in

Citroen Urban EV ile Dost Oluyor

eni Citroen Ami elektrikli şehir otomobili Avrupa’daki kentsel hareketliliğin geleceği olabilir. Küçük, çok yönlü, verimlidir ve 6.000 € (6.600 $) kadar az bir fiyata satın alınabilir veya dakikaya kadar kiralanabilir .

Otomobil üreticisi bu yaz Ami’yi (arkadaş için Fransızca) tanıtıyor ve 42 yıllık bir aradan sonra popüler isim plakasını yeniden başlatıyor. 1961’de piyasaya sürülen orijinal Ami 6/8 , 17 yıllık çalışması sırasında 1.8 milyondan fazla satış yaptı.

Lisans Gerekmez

Geçen yılın Ami One konseptine dayanarak , ilginç yeni 2 koltuklu bir dört tekerlekli bisiklet olarak sınıflandırıldı. Bu, Fransa’da 14 ve Avrupa’nın başka yerlerinde 16 yaşına kadar olan operatörler tarafından lisanssız alınabileceği anlamına geliyor.

Kullanımı düşük hızlı yollarla sınırlıdır – otomobilin azami hızı 28 mil / saattir.

Eski Konseptte Yeni Büküm

Quadricycles otomobil endüstrisinin ilk günlerinden beri var. Aslında, Henry Ford’un ürettiği ilk araba 1896’da Ford Quadricycle oldu.

Ami, Renault Twizy ve SEAT Minimo gibi modern eşdeğerler, kalabalık şehir sokaklarındaki tıkanıklığı azaltmak için tasarlanmıştır.

Sadece 95 inç uzunluğunda olan Ami, Renault ve SEAT muadillerinden bile daha kısadır. Ayrıca, Citroen notalarının park manevralarına yardımcı olacağı 283 inçlik bir dönüş dairesine sahiptir. Tasarım özellikleri arasında erişilebilirliği artırmak için panoramik cam tavan ve arkadan menteşeli bir sürücü yan kapısı bulunmaktadır.

Otomobilin 5,5 kWh aküsü, Avrupa döngüsünde 47 mil sürüş menzili sunuyor. 220 voltluk bir ev prizinden üç saat içinde tamamen şarj edilebilir.

Esnek Mülkiyet

Ami’nin belki de en ilginç yanı Citroen’in esnek pazarlama planıdır.

Seçenekler arasında Citroen ebeveyn PSA Group’un Free2Move araç paylaşım programı aracılığıyla araç rezervasyonu da bulunmaktadır. Fiyatlar dakikada sadece 0.26 € ‘dan (29 sent) başlar ve otomobil üreticisinin bazı motosiklet kiralarından daha az olduğunu not eder.

Uzun süreli kiralamalar da mevcuttur. Bu tür planlar başlangıçta 2.600 € (2.900 $), daha sonra ayda 20 € (22 $) gerektirir.

Fransa’da € 6.000 alış fiyatı bir € 900 ($ 1,000) teşvik içerir.

Alıcılar aracı çevrimiçi sipariş edebilir ve doğrudan kendilerine teslim edebilir veya Citroen çıkışından alabilir.

ABD’de Ami’yi sunma planı yok, ancak EV’leri daha uygulanabilir hale getirmeye yardımcı olacak yeni sahiplik modelleri de dahil olmak üzere, ortaya çıkan mikromobilite hizmetleri hakkında değerli bir ders sağlayabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Amazon’da satın alabileceğiniz 13 harika ofis teknoloji ürünü

‘Katlanabilir web’ geliyor.