in ,

E-Pazarlama Nedir?

Pazarlama, ürün ve hizmetleri müşterilere ya da potansiyel müşterilere ulaştırarak bilgi vermek amacı ile yürütülen bir çabadır.

E-pazarlama yani elektronik pazarlama, ürün ve hizmetlerin internet üzerinden kullanıcılara pazarlanmasıdır. E-pazarlama, internet kullanımının yaygınlaşması ve iş hayatında kullanılması ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Elektronik pazarlama, daha büyük bir kitleye ulaşabilme, uzak mesafelere ulaşabilme, masrafları azaltma ve zamandan tasarruf gibi birçok avantaj sunmaktadır.

Pazarlama, ürün ve hizmetleri müşterilere ya da potansiyel müşterilere ulaştırarak bilgi vermek amacı ile yürütülen bir çabadır. Eski zamanlarda yani internetin yaygınlaşmasından önceki zamanlarda genellikle yüz yüze pazarlama yöntemi kullanılıyordu. Bilgi toplumunda ise internette pazarlama ile hem daha kolay, hem daha hızlı hem de daha doğru sonuçlar alınabilmektedir.

Elektronik pazarlama, yalnızca bir internet sitesi açıp, sitenin reklamını yapmak ya da herhangi bir siteye banner yerleştirerek reklamını yapmak değildir. Verimli bir e-pazarlama stratejisi uygulanmalıdır. İnternet sitesinin arama motorlarına göre optimizasyonuna, arama motoru reklamlarına, başka sitelerdeki banner kampanyalarına ve yöntemlerine öncelikli olarak dikkat edilmelidir.

E-Pazarlama

E-Pazarlama Yöntemleri

E-pazarlama yöntemleri, internet siteleri aracılığıyla ürün ve hizmetleri duyurabilecek yöntemler içermektedir.

E-posta: Müşterilere yönelik gönderilen kişiselleştirilmiş mesajlardır. Müşterileriniz sunmuş olduğunuz e-posta hizmetinden, kolaylıkla çıkabilmeli ya da devam edebilmelidir.

Üyelik, hediye vb. promosyon sistemleri: İnternet sitenize üye olanlara ya da sıkça muhatap kullanıcılara sunmuş olduğunuz avantaj sistemidir. Vereceğiniz ekstra avantajlar, hizmetler, site ziyaret oranlarına olumlu etki katacaktır.

Arama motorları ile pazarlama: Arama motorlarında yapılan herhangi bir arama sonucunda listelenen sayfanın bir bölümünde üzerinde link bulunan reklamlar görüntülenir. Örneğin arama motorunda takı ile ilgili bir arama yaparken sayfada takıcılık malzemesi ile ilgili reklamlara rastlanabilir.

Banner: Online reklamlardır. Genellikle popüler internet sitelerinde sayfanın üst kısmında çıkan renkli reklamlardır. Üzerine tıklandığında ilgili siteye yönlendiren link bağlanmıştır.

Web Sitesi: Ürün ve hizmetleri 7/24 sergileyebileceğiniz sanal mağazalardır. Özel günlerde indirim yapmak, hediye opsiyonu sunmak, kişiselleştirilebilir ürün olanağı sunmak gibi hizmetler e-pazarlama stratejiniz olabilir.

E-pazarlama, e-ticaret siteleri için mevcut müşterilere veya potansiyel müşterilere ulaşarak onlara ürün, marka veya servisleriniz hakkında bilgi vermek amacıyla yürütülen pazarlama çabalarının tümü olarak adlandırılabilir. Online pazarlamanın avantajı, klasik pazarlama yöntemlerine göre daha hızlı sonuç veren ve ölçümlenebilen özelliklere sahiptir.

İnternet pazarlamada satış;

-Doğru hazırlanmış/zamanlanmış reklam

– Yeni ürün araştırması

– Müşteri hizmetleri

Şirketlerin var olan pazar etkinliklerine alternatif bir seçenek olarak kullandıkları Internet pazarlama;

– E-posta ve listeleme yöntemi

– Çevrimiçi reklam

– Elektronik bülten

– Bağlantılar

– Üyelik programları

– Etkili E-pr (elektronik halkla ilişkiler – Sosyal Ağ Pazarlama)

gibi farklı interaktif tabanlı internet araçları ile desteklenir. Bu destekleme, doğru şekilde tasarlanmış bir internet sitesi üzerinden geleneksel tanıtım yöntemlerine alternatif olarak kullanılmaktadır.

İnternet’te pazarlamanın gelişmesi için kullanılan bu seçenekler, müşterileriniz hakkında bilgi toplamanızda ve onların ihtiyacına göre hizmet sunabilmenizde kolaylık sağlar.

İnternet Pazarlama Araçları

E-posta Pazarlamacılığı: Müşteriye yönelik ve kişiselleştirilmiş mesajlar gönderilir. Mesajlar, müşterinin tercihine, alım geçmişine ve site ziyaret alanlarına yönelik olarak yapılandırılmalıdır. Ancak, en önemli nokta müşteri mahremiyetidir. Bu yüzden, müşterinin, sizin sunduğunuz e-posta hizmetlerinden kolaylıkla çıkabilecek ya da devam ettirebilecek seçeneklere ulaşması sağlanmalıdır.

Çevrimiçi Reklam Pazarlamacılığı: Çevrimiçi marka oluşturma ve kendi sitenize yönlendirmede kullanılan etkileşimli reklamlardır.

Elektronik Bültenler Pazarlamacılığı: Bu bültenler, abone olanlara gönderilen grafik ve fotoğraflarla birlikte bilgi ileten, içerikli e-postalardır. Kargo ve matbaa maliyetlerini sıfıra indirirken, şirketiniz hakkındaki bilgiyi, marka farklılığınızı ve marka değerinizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

Üyelik Sistemi Pazarlamacılığı: Bu sistem, oluşturmuş olduğunuz internet sitenize üye olanlara yönelik sunmuş olduğunuz avantaj sistemidir. Burada, üye olanlara vereceğiniz ekstra avantajlar, hizmetler, site ziyaret oranlarında olumlu etki yaratacak ve tanıtım rantını yükseltecektir.

İnternet Sitesi Pazarlamacılığı: Şirketinizin sanal yüzü olarak göstereceğiniz internet siteniz, hizmet ve ürünlerinizi çok fazla kişiye 24 saat sürekli sunma ve tanıtma avantajı verir. İyi yapılandırılmış ve veri kayıtları doğru şekilde biçimlendirilmiş bir internet sitesi, normal satış sonrası oluşturulması gereken performans raporlarına anlık ulaşmanıza da izin verir.

İnternet Blog Sitesi Pazarlamacılığı: İnternet Blog sitesi, özünde, kavram olarak web-log kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. İnternette yaptığınız gezilerde, hangi sayfalara girip neler gördüğünüzü ve ilginizi çeken bölümleri bir seyir defterine not eder gibi not edip, yazdığınız hatta bu gördüğünüz yerdeki resimleri de eklediğiniz sayfalar topluluğudur. Son dönemde değeri artan blog yazarları, hayatın her alanında kişisel deneyimlerini bu not defterlerine aktarmaya başlamışlardır.

Etkili E-pr Pazarlamacılığı: Elektronik halkla ilişkiler ya da diğer bir deyişle Sosyal Medya Pazarlama olarak da adlandırılan bu kavram, markaların ya da kişilerin kendi marka bilinilirliklerini arttırmak ya da güven kazanmak için sosyal ağları etkili şekilde kullanma çalışmalarıdır.

İnternet Pazarlamanın Yararları

Pazarın Genişlemesi

İnternet üzerinden pazarlama, normal pazarlama ile hitap edilenden çok daha fazla kişiye hitap edebilme alt yapısına sahip olduğundan verimliliği tartışılmazdır.

Müşteri Hizmet Maliyetlerini Azaltmak

İnternet üzerinden pazarlama, normal pazarlama ile oluşacak bütçeyi çok daha aza indirirken, normal pazarlama ile ulaşılacak kişiden kat kat fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca müşteriler internetten şirket bilgilerinize ulaşırlar ve satış alanınızı sanal ortama da taşımış olursunuz.

Müşterilere Yeni iletişim Kanalları Açmak

İnternet pazarlama teknikleri, çevrimiçi ve interaktif müşteri portföyünüzü geliştirmenizi sağlar. Ayrıca, şirketiçi yeni haber, ürün ve hizmetlerden, e-posta, e-bülten ve teknolojik hizmetlerle zamanında bilgi aktarmanıza yardımcı olur.

Internet’te pazarlama sonrası elde edilen gelir, internet’te pazarlama teknolojileri ve alanları genişledikçe yükselir. İnternetten elde edilen gelirlerin gelişim karşılaştırmasına bakıldığında, 2000 yılında oluşan Dot.com furyası ile hızlı bir çıkış yakaladıktan sonra gelen büyük çöküş beraberinde gelirlerde düşüşü de getirmiştir. Bu düşüş 2004 yılına kadar sürmüş, bu yıldan itibaren alternatif reklam mecraları internete doğru kaymaya başlamıştır. Tüm dünyada 2004 yılında, internetten 9,5 milyar dolar gelir elde edilirken, bu rakam 2008 yılında 23,4 milyar dolara yükselmiştir. 2009 yılında az da olsa bir düşüş olsa da, 2011 yılı sonunda 31,7 milyar dolara ulaşmıştır.

2011 yılında, ilk altı ayda elde edilen reklam gelirleri için kullanılan araçlar içiıtde en fazla gelir, %40 oranı ile Arama Motorlarından elde edilmiştir. Onu %21 oranı ile Reklam Yayınlama ve %20 oram ile de Sitelerin Kategorileştirme Hizmetleri/Danışmanlıkları takip etmiştir.

İnternet’te İçerik

İnternet’te içerik, birkaç farklı boyutta kendini gösterir. Öncelikle kurumsal içeriklere baktığımızda, şirketlerin işlevlerini, çalışma şekillerini ve hizmetlerini anlatan ve güncel bilgiler hakkında sürekli haber ileten içerikler bulunmaktadır. Kişisel içeriklerde ise, kişilerin gireceği içerik, sadece onların hayal güçleri ile sınırlıdır.

İçerik sunulması için çok güçlü mecralar bulunmaktadır. Kişilerin daha çok güvendiği, daha kolay ilişki kurduğu mecraların kullanımı daha ön plana çıkmaktadır. ABDde etkin bir şekilde hizmet ve raporlar veren eMarketer.com sitesinin sunmuş olduğu rapora göre,

İnsanlar zamanlarının % 42,5’ini TV seyrederek geçirirken, buna bağlı olarak bu sektörde oluşan reklam gelirleri, toplam mecraya harcanan reklam gelirinin % 42’sini oluşturmaktadır. İnsanların TV seyretmedikleri zaman en çok vakit harcadıkları ikinci mecra hiç şüphesiz internet haline gelmiştir. Çoğu ülkelerde de TV’nin önüne geçmiş olan internet’te % 25,9 gibi bir vakit harcanırken, mecrada oluşan reklam bütçe oranı % 21,9 olarak belirlenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da, cep telefonu yani mobil üzerinden internete ayrılan sayıların farklı olarak değerlendirilmesidir. İnsanlar, gün içinde % 10,1 gibi bir zamanı telefona ayırırken, burada büyük oranda yine internetten bağlantı kurmaktadırlar. Bu oranla, internetin genelini birleştirdiğimizde hiç şüphesiz yakın gelecekte bu mecralar TV’yi geride bırakacaktır.

Mobil teknolojisinde özellikle son iki yılda gözle görülür bir yükseliş vardır ki, 2011 yılında cep telefonuna yapılan reklam bütçesinde yavaş yavaş bir yükseliş olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

DDR4 RAM’ler Rekor Kırdı