in ,

Kablosuz Ağ Güvenliğinin Temelleri

Bir çoğumuz, kablosuz ağların rahatlığına sahip olduğumuz için çok mutluyuz, çünkü çok güvensiz olduklarını göz ardı ediyoruz. Örneğin, kablolu bir ağda, doğrudan ağa bağlı olmanız gerekir. Ancak, kablosuz bir ağda – bağlantının bir radyo sinyaliyle sağlandığı yerlerde – yayın mesafesindeki herkes ağa erişebilir.

Bir çoğumuz, kablosuz ağların rahatlığına sahip olduğumuz için çok mutluyuz, çünkü çok güvensiz olduklarını göz ardı ediyoruz. Örneğin, kablolu bir ağda, doğrudan ağa bağlı olmanız gerekir. Ancak, kablosuz bir ağda – bağlantının bir radyo sinyaliyle sağlandığı yerlerde – yayın mesafesindeki herkes ağa erişebilir.

Bundan da öte, kablosuz bir ağa izinsiz giriş yapanlar yalnızca insanları gözetleyemezler, ancak bunu engellemek için bir güvenlik yoksa, ağ etkinliğine müdahale edebilir ve bozabilirler. Bu özellikle, ağın bütün amacının herkese erişim sağlamak olduğu sıcak noktalar, kafelerde, otellerde ve havaalanlarında geçerlidir!

Teknoloji standartları

İnternet, bir grup İnternet komitesi ve grubu tarafından oluşturulan sınırlara ve yönergelere sahiptir. Standartların belirlenmesinde yer alan organizasyonlardan biri Elektronik ve Mühendis Enstitüsü (IEEE) ‘dir. Odakları, Yerel Alan Ağlarını (LAN) ve Kablosuz Yerel Alan Ağlarını (WLAN) birbirine bağlayan donanım üzerindedir.

Bu kablosuz güvenlik sorununu çözmek için, IEEE başlangıçta Kablosuz Eşdeğer Gizliliği standardı adı verilen bir güvenlik protokolü standardı geliştirdi . WEP, koruma seviyesinin ortak bir kablolu ağa eşit olacağını belirtti. İşte WEP güvenliğinin sunduğu şey:

  • Gizlilik. Yabancıların ağ etkinliği hakkında gizli dinlenmelerini önlemeye yardımcı olur.
  • Bütünlük. Kablosuz ağ korunduğunda, alınan veya gönderilen verilerin bir bilgisayar korsanı tarafından değiştirilmemesi daha iyi bir olasılıktır.
  • Güven. Ağınızdakilerin yetkilendirilmiş erişimlerinin olması ve onların iletişimine güvenmeniz büyük bir ihtimaldir.

Bununla birlikte, bazı güvenlik uzmanları WEP ile sağladıkları koruma düzeyiyle ilgili … ya da sağlamadıkları sorunlarla ilgili. WEP’in davetsiz misafirleri dışarıda tutacak kadar güçlü bir duvar olmadığını düşünüyorlardı. WEP2 adı verilen güvenlik standardında yapılan bir revizyon, bilgisayar korsanlarını engellemek için sürece biraz daha karmaşıklık kattı, ancak değişiklikler yine de güvenlik uzmanlarını memnun etmedi.

Bir ev ağı için, esas olarak ağa bir kilit koyan ve yetkilendirme için bir parola gerektiren WEP2 korumasına sahip olmak, hiçbir ağdan çok daha iyidir. Sonuçta, çoğu bilgisayar korsanları işlerini kolaylaştırmak için korumasız bir ağ arayacaklar.

WEP Alternatifleri.

WPA , WEP’in yerini almak üzere geliştirilen yeni bir güvenlik seçeneği olan Wi-Fi Korumalı Erişim’in kısaltmasıdır . Wi-Fi cihazları genellikle birden çok WPA teknolojisinin varyasyonunu destekler. WPA-Kişisel veya WPA-PSK olarak da bilinen geleneksel WPA (önceden paylaşılan anahtar için), ev ağları için tasarlanmıştır. WPA-Enterprise adlı bir başka versiyon kurumsal ağlar için tasarlanmıştır. Her biri WEP’ten daha iyi güvenlik sağlamıştır.

WPA2 orijinalin geliştirilmiş bir versiyonuydu ve tüm yeni Wi-Fi cihazları tarafından destekleniyor. WPA2 ayrıca kişisel / PSK ve kurumsal (işletme) formatlarında sunulmaktadır.

802.1X , kablosuz ağlar için bir kimlik doğrulama aracıdır. Radius olarak da biliniyor , 802.1X çoğunlukla kullanımı ve kurulumunu sürdürmek için kaynakları ve uzmanlığı olan büyük işletmeler için tasarlandı. Bir kablosuz ağ yöneticisi, 802.1X kimlik doğrulamasını, WPA / WPA2-kurumsal şifreleme ile el ele çalışacak şekilde yapılandıracaktır.

Ağ güvenlik anahtarları ve parolaları.

WEP ve WPA / WPA2, uzun onaltılık sayı dizileri olan kablosuz şifreleme anahtarlarını kullanır. Eşleşen anahtar değerlerin, o ağa katılmak isteyen tüm istemci cihazlar için bir Wi-Fi yönlendiricisine (veya erişim noktasına) girilmesi gerekir.

Güvenlik evde başlar.

Evde veya ofiste kablosuz bir ağ kullanıyorsanız, yerinde bir güvenlik sistemi olduğundan emin olun. Bunu test etmenin bir yolu, birisinin şifresini kullanmadan ağınızı kullanarak tarayıcılarını açıp açamayacağını görmektir (ağ cihazlarınız aynı şifreyi paylaşacaktır).

Mümkünse, yönlendiricinizle birlikte verilen yazılım programını açın ve ağınız savunmasız olduğundan güvenlik ayarlarınızı yeniden yapılandırın. Yönlendiricinizin markasını ve türünü İnternet araması yaparak bu görevle ilgili yardım bulabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yazar Cem Y.

Xcode’da Yeni Bir Tekli Görünüm Uygulaması nasıl oluşturulur?

Android Studio kullanarak Cihazlar için uyarlanabilir simgeler nasıl oluşturulur?