.NET çekirdek API’sinin sınırlamaları nelerdir?

Dünyadaki çoğu şeyde olduğu gibi, dezavantajları da var. .NET (dotnet), Windows için özel olarak tasarlanmıştır, ancak kullanımı yalnızca ticari ve endüstriyel amaçlı uygulamalar oluşturmakla sınırlıdır; çünkü kurumsal kullanım intranet uygulamalarını Windows Server’da barındırarak Windows tabanlı iş istasyonlarını kullanır.

On yıldan uzun bir süredir, .NET framework Microsoft yığın geliştiricilerinin kod yazdığı ana platform olmuştur. Çerçeve, bir e-ticaret mağazası geliştirmeye geldiğinde çok popülerdir Her türden uygulamayı oluşturmak için uygun ve zengin özelliklere sahip tam bir araç setine sahiptir. 

Dünyadaki çoğu şeyde olduğu gibi, dezavantajları da var. .NET (dotnet), Windows için özel olarak tasarlanmıştır, ancak kullanımı yalnızca ticari ve endüstriyel amaçlı uygulamalar oluşturmakla sınırlıdır; çünkü kurumsal kullanım intranet uygulamalarını Windows Server’da barındırarak Windows tabanlı iş istasyonlarını kullanır. 

Geride kalan  .NET temel özelliklerine ve daha iyi grafiksel kullanıcı arabirimiyle yerel uygulamalar oluşturma özelliğini nasıl etkinleştirebileceğinize bir bakalım.

Çapraz Platform Ses Çalma ile ilgili sorun

.NET framework, Windows makinelerinde yerel ses çalmak için farklı kütüphanelerle birlikte gelirken, .NET çekirdeğinde böyle bir yetenek yoktur. Bu, sesin farklı işletim sistemleri için farklı tasarlandığını gösterir, ancak farklı Windows sürümü bu soruna yol açan aynı API kümesini kullanır  . Linux hakkında konuşurken, bir ses dosyasının içeriği için Linux’ta standart ses mimarisi vardır. Bu, Microsoft geliştiricilerin bu özelliği .NET çekirdeği dışında bırakmaya karar vermelerinin nedenlerinden biri olabilir.

Yardım için NodeServices

Ses çalma özelliğini uygulamanın en basit yolu, diğer programlama teknolojisinden yardım almaktır. .NET çekirdeğinin temel kurulumunda, yalnızca platformun kullanılabilmesini sağlayan en temel işlevleri içermeniz gerekir. NuGet’in yardımıyla başka işlevler ekleyebilirsiniz, ancak yeni bir sürüm olduğundan pek fazla paketle gelmez. ASP.NET çekirdek bileşenlerine bağlı olan kütüphaneler, web’de barındırılan uygulamalar geliştirmek için kullanılır.

İşletim sisteminizde GUI’yi etkinleştirin

Kullanıcıların .NET çekirdeğini kaçırdığı bir diğer önemli özellik ise grafiksel bir kullanıcı arayüzüdür. Metinsel girdi ve çıktı yardımı ile etkileşimde bulunmak için mobil veya masaüstü olsun, hemen hemen her yerel uygulamada mevcut olan bir şeydir . Çekirdeğe kıyasla, .NET framework, Windows Presentation Foundation, Universal Windows Platformu ve Windows Formunda GUI ile yerel uygulamalar oluşturmanın farklı yollarını kullanır  . Bunların her biri yalnızca Windows’ta çalıştığı için .NET çekirdeğinde bulunmuyor. Bu teknolojiler .NET çekirdeğine aktarılmadığından, bir GUI ile yerel uygulamalar oluşturamazsınız.

Öndeki yol

.NET çekirdeğindeki kod, Windows, Linux veya Mac gibi herhangi bir işletim sisteminde çalışabilir. Nispeten yeni ve taze olan, diğer platformlardan daha fazla kitaplık içermez ve iş açısından kritik bir işleve sahip olma özelliğinin eksik kalması ihtimali vardır. 

.NET çekirdek geliştiricileri, işletim sisteminden bağımsız bir platform olan node.js işlevlerinden yararlanmak için NodeServices’i oluşturdu. Bu kütüphanenin bir .NET Core uygulamasındaki sesi node.js. yardımı ile çalmak için nasıl kullanılabileceğini gördük. Bu nedenle, .NET çekirdeğinden eksik olan ortak işlevleri tanımlayın ve daha gelişmiş bir deneyim kazanmasını ve ününüzü geliştirmesini sağlamak için uygun bir kitaplık yazın. 

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Talep Tahmini – 2020

Web Tasarım Örnekleri | 2020