in

iOS 14, iPhone’a gelecek tüm özellikler

ABD ve dünyanın diğer bölgelerindeki koronavirüs salgınının ortasında, Santa Clara İlçesi 9 Mart tarihinden itibaren üç hafta boyunca tüm toplu toplantıları yasakladığı için, WWDC 2020’nin üzerinde belirsizlik ortaya çıkıyor. Apple’ın bu yılki yıllık WWDC’yi iptal etme veya sanal bir etkinliğe dönüşme olasılığı açıktır.

iOS 14, Haziran ayından önce tanıtılmayacak, ancak bu, iOS’un bir sonraki sürümünün sızmasını engellemedi. MacRumors ve 9to5Mac tarafından bildirildiği gibi , iOS 14’ten ne bekleyebileceğiniz konusunda net bir fikrimiz var. Yeni sızıntı, iOS 14’ün iPhone, Apple Watch ve Apple TV’den yeni bir fitness uygulaması, gelişmiş erişilebilirlik özellikleri, iyileştirmeler ile gelebileceğini gösteriyor. iMessage ve çok daha fazlası.

Yeni fitness uygulaması

Apple, iPhone, Apple Watch ve Apple TV için kullanıcıların rehberli fitness ile ilgili içerik videoları indirmesine olanak tanıyan yeni bir fitness uygulaması üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Kod adı “Seymour” olan uygulama, yayınlandığında Fit veya Fitness olarak adlandırılabilir. Yeni Fitness uygulamasının Apple’ın Watch için Etkinlik uygulamasıyla birlikte mevcut olacağı söyleniyor. Bu ücretsiz uygulama koşu, bisiklet, kürek çekme, germe ve yoga gibi çeşitli faaliyetleri kapsayacaktır.

İMessage’a gelen yeni özellikler

Apple’ın iMessage’a bazı harika özellikler getirmeye çalıştığı bildiriliyor. Bir konuşmadaki diğer kişileri Slack’e benzer bir “@” sembolü ile etiketleme yeteneğini de içerir. Ayrıca, hem gönderen hem de alınan mesajın silindiğini belirten uyarı gönderilmesine rağmen, Apple’ın kullanıcıların iOS 14’te gönderdikten sonra mesajları geri çekmesine izin vermesi de önerilir.

Apple Pencil OCR özelliklerine sahip 

Yeni bir iOS 14 sızıntısı, Apple Pencil’ın OCR sayesinde el yazısını metne dönüştüreceğini ortaya koyuyor. Temel olarak Apple, kullanıcıların herhangi bir metin alanına yazmak için Apple Pencil’ı kullanmalarına izin verecek ve otomatik olarak yazılan metne dönüşecektir. Özelliğin, Apple’ın Mail ve Message gibi kendi uygulamalarıyla işe yarayacağı anlaşılıyor. Gelecekte, üçüncü taraf uygulamaları da bu özelliği destekleyecektir.

Yeni Artırılmış gerçeklik uygulaması

Apple, iOS 14’te yer alacak yeni bir AR uygulaması, kod adı “Gobi” üzerinde çalışıyor. Halen geliştirilmekte olan uygulama, kullanıcıların dünyayı onlarla birlikte almasına ve üstüne içerik eklemesine izin verecek . Apple’ın şu anda uygulamayı Starbucks ve Apple Stores ile entegre ettiği öne sürülüyor. Özellikle, uygulama üçüncü taraf ürün etiketlerini ve QR kodlarını destekleyecektir.

Üçüncü taraf duvar kağıtları 

Apple’ın üçüncü tarafların iOS için duvar kağıdı koleksiyonları sağlamasına izin vermeyi planladığı bildiriliyor. Fikir, üçüncü taraflara özel duvar kağıtları için ayarlarla entegre olma seçeneği sunmaktır.

iPhone 9, AirTag’ler çok yakında

Sızan iOS 14 sadece yeni özellikleri değil, iPhone 9 ve AirTag’ler de dahil olmak üzere yaklaşan ürünleri ortaya koyuyor . İOS 14 kodunu temel alan iPhone 9, Express Transit’in yanı sıra TouchID’yi de destekleyecek. Ayrıca, kullanıcı tarafından değiştirilebilir pillerle birlikte gelen Çini benzeri bir Bluetooth izleme cihazı olan AirTag’lerden de bahsedilmektedir. Ayrıca, üç kamera ve bir uçuş süresi sensörü içeren iPad Pro’dan da bahsediliyor. İOS 14 için sızıntı kodu, yeni bir uzaktan kumandaya sahip olacağı bildirilen güncellenmiş Apple TV’yi de ima ediyor.

Hangi cihazlar iOS 14’ü destekleyecek?

İOS’un bir sonraki sürümünün, iOS 13’ü çalıştırabilecek tüm cihazları destekleyeceği bildirildi, ancak henüz Apple’dan herhangi bir onayımız yok. Apple, Haziran ayında iPhone, iPad, Apple Watch, Mac ve Apple TV için yeni yazılım güncellemelerini sonbaharda yayınlamadan önce duyurur. Devam eden Coronavirus salgını, yeni yazılım güncellemelerinin Eylül ayının ötesinde yayınlanmasını geciktirebilir.

iOS 14 kodları sızdırıldı! iPad Pro, iPhone 9, TV Remote ve AirTags yolda

Haziran ayında düzenlenecek WWDC etkinliği ile birlikte birçok Apple ürünü tanıtılacak. Tanıtım tarihi yaklaşırken, iOS 14 kodları sızdırıldı. Kodlar içerisindeki bilgilere göre iPhone 9, yeni bir iPad Pro, TV Remote ve AirTags ürünlerinin tanıtılması bekleniyor. Özellikle iPhone 9, birçok tüketici tarafından merakla bekleniyor. Cihazın başlangıç fiyatının ise 399 dolar olma ihtimali var.

iPhone 9 modelinin, iPhone 8 modeli ile benzer boyutlarda olması planlanıyor. Tabi çerçeveler büyük oranda azaltılmış olacak. Touch ID ve üçlü kamera kurulumu gibi iddialar da iPhone 9 için mevcut. Telefonun yakın zamanda seri üretime girmesi planlanıyor. Tabi corona virüsünün bu duruma etki etme ihtimali de mevcut.

Sızdırılan kodlar arasında yer alan bir diğer bilgi ise iPad Pro hakkında. Yeni bir iPad OS sürümünün de tanıtılması beklenirken, Apple’ın tabletleri için tam fare imleci desteği sunulacak. Yeni iPad Pro’nun son model iPhone 11 Pro’da olduğu gibi üçlü kamera kurulumu ile gelmesi bekleniyor.

Ayrıca, yeni bir Apple TV modeli üzerinde çalıştığı da sızan bilgiler arasında. Ancak cihazın henüz prototip aşamasında olduğu tahmin ediliyor. Yeni Apple TV ile birlikte birde yeni kumanda üzerinde çalışılıyor. Uzaktan kumandanın henüz hangi özelliklere sahip olduğu bilinmese de, Siri Remote’dan daha ucuz bir ürün karşımıza çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Huawei P40 Serisi ilk izlenim raporu.

Goodyear seyir halindeyken yenilenebilir.