir şarjla ne kadar ileri gidebileceğinde yatmıyor. Bunun yerine alıcılar, makul para için Mazda’nın yüksek kaliteli hissi ile sallanacak. Rakip elektrikli araçlarla karşılaştırıldığında nispeten hafif ağırlığı sayesinde sürüş de iyidir.

Mazda , elektrikli arabalar konuşurken aklınıza gelen ilk otomobil üreticisi değil . Rakipler tamamen elektrikli gelişimlerini desteklemek için kendi üzerlerine düşerken, şiddetle bağımsız Japon markasının ana önceliği benzinli motorun mükemmelliği olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, elektrikli otomobil lobisini MX-30 ile eğlendirmenin zamanı geldi .

Yeni gelen Tesla Model Y ve Volkswagen ID.4 için rakip olarak düşünebileceğiniz tamamen elektrikli kompakt bir SUV . Bununla birlikte, bu araçlardan tamamen farklı bir teori ile yaratılmıştır.

Basitçe söylemek gerekirse, Mazda endüstride ortaya çıkan pil ve menzil silah yarışlarıyla ilgilenmiyor. Güç paketi sadece 35.5kWh boyutunda ve tek bir şarjdaki maksimum menzil 124 mil, çoğu rakibin neredeyse iki katına çıkacağı bir rakam.

Mazda’nın teorisi, elektrikli otomobil akülerinin üretimi kirli olduğu için sıfır emisyonlu sürüşün getirdiği faydaların çoğunu geri alıyor. Ayrıca, genellikle bir arabanın sürüş şeklini bozan ağırdırlar ve pahalıdırlar, bir EV’yi satın almayı olması gerekenden daha zor bir karar haline getirir. Bir uzlaşma olarak Mazda, MX-30’un daha küçük pilinin bu sorunları çözdüğüne inanıyor. Araştırmalar, otomobilin hedef müşterilerinin yüzde 95’inin günde 60 milden daha az sürdüğünü tahmin ediyor ve bu düşünce ile 124 mil menzil yeterli olmalı.

MX-30’un ana satış noktası tasarımıdır. Arka menteşeli arka kapılar RX-8 spor otomobilinin başını sallarken, göz alıcı bir dokunuş iken, Mazda serisindeki diğer hiçbir şeye benzemiyor. Pratikte havalı görünmenin özünü çivilerler, ancak arkaya girmenin hafifçe tehlikeye girdiği anlamına gelir ve arka pencereleri açamazsınız.

Önde olsa, işler harika. Kabin rahat, modern görünüyor ve hissediyor ve teknoloji de keskin. İklim ayarları için dokunmatik ekran kontrolleri herkes için olmayacak, ancak merkezi sekiz inç bilgi eğlence ekranı gördüğümüz her şey kadar iyi, hızlı yanıt veriyor ve Apple CarPlay ve Android Auto ile donatıldı .

Hareket halindeyken, Mazda’nın MX-30’a sessizliği kırmak ve bu elektrikli SUV’yi sürmek için doğal hissettirmek için sentetik bir motor sesi verdiğini fark edeceksiniz. Bastığınız zaman, bunun benzin kafalarının kolayca alışabileceği bir EV olduğu açıktır.

Küçük pil, elektrikli SUV rakipleriyle karşılaştırıldığında 1,6 tonun biraz üzerinde nispeten hafif olduğu anlamına geliyor ve bu da MX-30’un sürüşü için son derece faydalı. Direksiyon iyi ağırlıklandırılmış ve hassastır, frenleme hissi doğaldır ve süspansiyon kurulumu akü ağırlığından ödün vermez. Sonuç, sadece iyi sürmekle kalmayıp aynı zamanda iyi işleyen bir EV’dir. Otomobilin köşelerde çekilmesinde belirgin bir ağırlık yokluğu var ve aşırı pil kütlesi otomobilin yavaşlamasını geciktirmeden düzgün bir şekilde durma noktasına geliyor. Çoğu EV’de olduğu gibi, fren rejenerasyonunun gücü, direksiyon simidine monte edilmiş kürekler kullanılarak anında değiştirilebilir.

Elektrikli tahrik sistemi biraz ezici. 143bhp ve 271Nm torkla, daha hızlı elektrikli otomobiller var ve MX-30, çoğu EV’nin acil aciliyeti ile gerçekten atlamıyor. Daha mütevazı bir benzinli veya dizel SUV gibi hissediyor ve 0-62mph süresi 9.7 saniye, elektronik olarak 87mph ile sınırlı.

Şarj teknolojisi diğer birçok modern EV ile karşılaştırılabilir. MX-30, 50kW hızlı şarjı destekler ve bu küçük pil, yaklaşık yarım saat içinde yüzde 80’lik bir şarjın mümkün olduğu anlamına gelir. Orta tahrikli bir pit stop ile, bunu çoğunlukla amaçlandığı gibi bir banliyö arabası yerine daha uzun menzilli bir EV olarak kullanabilirsiniz.

Mazda, hükümet teşviklerinden sonra 2021 yılında 500,495 £ ‘dan 500 First Edition otomobil satacak. Bu, maksimum menzilde yaptığınız uzlaşmanın MX-30’un fiyatı ile dengelendiği anlamına gelir, bu da tam seri ortaya çıktığında daha da düşük olacaktır.

Model:Mazda MX-30 Birinci Baskı
Fiyat:£ 27,495 (devlet hibesi dahil)
Motor:Elektrik motoru, 35.5kWh pil
Güç / tork:143bhp / 271Nm
Bulaşma:Tek hızlı otomatik, önden çekişli
0-62mph:9.7 saniye
En yüksek hız:87mph (sınırlı)
Aralık:124 mil
Satılık2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Google, Fransa’da 56 milyon dolarlık para cezasına itirazda bulundu.

OpenAI güçlü metin oluşturucuyu yayınladı.