in ,

Etkili tabela ipuçları

Son zamanlarda, her sabah işe giderken, çok fazla tabela olduğunu gördüm (çok zayıf tabela). Kavşaklarda gördüğünüz küçük bahçe işaretleri genellikle adil, bir tür tasfiye satışı ilan eder, 10 metre ötedeki trafik lambasında beklerken bile okuyamayacağınız bilgilerle doludur. Bu yüzden, belki de etkili işaret ve tabela tasarımına ilişkin bazı ipuçlarının bir sonraki blog yazısı için iyi bir konu olacağını düşündürmüştü.

Son zamanlarda, her sabah işe giderken, çok fazla tabela olduğunu gördüm (çok zayıf tabela). Kavşaklarda gördüğünüz küçük bahçe işaretleri genellikle adil, bir tür tasfiye satışı ilan eder, 10 metre ötedeki trafik lambasında beklerken bile okuyamayacağınız bilgilerle doludur. Bu yüzden, belki de etkili işaret ve tabela tasarımına ilişkin bazı ipuçlarının bir sonraki blog yazısı için iyi bir konu olacağını düşündürmüştü.

Tabela, çok uygun bir reklam aracıdır. Hem iç hem de dış mekan tabelalarını tasarlamanın, bazen göründüğünden daha fazlası var. Çoğu insan, tasarım sürecinde ve öncesinde göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda soru ve faktör olduğunu anlamıyor.

Aşağıdaki tasarım ilkeleri grafik uzmanları tarafından okunabilir, göze hitap eden ve en fazla etkiye sahip çekici, yüksek etkili tabelalar oluşturmak için kullanılır:

Görünür ve okunaklı kalsın – Ne kadar az yazı o kadar çok gerçek. Mesajınızı kısa tutarak işaretinizin bir bakışta görülmesi ve okunması daha kolaydır. İşaretler her şekil ve boyutta belirlenebilir, bu nedenle işaretinizin veya tabelanızın görüntülenmesini beklediğiniz mesafeye uygun bir boyut seçtiğinizden emin olun. Nerede konumlanacağını ve önünde hangi engellerin olabileceğini düşünün. Görünürlük, tabelaınızın en önemli kısmıdır.

Dağınıklığı önleyin – Başarılı işaretler bir mesajı tam olarak iletir. Mesaj, hedef kitlenize mümkün olduğunca az kelime ile iletilmelidir. İşaretinizi çok fazla kelime veya metin satırıyla doldurmak, uzaktan okumayı zorlaştırır.

“Boşluk”, tasarımın metin veya grafiklerle açığa çıkarıldığı kalan alandır (beyaz boşluk rengi olabilir). Metin ve grafikleri çevreleyen boş alan, diğer tasarım hususları kadar önemlidir. Mevcut alanı olabildiğince kopya ile “doldurma” eğilimi vardır. Ancak metin kalabalıklaştığında okunması zorlaşır. İşaretin yüz alanının yüzde otuz kırkının en iyi okunabilirlik için beyaz boşluk bırakılması gerekir.

Yazı tipleri – Genel olarak temiz, net, okunması kolay yazı stilleri maksimum okunabilirlik için kullanılmalıdır. Çoğu profesyonel yazı tipi, normalden kalın, siyah, genişletilmiş vb. Gibi değişen ağırlıklara sahiptir. Mesajınızın bazı bölümlerine öncelik veya tercih vererek bunları avantajınıza kullanın.

BÜTÜN BÜYÜK HARFLER küçük harflerden “daha ​​büyük” olduğu için, uzaktan okumak için daha kolay olmaları gerektiği konusunda yanlış bir kanı vardır. Bununla birlikte, görsel testler, Büyük ve Küçük Harf Metinlerinin tüm büyük harflerden daha uzak mesafeden okunaklı olduğu sonucuna varmıştır. Potansiyel müşterilerinizin mesajınızı almak için yalnızca birkaç saniyeniz olabileceğinden, büyük harfleri kullanarak değil işaretinizin okunabilirliğini artırarak çözüm bulabilirsiniz.

Genel bir kural olarak, hiçbir zaman tek bir tasarımda ikiden fazla farklı yazı tipi kullanmayın. Birbirini tamamlayan iki yazı tipi seçmek, mesajınızın öne çıkmasını sağlayabilir. En önemlisi, uzaktan bakıldığında açıkça okunaklı olan fontları kullanın.

Aşağıdaki çizelge Amerika Birleşik Devletleri İşaret Konseyi’nden (USSC) alınmıştır ve işaretiniz için hangi boyut tipinin gerekli olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır:

Harf YüksekliğiMaksimum okunabilir mesafeEn iyi etki
3′100′30′
4150′40′
6′200′60′
8′350′80′
9′400′90′
10′450′100′
12′525′120′
15′630′150′
18′750′180′
24′1000′240′
30′1250′300′
36′1500′360′
42′1750′420′

Görüntüler ve grafikler – Kenarlık eklemek, okuma hızını yüzde 25’e kadar artırabilir. Sınırlar, otomobil trafiği hedef kitleye ulaştığı zaman genellikle önerilmektedir. Gözün mesaja odaklanmasına neden olma eğilimindedirler. Ek olarak, tam renkli dijital fotoğraflar daha fazla etki sağlamak için tasarımlara eklenebilir. Tasarım ve düzeni görsel olarak geliştirmek için logolar, resimler ve diğer grafik öğeler de eklenebilir.

Ön plan / arka plan renkleri – Tasarımınız için bir arka plan seçerken, ana mesaja odaklanmayı zorlaştıracak hiçbir şey kullanmayın. Siyah, herhangi bir açık renkle iyi bir kontrast oluşturur ve beyaz, koyu bir değere sahip renklerle iyi çalışır.

Kontrast ne kadar yüksek olursa, okunaklı olan metin o kadar uzaktır. Kraliyet mavisi bir arka plana karşı Kelly yeşili bir mektup gibi birbirine daha yakın olan renkler de kontrast oluşturmaz ve bu nedenle okunması daha zor olacaktır.

Farklı renk kombinasyonlarının görünürlüğü – Yazı için kullanılan bu 15 renk kombinasyonu, Amerika Açık Hava Reklamcılık Birliği (OAAA) tarafından uzaktan okunabilirlik açısından test edildi. Sonuçlar gösterilen sırada sıralanmış, # 1 en okunaklı ve # 16 en az okunaklı olarak.

1. sarı üzerine siyah
2. beyaz üzerine siyah

3. siyah üzerine sarı
4. beyaz üzerine mavi
5. sarı üzerine beyaz 

6. yeşil üzerine beyaz 

7. yeşil üzerine kahverengi

8. beyaz üzerine kahverengi
9. sarı üzerine beyaz

10 kahverengi üzerine beyaz
11. sarı üzerinde kahverengi
12. beyaz üzerinde kırmızı

13. sarı üzerinde kırmızı
14. kırmızı üzerinde sarı
15. kırmızı üzerinde beyaz

Yukarıdaki kurallara uymak, işaretinizin okunabilir olmasını ve mesajınızın açıkça hedef kitleye ulaşmasını sağlayacaktır. Her zaman olduğu gibi, Kimlik herhangi bir sorunuzda veya projenizde size yardımcı olmak için burada!

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Güçlü Parola Oluşturmanız İçin 9 İpucu

Marka kimliği nedir? Nasıl tasarlanır?