in

İlham Verici Misyon ve Vizyon İfadesi Hazırlamak

Değer yaratma bakış açısını kaybetmemek ve kar marjları, ürün kataloglarınızı genişletmek veya rakipler gibi başka şeylerden etkilenmemek kolaydır.

Vizyon İfadeleri ve Misyon İfadeleri 

Değer yaratma bakış açısını kaybetmemek ve kar marjları, ürün kataloglarınızı genişletmek veya rakipler gibi başka şeylerden etkilenmemek kolaydır.

İşletmelerin doğru bir başarı elde etmeleri için, insanları birleştiren ve ilham veren bir amacı olmalı. “Daha ​​fazla para kazanmak” bu işe yaramaz. Yazar Simon Sinek’in dediği gibi , “İnsanlar yaptığınız şeyi almaz, neden yaptığınızı alırlar .” Bu nedenle organizasyonlar misyon ve vizyon ifadeleri yaratır. Bu açıklamalar organizasyonu birleştirir ve herkesi asıl önemli olan konuya odaklar; çünkü bunları doğru yaparsanız, müşterilerinizi memnun eder ve kârlılık oranlarınızı arttırırsınız.

Misyon İfadesi Nedir?

Bir misyon ifadesi bir kuruluşun temel amacının, odağının ve diğer amaçlarının kısa bir özetidir. Bu genellikle kuruluşunun ne yaptığının ve temel hedeflerinin kısa bir açıklamasını içerir.

Vizyon İfadesi Nedir?

Bir vizyon ifadesi, bir kuruluşun isteklerinin ve yaratmayı amaçladığı daha geniş etkinin kısa bir açıklamasıdır. Kuruluş içindeki herkese yol gösterici bir işaret olmalı ve iç karar vermeyi destekleyen ve kuruluşun amaçlanan yönünü belirleyen bir şey olmalıdır.

Bir Görev İfadesi ile Bir Vizyon İfadesi Arasındaki Fark Nedir?

Kısacası: Misyon “ne” ve “nasıl”, vizyon ise “neden”dir.

Misyon ifadesi bir kuruluşun ne yaptığını tanımlar ve kuruluşun başarmaya çalıştığı somut hedefleri içerir. Vizyon ifadesi, kurumun isteklerini netleştirmeli ve içinde bulunduğu yönü tanımlamalıdır. Birçok kuruluş, söz konusu herkesin çabalarını birleştiren kuruluş için açıkça tanımlanmış bir neden oluşturmak üzere iki ifadeyi birleştirir.

İşletmenizin Misyon ve Vizyon İfadelerine İhtiyacı Var mı?

Misyon ve vizyon ifadeleri tabelalardır. Etkili misyon ve vizyon ifadeleri, kuruluş ve hedef kitlesi için bir oluşum odağını birleştirecektir.

Tamam, peki ya sadece yeni bir işe başlıyorsan ?

İster büyük bir şirket, ister yeni bir şirket olun, netlik kazanmak ve nihai hedefleriniz doğrultusunda tutarlı kararlar almanızı sağlamak için misyon ve vizyon ifadelerini kullanabilirsiniz. Bu ifadeler ayrıca sizi rakipten ayıran daha güçlü bir marka geliştirmenize yardımcı olur .

Şimdi bazı örneklere bakalım.

Misyon ve Vizyon İfadesi Örnekleri

Hızlı başvuru için, oldukça başarılı işletmelerden 15 örnek misyon ve vizyon ifadesi:

Tesla : Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmak.

Nike : Dünyadaki her sporcuya * ilham ve yenilik getir. * Vücudunuz varsa, bir sporcunuz.

Niximera : Kârlılık oranı hesabımız ilham verici fikirler üretir. Müşterilerimize para sayma makinesi gerekir.

Patagonya : En iyi ürünü üretin, gereksiz yere zarar vermeyin, çevresel krizlere çözümler üretmek ve uygulamak için kullanın.

IKEA : Birçok insan için daha iyi bir günlük yaşam yaratmak.

TED : Yayılmış fikirler.

Amazon : Müşterilerin çevrimiçi satın almak isteyebilecekleri her şeyi bulabilecekleri ve keşfedebilecekleri, dünyanın en müşteri merkezli şirketi olmak.

Google : Dünyanın bilgilerini organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmak.

Asos : Moda seven 20 kişiden biri için dünyanın bir numaralı hedefi ol.

Loreal : Dünyadaki kadın ve erkeklere çeşitliliklerine göre kozmetik yeniliklerinde en iyisini sunmak.

Siz de misyon ve vizyon fikirlerinizi bizimle paylaşınız. Yeni başlayan girişimciler için ilham kaynağı olabilirsiniz. Yorum kısmı hemen aşağıda…

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Yazar Cem Y.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Alışveriş Sepetini Terk Edenleri Yeniden Kazanmanın Yolları

Kredi Kartı Dolandırıcılığı