in ,

Çinli Şirket Homegrown DRAM’ın Seri Üretimine Başladı

Çin’in üç DRAM fabrikasından biri olan ChangXin Bellek Teknolojileri (CXMT), 2019 Dünya İmalat Sözleşmesinde ev yapımı DRAM yongalarını seri üretmeye başladığını duyurdu.

Çin’in üç DRAM fabrikasından biri olan ChangXin Bellek Teknolojileri (CXMT), 2019 Dünya İmalat Sözleşmesinde ev yapımı DRAM yongalarını seri üretmeye başladığını duyurdu.

DRAM

Çin hükümeti, ithalata bağımlılığı azaltmak amacıyla ülkenin yerel bellek endüstrisine milyarlarca ABD doları döküyor. Ancak Çinli DRAM üreticilerinin Samsung, SK Hynix veya Micron gibi büyük isimlerle rekabet edebilmeleri için daha önce çok yol katları var. TrendForce’a göre , Samsung, SK Hynix ve Micron, ikinci çeyrekte DRAM pazarındaki kilit yonga üreticileriydi, sırasıyla% 45,7,% 28,7 ve% 20,5 pazar payına sahiplerdi. Birlikte, DRAM pastasının% 94.9’una sahiptiler.

ChangXin Bellek Teknolojileri, Pekin’in beklentilerini hayal kırıklığına uğratmayacak. Yarı iletken şirketin, araştırma ve geliştirmeye enjekte edilen 2,5 milyar dolara ek olarak DRAM projesine yaklaşık 21.1 milyar dolar yatırım yaptığını bildirmiştir. ChangXin Bellek Teknolojileri, ilk aşamasında ayda 120.000 gofret üretim kapasitesini tahmin ediyor. Yıl bitmeden onları teslim etmeyi umuyor.

Bir mühendislik bakış açısından, ChangXin Bellek Teknolojileri’nin yapması gereken bazı şeyler vardır. Çinli şirketin DRAM çipinin hala 18nm üretim sürecine dayandığı, rakiplerinin ise 16nm ve 12nm işlem düğümleri için ilerleme kaydettiği iddia ediliyor. Sokaktaki söz, ChangXin Bellek Teknolojileri’nin DRAM tasarımının Qimonda’nın teknolojisinden ilham almasıdır. Ancak, ABD teknolojisinin etkisini azaltmak için tasarımda bazı değişiklikler yaptı. ChangXin Memory Technologies’in yoldaşlarından Fujian Jinhua Integrated Circuit’in, ABD’li Çinli Fab’in ABD bileşenlerini edinmesini engellemesi nedeniyle üretimi durdurması gerektiği bildirildi .

ChangXin Memory Technologies’in pazara girmesi, piyasayı hafifçe sarsabilecek çok ilginç bir hareket. Fab teknolojik açığı kapatabilir ve üretimi hızlandırabilirse, DRAM fiyatlarının birkaç yıl içinde daha da düştüğünü görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

AMD B550 Yongaseti Detaylı Özellikleri

Windows 10 Artık 900 Milyondan Fazla Cihazda Kullanılıyor