in

Mobil E-Posta Rehberi | 2020

Her e-posta gönderdiğinizde , abonelerinizin büyük bir kısmının mesajınızı masaüstü bilgisayarlarında veya dizüstü bilgisayarlarında değil telefonlarında veya tabletlerinde açacağının farkında olmalısınız.

Her e-posta gönderdiğinizde , abonelerinizin büyük bir kısmının mesajınızı masaüstü bilgisayarlarında veya dizüstü bilgisayarlarında değil telefonlarında veya tabletlerinde açacağının farkında olmalısınız. Her hafta yeni bir çalışmanın mobil cihazlarında e-posta okuyan ezici bir sayıda insandan bahsedildiği anlaşılıyor – Litmus’a göre yüzde 51, Movable Ink.’e göre yüzde 66. Rakamlar değişebilir, ancak meraklı içerik pazarlamacı mobil uyumlu e-postalara göz atmanın büyük bir hata olduğunu biliyor. İşiniz yalnızca e-postalarınızı açıp okumak değil, aynı zamanda müşterilerinizin deneyimlerini tıpkı dizüstü veya masaüstlerinde açılmış gibi güçlü kılmaktır. 

Bunun nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

Bir mobil duyarlı web tasarımı düzgün olursa olsun kullanıcının web sitenizi nasıl gördüğünü içeriğinizi görüntüler ve e-posta metinleri bir mobil duyarlı e-posta şablonu olsun ya da olmasın.

Mesajınızı mobil uyumlu bir e-postaya dönüştürmek için 10 önemli ipucu.

1. Kısa konu satırları oluşturun

Mobil cihazların konu satırlarını görüntülemek için sağladığı alan miktarı, en özlü yazar bile anlatmak için kendini parçalayabilir. Bazı e-posta istemcileri tüm konu satırı metninizi gösterse de, çoğu göstermez. Bir e-postadaki konu satırınız başlığınıza benzemediğinden , kesmek istemez ve okuyucunuzla bağlantı kurma fırsatını kaçırmazsınız.

Çözüm, konu satırınızı kısa tutmak – 40 karakter veya daha kısa bir kuraldır – veya okurların görme şansını en üst düzeye çıkarmak için konu satırınızın en önemli ifadesini ilk 40 karakterde konumlandırın.

2. Tek sütun şablonu kullanın

Bir mobil cihaz ekranında, birden çok sütun tipik olarak yoğunlaşmış ve gezinmek için kafa karıştırıcı görünmektedir. Tek bir sütun, farklı e-posta istemcilerinde görüntülendiğinde bile e-posta çapraz cihazınızı uyumlu ve kolay hale getirir. Tekli sütunlar aynı zamanda tasarımınızı basitleştirebilir ve önemli içeriğinizi gösterebilir.

3. E-postanızı 600 pikselin altında tutun

Modern mobil cihazların çoğu duyarlı tasarımlarla başa çıkabilirken, istisnalar da var. E-posta genişliğiniz 600 piksel veya daha az olduğunda, kullanıcılar büyük bilgisayar ekranları için biçimlendirilmiş e-postaları görüntülemekte sorun yaşamazlar. E-posta şablonunuzun tablo etiketinde bir genişlik niteliğini 600 piksel olarak ayarlayın veya bu düzenlemeyi yapmak için CSS width özelliğini kullanın.

4. Büyük bir yazı tipi boyutu kullanın

10 piksellik bir fontun bir masaüstü bilgisayar ekranında okunması zor olduğundan ve küçük ekranlar küçük fontları daha da küçük hale getirdiğinden, çoğu kişi minik metninizi okumak için gözlerini eğirip gerinmeden önce e-postanızı siler.

13 veya 14 piksel font büyüklüğü, e-postanızı küçük bir ekran üzerinde daha okunaklı hale getirir.

Ama bundan daha da büyük olmaktan korkma. Büyük yazı tipleri, e-postalarınızın hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda okunmasını kolaylaştırır.

5. Küçük resimleri görüntüleyin

Küçük görüntüler yükleme sürelerini ve bant genişliğini azaltır. Birçok mobil kullanıcı hala 3G ya da daha yavaş bağlantılar kullanıyor, bu nedenle görüntülerin yüklenme hızı çok önemli.

Teknik pirzola sahipseniz veya size yardım edebilecek birini tanıyorsanız, mobil cihazlara daha küçük resimler ve diğer cihazlara daha büyük resimler yüklemek için duyarlı kodlama tekniklerini kullanın.

Diğer bir seçenek de, bir resmi yüzde 50 küçültmek ve resimlerinizi daha hızlı yüklemek ve kullanıcının bant genişliğinden tasarruf etmek için normalden biraz daha yüksek bir sıkıştırma oranında sıkıştırmaktır.

6. Farklı bir eylem çağrısı yapın

Bir harekete geçirme ifadesi, e-posta alıcınızdan bir şeyler yapmasını ister. Genel olarak, “bir şey” onu daha fazla götürmesini sağlayan bir düğmeye basar (veya tıklar).

Harekete geçme çağrınızın bir mobil cihaz ekranında bunu kolayca ve etkili bir şekilde yapması için yeterince büyük olması gerekir.

Parmaklar neredeyse fare işaretçileri kadar kesin değildir ve mobil üreticiler eylemlerinize doğru şekilde yanıt veren cihazlar oluştururken mükemmel değildirler.

Okuyucunuz, içeriğinizle etkileşime devam etmek için bir kereden fazla dokunmak zorunda kalırsa, rahatsız etmemesi ihtimali vardır.

Okuyucuyu e-postanızla meşgul tutmak için en az 40 piksel kare büyüklüğünde ve tercihen bundan daha büyük bir eylem çağrısı yapın.

7. Harekete geçirme çağrınızı bir resim yapmayın

Bazı e-posta istemcileri yalnızca doğrulanmış gönderim adreslerinden gelen görüntüleri görüntüler. Dolayısıyla, harekete geçirme çağrınız için bir resim kullanırsanız ve alıcının e-posta istemcisinin gönderim adresiniz için etkin görüntüleri yoksa, onu görmez.

E-postalarınızı oluşturmak için harcadığınız tüm çalışmalardan sonra, okuyucunuzun harekete geçmesi için bir fırsatı kaçırmanız çok üzücü.

Ancak sorun, alıcılar görüntüleri görüntülediğinde , genellikle tıklama oranlarını iyileştirmeleridir.

Harekete geçirme çağrınız için bir resim kullanmaya karar verirseniz, görüntünün içinde görünen metinle eşleşen, “buraya tıklayın” gibi açıklayıcı bir ALT etiketi olduğundan emin olun.

Bu şekilde, resim gösterilmese bile, ALT metninizdeki mesaj görünmeye devam eder.

8. Menü çubuklarından kaçının

Yukarıda bahsettiğim gibi, parmaklar hassas aletler olmadığından, minik menü ve gezinti çubukları kullanmak sinir bozucudur.

Onlardan tamamen kaçınılmasını öneriyorum. Bu bir e-posta, web sitesi değil , bu yüzden geleneksel bir menüye veya navigasyon çubuğuna ihtiyacınız yok.

E-postalarla, web’in temel yapı taşlarına bağlı kalın: bağlantılar ve görüntüler.

9. Bağlantıları yığma

Yığınlanmış bağlantılar, diğer küçük gezinme biçimleriyle aynı sorunlara neden olur. İşte yığılmış linklere bir örnek:

Google 

Yahoo 

Bing

Bir paragrafta yığılmış bağlantılar hayal ederseniz, yanlışlıkla yanlış bağlantıya tıklamanın ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca, iki kelime üst üste geldiğinde, her bir kelimeye ayrı bir bağlantı atamak yerine, iki kelimeyi yanlışlıkla aynı hedefe bağlayabilirsiniz.

Bir e-postaya birden çok bağlantı eklemek iyidir, ancak e-postanın bir önizlemesine bakın ve gerektiğinde diğer metinlerle, resimlerle veya beyaz alanlarla ayrı bağlantılar oluşturun.

10. Birden fazla cihazda test edin

Endişelenme; e-postalarınızı düzgün bir şekilde test etmek için bir düzine cep telefonu almanıza gerek yok. 

Litmus  , 30’dan fazla e-posta istemcisi üzerinde kapsamlı testler yapan ücretli bir servise sahiptir. Başlamak için yedi günlük ücretsiz deneme sunuyorlar.

Bir test yapmak için e-posta iletinizin HTML’sini sağlamanız yeterlidir. Daha sonra Litmus, e-posta mesajınızı birden fazla istemcide açar, her birinin ekran görüntüsünü alır ve size sonuçları içeren bir e-posta gönderir. Test genellikle sadece birkaç dakika sürer.

Sonuçlar arasında yapılan hızlı bir tarama, farklı cihazlarda oluşabilecek görsel sorunlara karşı sizi uyaracaktır.

Okuyucunun deneyimi senin önceliğin.

Mobil cihazınızda düzgün görüntülenmeyen bir e-postayla karşılaştığınızda kendi deneyiminizi düşünün.

Sizi ilgilendiren bir kaynaktan olsa bile, mesajı deşifre etmek için fazladan zaman harcamak istemeyebilirsiniz.

Ve gönderenin atmasını istediği eylemi göremiyorsan, kesinlikle yapmayacaksın.

Okuyucunuzu bu istenmeyen senaryoya sokmak yerine, herhangi bir cihazda düzgün şekilde görüntülenen mobil uyumlu e-postaları kolayca oluşturabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Minimax Algoritması

Markalar Sosyal Medya Takibi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?