in

DDR4 RAM’ler Rekor Kırdı

Hız aşırtma konusunda hedef alınan işlemci, RAM veya ekran kartı kadar, onları bağladığınız anakart da kritik bir öneme sahip.

DDR4 ile daha ne kadar hızlanılabileceğimiz düşünülürken yine, yeni bir hız rekoruna imza atıldı. MSI ile ortak yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan rekordan sonra yeni kırılacak rekorlar için de hız değerlerinin tahminleri yapılmaya başlandı.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde uzmanlar DDR4 RAM’i 6 GHz hıza çıkarmaya çalışsalar da bu konuda şimdiye kadar herhangi bir başarı sağlanamamıştı. Yapılan yeni açıklamalara göre hafıza frekansı alanında yeni dünya rekorunun 6 GHz’den fazla hız büyüklüğü ile kırıldığı duyuruldu.

G. Skill Kalitesi

HWBot’ta yapılan değerlendirmelere göre G. Skill’in, en hızlı 20 DDR4 frekansından 15 tanesini içerdiği görülüyor.

G. Skill Başkan Yardımcısı Tequila Huang, uzun süredir hedefleri olan 6 GHz RAM hızına ulaştıkları için çok heyecanlı olduklarını belirtirken, bu önemli dönüm noktasını MSI ile başardıkları için oldukça mutlu olduklarını belirtti.

Yeni Hız Hedefi

Bütün bu gelişmelere bakıldığı zaman ortaya çıkan asıl soru ise DDR4 ile daha ne kadar ileri gidilebileceği oluyor. Konuyla alakalı bazı tahminler olsa da, yapılan bu tahminler arasında en gerçekçi hız değeri ise 6.5 GHz hız değeri olarak gözüküyor. Birçok kişi ise bu değerin oldukça iyimser olduğunu belirterek beklentilerini düşük tutuyor.

GPU’lar dışında hala erişilemeyen 10 GHz hız bariyerini kırmak için DDR4 yetersiz görülerek, DDR5 olmadan bu hedefe ulaşılamayacağı belirtiliyor.

Toppc lakaplı Tayvanlı profesyonel hız aşırtmacı, DDR4 RAM’leri 6 GHz hızında çalıştırma rekorunu kırdı.

Bu rekoru kırmak için G.SKILL DDR4 Trident Z Royal RAM’lerini kullanan Toppc, geri kalan donanımlarda MSI MPG Z390I GAMING EDGE AC anakart ve Intel Core i9-9900K işlemci kullanmayı tercih etmiş. CPU-Z tarafından onaylanan bu rekora ait detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Hız aşırtma konusunda hedef alınan işlemci, RAM veya ekran kartı kadar, onları bağladığınız anakart da kritik bir öneme sahip. Hız aşırtma yapmayı planlıyorsanız sistemde oluşacak strese dayanabilen, hatta mümkünse hız aşırtma için özellikle üretilmiş bir anakartı seçmeniz gerekir. O sebepten olacak, G.SKILL şirketinin başkan yardımcısı Tequila Huang, bu rekorun üzerine anakart partnerleri MSI için şu ifadede bulunmuş:

“DDR4-6000MHz, uzun zamandır gözümüze kestirdiğimiz bir rekordu ve onu MSI ile birlikte kırabildiğimiz için aşırı mutluyuz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

E-Pazarlama Nedir?

Yazılım yaptırmak istiyorum