Oyuncular için Sony arkadaş robotu.

Oyuncular için Sony arkadaş robotu.

Arkadaşlar deneyim paylaşmak için orada olduğunda bilgisayar oyunları genellikle daha eğlencelidir. Bir Sony PlayStation ekibi, oyuncuların arkadaşlarının şahsen olmadığı zamanlarda arkadaşlık için bir robot arkadaşına başvurabileceklerinden emin olmak ister.

Sony Interactive Entertainment, bir oyuncunun zaferleri ile sevinecek ve işler kötüye gittiğinde devreye girecek bir “ortak görüntüleme oyuncusu” için patent başvurusunda bulundu. Patent, refakatçinin fiziksel bir nesne mi yoksa dijital avatar mı olacağını belirtmez . Ancak teknik özellikler, bağı gerçekçi bir hale getirmek için etkileyici çabalar ortaya koyuyor.

Robot veya avatar, oyuncunun ruh halini belirlemek ve buna göre yanıt sensörlerin bir dizi kullanacak. Hatta insan meslektaşları ile oyun oynayabilir ve bir oyuncu hayal kırıklığını ifade ettiğinde veya yorgun göründüğünde dostça önerilerde bulunabilir.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne sunulan patente göre, “Mucit, bir robotu bir kullanıcıyla sempati duyan ortak bir izleme oynatıcısı olarak kullanma olasılığına odaklandı ve kullanıcının robotla olan yakınlığının artması ve oyun oynama motivasyonu , kullanıcının oyunun yanındaki oyunu izleyen ve kullanıcıyla birlikte memnun ya da üzgün olan robot tarafından geliştirilmiştir . “

Oyuncuları izleyen cihazların cephaneliğinde mikrofonlar, kameralar, biyometrik ve hareket sensörleri bulunur. Zevk, öfke ve sürpriz gibi duyguları belirlemek için geri bildirim işlenir.

Patent, kullanıcının robota karşı davranışını ölçecek bir “aşk endeksine” atıfta bulunmaktadır. Kullanıcının ruh halini belirlemek için kalp atış hızı ve terleme gibi metrikler, konuşma tanıma ile birlikte değerlendirilecektir. Patentte “duygu azaltma birimi” olarak da adlandırılan robot olumlu yanıtlar aldığında, oyuncuya belki de yararlı ipuçları, tavsiyeler ve cesaretlendirme sözleriyle daha aktif olarak destek olacaktır. Ancak oyuncu hayal kırıklığını ifade ederse veya robotun geri bildirimini reddederse, daha fazla yorum çeker ve kısıtlar.

Robot bir oyun arkadaşından daha fazlası olacak. Üzüntü tespit edildiğinde rahatlatıcı kelimeler sağlayabilir veya oyuncuya yatma zamanı geldiğinde tavsiyelerde bulunabilir. Aynı zamanda bir film arkadaşı da olabilir.

“Dahası, sadece oyun değil, aynı zamanda bir film, bir televizyon programı ya da benzerleri ile ilgili olarak,” patent durumları “, kullanıcının duruma göre robot ile sadece içeriği görüntüleyerek içerikten keyif alması beklenmektedir. “

Teknoloji, insanlara günlük işlerde yardımcı olan, giderek daha akıllı hale gelen uzun bir asistan hattına sahiptir: Siri, Alexa ve Cortana, bunlardan birkaçı.

Ama rezil floplar oldu.

1996’da Microsoft dünyayı yeni başlayanların Word işleme yazılımında gezinmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir avatar olan Clippy’ye tanıttı. Kullanıcılar, bir mektup başlatmak için “Sevgili” kelimesini yazdıklarında ve nasıl devam edecekleri konusunda tavsiye aldıklarında Clippy’nin ilk açıldıklarını gördüklerinde eğlendiler. Ancak müdahaleci avatar hızla yorucu hale geldi, o kadar ki toplu olarak kullanıcılar onu forumlara davet etti. Özellikle kadınlar, Clippy avatarının “leering gözleri” olarak tanımladıkları şeyden rahatsız oldular. Microsoft sonunda Clippy’yi terk etti, hatta hoşnutsuz kullanıcıların çaresiz yardımcı programı zımba tabancasıyla zaplamasına izin veren bir oyun bile tasarladı .

Gözden geçiren bir kişi tarafından “Asit üzerinde Clippy” olarak tanımlanan bir başka avatarın da birkaç savunucusu vardı. Electric Love Potato, yaratıcısına göre, “pozitif takviye sunan, çalışırken sizi sakinleştiren ve rastgele patates tarifleri yaratan sanal bir patates masaüstü asistanı” olarak tasarlandı. Yaratıcısı Nathalie Lawhead, programı neşelendirmek için tasarladığını söyledi. Ancak çoğu kullanıcı için, rahatsız edici robotik ses ve ürkütücü rastgele öneriler – “Lütfen beni ye. Senin tarafından sindirilmek istiyorum.” – onları neşelendirmek dışında bir şey yaptı.

Sony robot için herhangi bir çıkış tarihi belirlenmedi.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Araştırmalar fraktalların güneş panellerinde hoş olabileceğini gösteriyor

Yeni Audi A3 Sedan 2020