in ,

E-ticaret dünya çapında nasıl genişletilir ve sınır ötesi taşımacılığı nasıl yönetilir?

E-ticaretinizi dünya çapında genişletmek, sınır ötesi nakliye süreçlerinin büyük bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Bugünün makalesinde, dünya çapında pürüzsüz bir genişleme sağlamak için anlamanız gereken tüm adımlar konseptini ve vermeniz gereken belgeleri gözden geçireceğiz.

E-ticaretinizi dünya çapında genişletmek, sınır ötesi nakliye süreçlerinin büyük bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Bugünün makalesinde, dünya çapında pürüzsüz bir genişleme sağlamak için anlamanız gereken tüm adımlar konseptini ve vermeniz gereken belgeleri gözden geçireceğiz.

İnternet ve e-ticaretin ortaya çıkması ile birlikte uluslararası mal satmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bir müşteri şu anda Paris’teki koltuğunda oturuyor olabilir ve Tayland’dan anında bir ürün satın alabilir. Bu, e-ticaret sahiplerinin markalarını büyütmeleri ve operasyonlarını küresel olarak genişletmeleri için altın bir fırsat olduğunu ortaya koyuyor.

Statista’ya göre , küresel e-ticaret gelirlerinin 2019’da 3 535 milyar dolardan 2023’te potansiyel olarak 4 milyar kişilik bir pazarla 6232 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.

E-ticaretinizi global olarak genişletmek, markanız için satışları artıracak ve gelirlerinizi artıracak dünya çapında bir varlık yaratma fırsatı sunar.

Ülkenizde satışlarınızın iyi bir şekilde kurulmaya başladığı bir noktadasınız ve sınırların dışında büyümeye razısınız, hatta ilk siparişlerinizi uluslararası olarak almış olabilirsiniz. Kendimizi Avrupa’nın geri kalanında ve daha da genişletmek isteyen bir Avrupa markasının ayakkabılarına koyacağız, ancak başka ülkelerden sorularınız varsa, bana mesaj atmaktan veya facebook topluluğumuza katılmaktan çekinmeyin

Markanızı dünya çapında almak birazcık endişe ile geliyor, sonuçta tamamen farklı süreçlerle ilgileniyor olacaksınız. Ürünlerinizi birden fazla ülkeye göndermek zorunda kalacaksınız ve bu aynı zamanda müşterileriniz için hoş bir deneyim sunmayı garanti ederken, farklı gümrük, tarifeler, kurallar ve düzenlemelerle uğraşmak anlamına gelir.

Sonuçta, müşteriler hala siparişlerini oldukça hızlı bir şekilde ve küçük bir nakliye ücreti karşılığında (ücretsiz değilse) vermenizi bekliyorlar;

Sınır ötesi taşımacılığı uygulamanıza, müşterilerinizin beklentilerini karşılamanıza ve global genişlemenizin başarılı olmasını sağlamaya yardımcı olmak için hazırladığımız adımlar:

Doğru servis sağlayıcısını seçin:

Başarılı bir küresel genişleme sağlamak için doğru taşıyıcıyı seçmek çok önemlidir.

Dışarıda birçok taşıyıcı var, bu nedenle hedeflediğiniz pazarlara teslimat süreleri düşük olan birini seçtiğinizden emin olun. Nakliye maliyeti de dikkate alınması gereken bir başka faktördür. Müşterilerinizin, ürünleriniz için ödedikleri kadar nakliye ücreti ödemesini istemezsiniz, özellikle de yüksek nakliye ücretlerinin alışveriş sepetinden vazgeçmenin en önemli nedeni olduğunu bildiğiniz zaman.

Taşıyıcınızın etkin bir takip sistemine sahip olup olmadığını iki kez kontrol edin, bu müşterilerinizle teslimatlarının durumu hakkında sürekli bir iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. 

Büyük bir ağı kapsayan bir taşıyıcı seçmek, aynı zamanda ürünlerinizi dünyanın hemen her yerine göndermenize yardımcı olacağından, global genişlemeniz için de çok önemlidir.

Uluslararası lojistik ve gümrükleme işlemlerini anlayın:

Küresel genişleme ve sınır ötesi nakliye, gümrükleme işlemlerinin ve yasal gerekliliklerinin asgari düzeyde anlaşılmasını gerektirir.

Gümrük işlemleri, göndericinin gümrük vergileri ödediğini ve ithal ettiği veya ihraç ettiği malların incelemesini ve değerlendirmesini tamamladığını ispatlamak için gümrük yetkilileri tarafından verilen belgelerdir.
Bu süreçlerden başarıyla geçtiğinizden emin olmak için, her konseptini anlamak önemlidir:

Eori numarası:

EORI Numarası, gümrük yetkilileri tarafından bir işletmeyi kolayca tanımlamak için kullanılan bir Avrupa Birliği kimlik numarasıdır. Amaç istatistikler, mali beyanlar ve güvenlik içindir.

Yurtdışına gönderilmek üzere, EORI numarasını almak için işinizi idareye bildirmeniz gerekir, çünkü AB gümrüklerinden geçen tüm işletmelerin bir tane olması gerekir. Bu yüzden yurtdışına açılmaya başlamadan önce e-ticaretinizi ilan ettiğinizden emin olun.

Harmonize Sistem Kodu (HS Kodu):

Harmonize Sistem, gezegendeki her şeyi (evet, tam anlamıyla her şeyi) 10 basamağa kadar sınıflandıran küresel bir sistemdir.

Harmonize Sistem, uluslararası nakliye ve ticaret için vazgeçilmez bir araçtır. Gümrükleme işlemlerinin özünde yer alan (190’dan fazla ülke tarafından kullanılan) evrensel bir ekonomik dil olarak kabul edilir. Sistem iyi yapılandırılmıştır ve kullanımının dünya çapında tek tip hale getirilmesi için birçok kural ve yasa ile desteklenmektedir.

Gümrük memurlarının, uluslararası sınırları aşan tüm malları temizlemek için HS kodunu kullanmaları gerekir. Ayrıca, hükümetler tarafından iç vergiler, ticaret anlaşmaları, mal ve kotaları kontrol etmek ve ekonomik araştırma yapmak için kullanılır.

Bir ürün için doğru kodu girmemeniz, gönderinizin gecikmesine ve daha yüksek vergilere ve vergilere neden olabilir. Ürününüzün HS kodu hakkında şüpheniz varsa, kullanmak üzere doğru HS kodları hakkında tavsiye almak için doğrudan gümrüklere veya gümrükleme şirketlerinde uzmanlara danışmak daha akıllıca olur.

Gümrük ücretleri:

Gümrük ücretleri, ürünün gümrükte başarıyla temizlendiğinden emin olmak için ödemeniz gereken ücretlerdir, bunlar 3 kategoriye ayrılır: Tarife, KDV ve taşıma ücretleri.

Tarifeler:
Tarifeler, bir ülkeye ithal edilen yabancı mallara ödenen vergilerdir. CIF Değerinin bir yüzdesini temsil eder. CIF değeri, mal bedeli, nakliye maliyeti ve sigorta ücretlerinin eklenmesidir.

Her ülkenin ithalat için bir eşiği vardır, bu, bu miktarın altında gümrük tarifeleri ödemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Avrupa’daki eşik 150 avrodur, yani 150 avrodan daha az değerli ürünlere uygulanan hiçbir tarife yoktur.

Avrupa Birliği içinde gönderilen ürünler için uygulanan hiçbir tarife olmadığını unutmayın.

Katma değer Vergisi:
KDV, hizmetler ve mal satışı dahil olmak üzere tüm ticari faaliyetler için geçerli olan bir tüketim vergisidir. Vergi makamlarına malların satıcısı tarafından KDV ödenir, ancak alıcı tarafından fiyatın bir parçası olarak satıcıya ödenir. Böylece nihai tüketici tarafından karşılanır.

Tüketici tarafından ödenen KDV, CIF Değerinin yüzdesi olarak hesaplanır. Farklı ürün ve hizmetlere uygulanan KDV oranı ülkeden ülkeye değişmektedir.

Avrupa Birliği içerisinde, hedef ülkelerdeki Yıllık Satış Gelirlerine (KDV hariç) dayalı işletme sahipleri ve mal satıcılarına uygulanır.

Her hedef ülkenin kendi Yıllık Satış Geliri eşiği vardır . Hedef ülkedeki gelirleriniz eşiğin altındaysa, uygulanan KDV çıkış yapan ülkeden gelir olacaktır.

Anlaşmanın ne kadar karmaşık olabileceğini bilmek (mücadeleyi biliyorum), bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki, başlangıçta, Fransa’da yerleşik bir e-ticaret olduğunuzu ve işinizi Avrupa’ya ve daha özel olarak Çek Cumhuriyeti’ne genişletmek istediğinizi varsayalım. Çek Cumhuriyeti’ndeki Yıllık Satış Geliri eşiği (hedef ülkeniz) 44 873 Euro’dur ve ülkedeki gelirleriniz eşiğin altındadır, bu durumda uygulanan KDV Fransa’nın bir tanesidir.

Eşiğin üzerinde olduğunda, uygulanan KDV AB varış ülkesinden olandır. Önceki örneğe göre, gelirleriniz Çek Cumhuriyeti’nde 44 873 Euro’nun üzerindeyse, Çek Cumhuriyeti’nde KDV ödemek zorunda kalacaksınız.

Avrupa Birliği dışında, kullanmayı seçtiğiniz Incoterm’a göre KDV tahsil edilecektir.

Incoterms, mal, gümrük, sigorta ve masraflarla ilgili olarak alıcı ile satıcı arasında sorumluluk transferinin nerede olduğunu tanımlayan bir kurallar bütünüdür. Incoterms, her 10 yılda bir Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından yayınlanmaktadır.

11 incoterms var ancak Avrupa Birliği dışındaki e-ticaret ve B2C gönderileri söz konusu olduğunda, en çok kullanılan 2 tanesi DDP ve DAP:

DAP: Yerinde Teslimat
Burada, nihai müşterilerin, parsellerini tahsil etmeden önce rehin varışta gümrük ücretlerini ödemeleri gerekir. Web sitenizdeki satış fiyatı KDV içermemelidir.
DDP: Teslim edilen gümrük vergisi
Burada, gönderen (siz) gümrük ücretlerini önceden havayoluna öder. Son müşteriler, vardıklarında herhangi bir ek ücret ödemeden parsellerini tahsil eder. Bu durumda, web sitenizdeki satış fiyatlarına KDV ekleyebilirsiniz.
Müşterileriniz için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak için, müşterileriniz için kötü bir sürpriz yapmaktan kaçınacağınız için satın alımları yaptıktan sonra endişelenmenize gerek kalmayacağından DDP’yi seçmenizi tavsiye ederim ve bu durum onlar için hayatı kolaylaştırır.

Hizmet bedeli:
Taşıma ücreti, nakliyeci tarafından gümrük işlemleri için alınan tutardır. Taşıyıcı, gümrükle ilgili tüm belgeleri yönetme ve sıralama konusunda yardım sağlamışsa, verilen hizmet için bir miktar ücret talep etmesi doğaldır.

Artık gümrükle ilgili ödemeniz gereken tüm ücretleri aştığımıza göre, fatura, gümrük beyannamesi ve menşe belgesi gibi ihtiyacınız olan belgeye geçeceğiz.

Yukarıdaki tüm noktaları göstermek için, markanızın Avrupa’da iyi gittiğini ve daha da genişletmek istediğinizi, Brezilya’da bulunan bir müşteriye bir tişört sattığınızı ve işte bağlamınızın:

Gömlek değeri: 38 €.
Kargo ücreti: 8 €.
Ürünün Brezilya’ya girme tarifesi:% 35
Tarife eşiği: 45 €
Brezilya’da moda için KDV:% 17
Kullanım ücretleri: 2 €
Bu verilere dayanarak:

Ürününüzün değeri: 38 €
CIF değeriniz: 46 € (38 + 8)
CIF değerinizin 45 € eşiğinin üstünde olduğunu bilerek, tarifeleri ödemek zorundasınız.

Tarifeler = 46 € x 0,35 = 16,1 €
KDV = 46 € x 0,17 = 7,82 €
DDP’yi seçtiyseniz, gümrük ücreti olarak ödeyeceğiniz toplam tutar: 25,92 €

(Bu durumda, satış fiyatınıza KDV dahil edilmeli ve satın alma işlemi sırasında müşteri web sitenizde ödeme yapmalıdır)

DAP’ı seçtiyseniz, gümrük ücreti olarak ödeyeceğiniz toplam tutar: 18,1 € olacak ve müşteriniz KDV için 7,82 € ödeyecektir.

Gümrük belgeleri:
Gümrükten geçmek için memurlar, gönderinizin sınırları aşması için gereken evraklara bakarlar. Gümrük işlemleri için ihtiyaç duyacağınız belgelerin listesi:

Fatura:
Ticari bir fatura, uluslararası nakliye sırasında paketinizi gümrükten çıkarmak için gereken önemli bir belgedir. Sizinle alıcı arasındaki işlemin bir kanıtı. Satıcı (ihracatçı) tarafından hazırlanmalı ve herhangi bir dilde gönderilmelidir, ancak sorunsuz bir gümrükleme işlemi için İngilizce bir versiyon önerilir.

Ticari fatura, satıcının ve alıcının adı ve adresi, ihraç tarihi, fatura numarası, sevk edilen malın adı ve miktarı, CIF Değeri, HS kodu, Uygun Incoterm’e göre teslimat, vb.

Hediye veya numune gibi ticari olmayan gönderiler söz konusu olduğunda, bir proforma fatura kullanabilirsiniz. Bir siparişin nihai tutarı için bir tahmin sağlar ve gümrük için malların değerini beyan etmek için ithalat ve ihracatta kullanılabilir. Bir proforma fatura, neredeyse bir ticari faturayla aynı görünüyor. Ancak, bunun yalnızca bir tahmin olduğunu ve miktarın ödenmediğini göstermenin bir proforma olduğunu açıkça belirtmelidir.

Gümrük beyannamesi:
2 bölüme ayrılmıştır:

CN23:
CN23, mallar (1000 avronun altında olan) Avrupa Birliği dışına taşınırken uluslararası ticaret için kullanılan bir gümrük belgesidir. Malların doğasını, menşe ülkesini ve gümrük tarifesi numarasını içerir. Belge, gönderinizin içeriğini gümrüklere bildirir ve yasaklı veya kısıtlanmış eşyalar için kontrol etmelerine yardımcı olur. Beyanı vermemek, gönderilerinizde veya mallarınızda Gümrük tarafından ele geçirilmesinde gecikmelere yol açabilir.

ÜZGÜN:
Tek idari belge (SAD), ticari değerinin 1000 avroyu aştığı gönderiler için gümrük beyannamelerinde kullanılan bir formdur. CN23 gibi, Avrupa Birliği dışındaki ihracatta da kullanılıyor.

Orjinallik belgesi:
Gümrükleme işleminin önemli bir parçası, sevk edilecek ürünlerin menşeini kanıtlamak, bunun için 2 yol var:

Fatura Menşei Beyanı:
CIF değeri 1000 avrodan küçükse, ürünlerin menşeini kolayca ve doğrudan faturaya bildiren Fatura Menşei Beyanı’nı kullanabilirsiniz.

Orjinallik belgesi:
CIF değeri 1000 Euro’yu aşıyorsa, Menşe Sertifikası’nı kullanmanız gerekir. Malın hangi ülkede üretildiğini beyan eden bir belgedir. Ürün, varış noktası ve ihracat ülkesi hakkında bilgiler içerir. Belli bir malın ithalat için uygun olup olmadığını veya malların vergiye tabi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabileceği için önemli bir formu temsil eder.

Not: Ürününüzün kökeni, dönüşümün gerçekleştiği son ülke.

Sonuç:

E-ticaret markanızı global bir ölçekte genişletmek çok zaman ve çaba gerektirir, ürünlerinizin müşterilerinizin beklentilerini karşılamak için hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamanız gerekir, çünkü tüm ürünleri anlamak ve ustalaşmak gerekir. sınır işlemleri. Haciminiz düşükse bunu yönetmek kolay olabilir, ancak daha büyük bir hacme sahipseniz, tüm bu süreçleri otomatikleştirebilecek ve gümrük işlemleri için gerekli tüm belgeleri otomatik olarak üretecek bir lojistik sağlayıcısıyla ortak olmanızı öneririm.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Evde üretim yaparak e-ticaret yapmak.

Ürün nakliyesi ve müşteri memnuniyeti | E – Ticaret | 2020