Şef robot omlet yapmak için eğitildi.

Şef robot omlet yapmak için eğitildi

Bir mühendis ekibi, yumurtaları kırmaktan bitmiş yemeğin kaplanmasına kadar bir omlet hazırlamak için bir robot eğitti ve gerçekten iyi tadı olan güvenilir bir yemek üretmek için ‘şefin’ mutfak becerilerini geliştirdi.

Cambridge Üniversitesi’nden ev aletleri şirketi Beko ile birlikte çalışan araştırmacılar, robotu eğitmek için son derece öznel lezzet konularını hesaba katmak için makine öğrenimi kullandılar . Sonuçlar IEEE Robotik ve Otomasyon Mektupları dergisinde yayınlandı ve sanal IEEE Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı (ICRA 2020) kapsamında çevrimiçi olarak sunulacak.

Yemek yapabilen bir robot, bilim kurgu yazarlarının, fütüristlerin ve bilim adamlarının yıllardır istediği bir şeydi. Yapay zeka teknikleri ilerledikçe, ticari şirketler prototip robot şefleri inşa ettiler, ancak bunların hiçbiri şu anda ticari olarak mevcut değildir ve beceri açısından insan muadillerinin gerisinde kalmaktadır.

“Yemek robotikçiler için gerçekten ilginç bir sorundur, çünkü insanlar yiyecek söz konusu olduğunda asla tamamen objektif olamazlar, bu yüzden bilim adamları olarak robotun iyi bir iş yapıp yapmadığını nasıl değerlendiririz?” araştırmaya liderlik eden Cambridge Mühendislik Bölümü’nden Dr.Fumiya Iida dedi.

Bir robotun yiyecek hazırlamak ve pişirmek için öğretilmesi zor bir görevdir, çünkü robot manipülasyonu, bilgisayar görme, algılama ve insan-robot etkileşimi gibi karmaşık sorunlarla uğraşmalı ve tutarlı bir son ürün üretmelidir.

Buna ek olarak, lezzet kişiden kişiye değişir – yemek pişirme niteliksel bir işken, robotlar genellikle nicel görevlerde mükemmeldir. Lezzet evrensel olmadığından, evrensel çözümler mevcut değildir. Diğer optimizasyon sorunlarının aksine, robotların yiyecek hazırlayabilmesi için özel araçlar geliştirilmelidir.

Diğer araştırma grupları, kurabiye, krep ve hatta pizza yapmak için robotları eğitmiştir, ancak bu robot şefler yemek pişirmeye dahil olan birçok öznel değişken için optimize edilmemiştir.

Özellikle yumurtalı omletler, uzun bir mutfak becerisi testi olarak kabul edilmektedir. Popüler bir Fransız mutfak mitolojisi parçası, bir şefin şapkasındaki yüz pileden her birinin, bu atasının kesin kaynağı bilinmemekle birlikte, yumurta pişirmek için farklı bir yolu temsil ettiğini belirtir.

“Omlet, yapması kolay, ancak yapılması zor olan yemeklerden biridir.” Dedi Iida. “Bir robot şefinin yeteneklerini geliştirmek ve tat, doku, koku ve görünüm için optimize etmek için ideal bir test olacağını düşündük.”

Beko ile ortaklaşa çalışan Iida ve meslektaşları, robot aşçılarını, yumurtaları kırmaktan bitmiş yemeğin kaplanmasına kadar bir omlet hazırlamak için eğitti. Çalışma, Cambridge Mühendislik Bölümü’nde Beko plc ve Symphony Group tarafından sağlanan bir test mutfağı kullanılarak gerçekleştirildi.

Iida’nın ekibi tarafından geliştirilen makine öğrenme tekniği, insan tadımcılarının omletle aşırı doldurulmasını önlemek için gerekli olan sınırlı miktarda veri örneğinden mümkün olduğunca fazla bilgi çıkarmak için Bayesian Çıkarım olarak adlandırılan istatistiksel bir araç kullanıyor.

Iida, “Karşılaştığımız bir diğer zorluk, insanın tat alma duyusunun öznelliğiydi – insanlar mutlak önlemler vermekte çok iyi değiller ve genellikle tat alma konusunda göreceli olanları veriyorlar.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bu yüzden, insan tadımcılarının sıralı olanlardan ziyade karşılaştırmalı değerlendirmelere dayalı bilgi verebilmesi için makine öğrenme algoritmasını (toplu algoritma adı verilen) değiştirmemiz gerekiyordu.”

Peki robot bir şef olarak nasıl ölçüm yaptı? “Omlet, genel olarak, harika tadı – beklenenden çok daha iyi!” dedi Iida.

Sonuçlar, makine öğreniminin gıda optimizasyonunda ölçülebilir iyileştirmeler elde etmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Ek olarak, böyle bir yaklaşım kolaylıkla birden fazla robot şefine genişletilebilir. Diğer optimizasyon tekniklerini ve bunların uygulanabilirliğini araştırmak için daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Endüstriyel proje Dr. Graham Anderson, “Beko geleceğin mutfağını tasarlama konusunda tutkulu ve bunun gibi robotik uygulamaların çok önemli bir rol oynayacağına inanıyor. Bu önemli konuda Dr.Iida ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.” Dedi. Beko Cambridge Ar-Ge Merkezi denetçisi.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Tüm arabalar elektrikli olsaydı, karbon emisyonu % 12 düşecekti

Carnegie Mellon yazılımı matematiği resimlere dönüştürüyor.